Ana sayfa Gezi Notları Yıldız Parkı Gezilecek Yerler

Yıldız Parkı Gezilecek Yerler

2243
0
Yıldız Parkı Gezilecek Yerler
Yıldız Parkı Gezilecek Yerler

Beşiktaş ilçesinde bir ucu Balmumcu diğer bir ucu ise Ortaköy’de bulunan Osmanlı Devleti zamanında ön plana çıkan Yıldız Parkı Korusu günümüze kadar popülerliği korumaktadır. Yıldız Parkı 1600 lü yıllarda Osmanlı Devletinde Kazancıoğlu Bahçesi olarak bilinirdi. Daha sonradan IV. Murat bu bahçeyi satın alıp kızı Kaya Sultan’a hediye etmiştir. Lale Devri devrinde dönemin süsleme zevkine dayalı olarak değiştirilmiş ve 1940 yılından sonra ise Yıldız Parkı adını almıştır. Yıldız Parkı içinde Malta Köşkü, Çadır Köşkü Ve Şale Köşkü bulunmaktadır. Zaman içerisinde Malta ve Çadır köşkünde yapılan restorasyon çalışmalarından sonra Yıldız Parkı Korusunun yönetimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geçmiştir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda Yıldız Parkı gezilecek yerler listesi, Yıldız Parkı’nda kahvaltı mekanları, Yıldız Parkı nerede, Yıldız Parkı tarihi, Yıldız Parkı’na nasıl gidilir ve sorularına cevap vereceğiz.

Yıldız Parkı Tarihi

Yıldız parkını kim yaptırdı ? İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alan tarihi park Yıldız Sarayı ve Çırağan Sarayı arasında yer almaktadır. Osmanlı Devleti zamanında özel mülk olarak kullanılan yer zamanla IV. Murat tarafından satın alınarak kızına hediye edilmiştir. Lale devrinin en önemli eğlence yeri olarak bilinen Yıldız Parkı her dönem popülerliğini korumuş her bölgeden ziyaretçi çekmiştir. İçerisindeki en özel köşklerden birisi olan Şale köşkü zamanında İtalyan bir işletmeciye verilmiş ve kumarhane olarak bir süre kullanılsa da daha sonradan Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle işletmeciden geri alınmıştır. Yıldız Parkı 1930 yılından sonra arazisi üçe bölünerek Şale Köşkü TBMM’ye Çadır ve Malta Köşkleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, korunun tepe bölgelerinde yer alan yapılar ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bırakılmıştır.

Yıldız Parkı Gezilecek Yerler Rehberi

Yıldız Parkı özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde doğasıyla ve gezilecek yerleriyle birçok kişinin ilgi odağı olmaktadır. İçerisinde denize bakan Malta köşkünde bulunan restaurant hizmetiyle yeme-içme ihtiyacınızı giderebilir boğaz manzarasıyla dinlenebilirsiniz. Yıldız parkı gezilecek yerler dendiğinde akla ilk olarak Yıldız parkı kahvaltı gelmektedir. Yıldız parkı’nda sabahları güzel bir koşudan sonra kahvaltı yapmak isterseniz elinizi biraz çabuk tutmanızı tavsiye ederim. Özellikle haftasonları oldukça yoğun olan koruda kahvaltı için boş masa bulmanız oldukça zor olabiliyor. Haftasonuna göre daha boş olan haftaiçi günlerinde kahvaltı için yer bulmak çok daha kolay oluyor.

Yıldız Parkı Kahvaltı

Yıldız parkı Malta Köşkünde yapacağınız 80 çeşit kahvaltı ile boğaz manzarasında huzur bulabilir sevdiklerinizle keyifli sohbetler edebilirsiniz. Kahvaltı konusunda İstanbul’da en iyi manzaralı kahvaltı mekanları arasında diyebileceğim yerlerden birisi olan Malta Köşk’ünde kahvaltı sonrasında Yıldız Korusunu ufak bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Yıldız Parkı Çadır Köşk Kahvaltı
Yıldız Parkı Çadır Köşk Kahvaltı

Hafta içi sabah 09:00-12:00 saatlerinde serpme kahvaltı menüsünde petek bal, taze kaymak, domates, salatalık, beyaz peynir, eski kaşar, dil peyniri, tulum peyniri, fıstıklı salam, siyah ve yeşil zeytin, reçel, tahin ve pekmez, mevsim yeşillikleri, haşlanmış yumurta, havuçlu kek, kayısılı danish, sigara böreği, çay bulunmaktadır. Yıldız parkı 2020 yılında hafta içi kahvaltı fiyatı 38 TL dir. Haftasonu ise saat 09:00-12:00 arasında 48 TL olarak açık büfe kahvaltı şeklinde hizmet vermektedir. İsteyenler açık büfe ve serpme kahvaltı yerine istediklerini menüden tek tek seçip ayrı fiyatlandırılmaya tabi edilir.

İsteyen ziyaretçiler kahvaltı için herhangi bir restauranta oturmayabilir kendinizin getirebileceği kahvaltılıklarla mangal yapmadan yeşillik alanlarda piknik yapabilirsiniz. Yıldız Parkı piknik konusunda oldukça ideal bir yerdir. Piknik yapmak için ufak bir masa, masa örtüsü , kahvaltılıklar, iki tane kamp sandalyesi almanız işinizi büyük ölçüde görecektir.

Yıldız Parkı Malta Köşkü

Bana kalırsa Yıldız Parkı Korusu içerisindeki en görkemli köşk Malta Köşkü’dür. Hatta böyle bir köşk’ün sadece müze olarak kullanılması gerektiğini düşünenlerdenim 🙂 Köşkün mimarı tam olarak belli olmasa da Sultan Abdülaziz’in Beylerbeyi Sarayı inşaatı için getirdiği İtalyan mimar Fossati olduğu tahmin edilmektedir. Neyse size biraz Malta Köşk’ünün tarihinden ve içerisindeki bölümlerden bahsetmek istiyorum.

Malta Köşkü
Malta Köşkü
  • İçerisinde 3 bir yanı boğazı gören köşk Sultan Abdülaziz zamanında sarayın bahçesi olarak yaptırılmıştır.
  • Köşkün yapımında taşların özel olarak Malta’dan getirildiği bilinmekte ve bu sebeple de adı Malta Köşkü olarak anılmıştır.
  • Köşkün etrafında bulunan süs havuzu fotoğraf çekimleri için oldukça ilgi görmektedir.
  • Özel davetler içinde organize edilebilen Malta Köşkü’nde alt katta 90, üst katta ise 25 kişi ağırlanabilmektedir.
  • Malta köşkünün mimarisini incelediğinizde Avrupa esintisini her bir köşesinde görebileceksiniz.
  • Malta köşkünün içerisinde birçok tablo bulunmaktadır. İçerisinde gezinmenin serbest olduğu iki kata da çıkmanızı boğaz manzarasını balkondan izlemenizi tavsiye ederim.
  • Ve son olarakta Malta Köşk’ünde boğaza karşı yemek yiyebilir ve cafetarya hizmetinden faydanabilirsiniz.
Yıldız parkı malta köşkü
Yıldız parkı malta köşkü

Yıldız Parkı Çadır Köşkü

Mimarının Sarkis Balyan kardeşler olduğu bilinen Çadır Köşkü Yıldız korusunda bir dekor olarak Sultan Abdülaziz döneminde 1871 yılında inşa ettirilmiştir. Kırmızı ve beyaz kesme taşlardan boğazı görecek şekilde inşası yapılan Osmanlı Devleti zamanında köşk sarayın günlük işleri için kullanılan bir yapı olması bakımından önemini hala korumaktadır. Malta Köşkü gibi içerisinde serpme ve açık büfe kahvaltı seçeneği sunan köşkün üst katında 3 oda büyük, bir salon, tualet ve küçük bir hol bulunmaktadır. Köşkün bodrum katı ise mutfak olarak kullanılmaktadır. Konum olarak Çırağan Sarayı’nın karşısında yer almaktadır. Bu sebeple Yıldız Parkı’na Çadır Köşk’ünden başlamak isteyen ziyaretçiler Ortaköy girişini kullanmaları daha faydalı olacaktır.

Yıldız parkı çadır köşkü
Yıldız parkı çadır köşkü

Yıldız Parkı Kır Kahvesi

Yıldız parkı gezilecek yerler listemizde yer alan bir diğer mekan ise kır kahvesidir. Burada da serpme kahvaltı, tost, gözleme, omlet ve salata gibi seçenekler sunulsa da asıl amacı bana göre çay-kahve ikramı yapılması için açılmıştır. Yıldız parkında Malta Köşkü’nden göl çevresine doğru inişte yolun ortasında dinlenip bir kahve içeyim diyenler için oldukça ideal bir yer. İşletmeciliğini Malta ve Çadır Köşkü gibi Beltur üstlenmekte bu yüzden fiyatlar normal denilebilir. Kır kahvesine hem yazın sıcak havalarda açık bölümü hemde kışın kapalı alanı bulunmakta bu sebeple yılın her döneminde ziyaretçi çeken bir dinlenme noktasıdır.

Yıldız Parkı Kır Kahvesi
Yıldız Parkı Kır Kahvesi

Yıldız Parkı Gölet

Yıldız Parkına Balmumcu tarafından giriş yaptıktan sonra tarihi Malta Köşkü’nü geçip aşağıya doğru inin yol kenarında bulunan Kır Kahvesinin de biraz aşağısında yer alan Yıldız Parkı göleti korunun içerisinde gizlenmiş bir doğal cennet gibi göreceksiniz. Göletin çevresinde ufak bir yürüyüş yapabilir akan şelalenin önünde fotoğraflar çekilebilirsiniz. Yaz ve bahar mevsimlerinde gelin-damat fotoğraf çekimleri için oldukça yoğun olarak kullanılan gölet alanı fotoğrafçılar için çok güzel bir fotoğraf çekim alanı olarak biliniyor.

Yıldız Parkına Nasıl Gidilir ?

Yıldız parkının kaç girişi var ? Yıldız Parkının Ortaköy Çırağan Caddesi ve Balmumcu Palanga Caddesi olmak üzere iki girişi bulunmaktadır.

Yıldız Parkına otobüsle nasıl gidilir ? Yıldız parkına otobüsle ulaşmak isteyenler için en ideali Çırağan Caddesi girişini kullanmaktır. Bunun için sahil şeridinden geçen 57UL, U1, 42T, 40T, DT2, 30D, 40, DT1, 22, 22RE, 25E numaralı otübüslere binerek “Yahya Efendi” otobüs durağında inip 100-150 metre yürüyerek giriş kapısına ulaşabilirsiniz.

Yıldız Parkına Anadolu yakasından gelmek isteyenler ise vapurla Beşiktaş’a gelip buradan Çırağan Caddesi yönüne doğru giden yukarıdaki otobüs hatlarını kullanabilirler.

Yıldız Parkına tramvay ile nasıl gidilir ? Yıldız parkına direkt olarak tramvay ulaşımı bulunmamakla birlikte isteyenler Kabataş-Mahmutbey tramvay hattını kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Bunun için Kabataş’da inip, yukarıda belirtmiş olduğumuz otobüs hatlarından herhangi birini kullanarak parkı ziyaret edebilirsiniz.

Yıldız Parkı Giriş Ücreti

Yıldız Parkına özel araç ile gitmek isteyenler için korunun birçok noktasında İSPARK bulunmaktadır. Yıldız Parkı otopark ücreti 2020 yılı için 10 TL olarak belirlenmiştir. Yıldız parkına gitmek için tıklayınız.

Yıldız parkına girmek için bireysel olarak herhangi bir ücret alınmamaktadır. Araçla gelirseniz yukarda belirtilen ücret tarifesi uygulanmaktadır.

Özel gelin-damat fotoğrafı çektirmeyi düşünüyorsanız Yıldız Parkı Korusu ile fiyat konusunda irtibata geçmenizi tavsiye ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here