Ana sayfa Gezi Notları Polonezköy Tabiat Parkı Nerede-Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede-Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti

2637
0
polonozköy tabiat parkı yürüyüş
polonozköy tabiat parkı yürüyüş

Polonozköy Hakkında

Polonezköy, İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan, eski adı “Adampol” olan eski bir Polonya köyüdür. Karadeniz sahilinden yaklaşık 20 km; İstanbul’un Boğaziçi kıyılarından ise 15 km civarı uzaklıktadır. Polonezköy’de topraklar genelde köy sakinlerinin ya da Polonezköy’e dinlenmeye gelen hali vakti yerinde dediğimiz şahıslara aittir 🙂 Eskiden popülerliği olmayan Polonezköy’ün gelişmesi ve köydeki ekonomik şartların düzelmesiyle birlikte 80’li yıllarda yurt dışına göç eden genç kuşağı tekrar baba ocağına geri getirmeye ve köyde pansiyon, restorant vs. işletmeye başladılar. Polonezköy tabiat parkı nerede-nasıl gidilir-giriş ücreti, polonezköy tabiat parkı kahvaltı adlı yazımızın devamını okumayı unutmayın.

Polonezköy Tabiat Parkı Hakkında Genel Bilgiler

Polonezköy tabiat parkı 1994 de tabiat parkı olarak beykoz sınırlarında olan İstanbul’un en büyük tabiat parklarından birisidir. Tabiat parkında birçok hayvan ve zengin bitki çeşitliliği var. Haziran ayında kiraz festivali, diğer mevsimlerde ise yürüyüş&koşu&piknik etkinlikleri için tercih edilen tabiat parkında farklı lezzetleri bir arada sunan birçok restorantlar mevcut. İsteyenler olursa evden birşeyler getirip polonozköy tabiat parkı kahvaltı ile piknik havasıda yaratılabilir. Park içerisinde birçok aktivite yapmak mümkün. Sizlere yapabilceğiniz aktiviteleri sıralıyorum. polonezköy tabiat parkı, polonezköy tabiat parkı kahvaltı, polonezköy tabiat parkına nasıl gidilir, polonezköy tabiat parkı nerede gibi soruları merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyunuz…

 

polonezköy tabiat parkı çevresi
polonezköy tabiat parkı çevresi

Polonezköy Tabiat Parkı Yapılacak Aktiviteler

  • Piknik: İstanbulun kalabalık havasından kurtulup ailenizle yada arkadaşlarınızla beraber sakin, doğanın sesini dinleyerek süper bir kahvaltı yapabilirsiniz. Birşeyler hazırlamakla uğraşmak istemeyenler için restorantlar mevcut tavsiye ederim.
  • Bisiklet: Birçok bisiklet yolu mevcut. Tabiat parkında bisiklet kiralayabilceğiniz işletmeler var. Bisiklet kiralayarak doğanın tadını çıkarabilirsiniz.
  • Yürüyüş: Yaklaşık 5.5 km lik yürüyüş yolu bulunana tabiat parkında istediğiniz yerde kamp sandalyenizi yanına alarak dinlenebilir, istediğiniz yerden devam edebilirsiniz.
  • Kamp: Parkı beğendiyseniz yaz havasında bir çadır kurmak isteyenler için uygun bir yer. Çadırla felan uğraşamam otel motel pansiyon olsun rahat ediyim konforum önemli diyenleri duyar gibiyim onlar içinde seçenekler var fakat ben size çadırı öneririm. Çadır ve kamp yerleri için bir işletme mevcut.

Polonezköy tabiat parkı nerede-nasıl gidilir-giriş ücreti

 

polonozköy tabiat parkı yürüyüş yolu
polonozköy tabiat parkı yürüyüş yolu

 

Polonozköy Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Parka giriş esnasında herhangi bir ücret ödemiyorsunuz fakat araçla gelenler için otopark yeri yoğunluktan dolayı biraz sorun olabilir. Polonezköy tabiat parkı içerisinde restorant cafe gibi yerleden alacağınız hizmet karşılığında ücret ödüyorsunuz. Polonozköy tabiat parkı kahvaltı

Polonezköy Tabiat Parkı Ziyaretçi Saatleri

Park haftanın 7 günü saat 07:00 – 00:00 arası ziyaret edilebilmektedir. Kamp veya konaklama hizmeti alacaklar için alana giriş-çıkış saatlerinde kısıtlama yoktur. İstediğiniz saatte giriş çıkış yapıp çadırınıza girebilirsiniz.

 

polonezköy tabiat parkı kahvaltı
polonezköy tabiat parkı kahvaltı

 

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede-Nasıl Gidilir

Polonezköy istanbulluların son zamanlarda nefes almak için uğradığı popüler yerlerden birisi olduğu için bölgeye Kavacık-Çavuşbaşı üzerinden tabelaları takiben gidilebileceği gibi, Beykoz-Riva ve Alemdağ-Şile istikametinden de arabanızla gidebilirsiniz.

Toplu taşıma ile parka ulaşmak isteyenler ise: Öncelikle üsküdar meydanına gelmeniz gerekiyor. Buradan 15KÇ – 135G – 136 hat numaralı otobüslere binerek trafiğin durumuna bağlı olarak ortalama 30-45 dk süresince tabiat parkına ulaşabilirsiniz.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıda Tripadvisor’un kullanıcı yorumlarını bırakıyorum 🙂 Kullanıcı yorumlarını görmek için TIKLAYINIZ…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here