Ana sayfa Gezi Notları Ormanya Nedir, Nerededir? Ne Zaman Gidilir? Giriş Ücretli Mi?

Ormanya Nedir, Nerededir? Ne Zaman Gidilir? Giriş Ücretli Mi?

210
0
Ormanya Nedir, Nerededir? Ne Zaman Gidilir? Giriş Ücretli Mi?

Ormanya nedir? Ve Ormanya nerededir? Ailecek gidip dinlenmek mi istiyorsunuz? Marmara Bölgesi’nde yaşıyorsanız birçok kişi size Ormanya’yı tavsiye edecektir. Daha önce gitmediyseniz Ormanya nedir?  Diye sorabilirsiniz. Ormanya, doğal yaşam parkıdır. Kocaeli ili Kartepe ilçesinde yer almaktadır. Uzuntarla Tabiat Parkı olarak da bilinen Ormanya, D100 karayolunun kenarındadır.

Çok geniş alana kurulmuş olan doğal yaşam parkı Avrupa’nın en büyüğüdür. Aylık ziyaretçi sayısı bir milyon civarındadır. Yaşam alanında ziyaretçilerini dinlendirecek, eğlendirecek birçok bölge bulunmakta. Parkta bulunan bölgeler arasında şunlar bulunuyor;

  • Çocuk hayvanat bahçesi
  • Kamp alanı
  • Yaban yaşam alanı
  • Doğa okulu
  • Doğa parkurları
  • Kuş gözlem alanı
  • Piknik alanı

Çocuğunuz 6 ile 18 yaş aralığında ise Doğa Okulu’nun etkinliklerine katılabilir. Kuşlara ev yapma, ağaç dikme gibi etkinliklerle çocuğunuz doğayı tanıyacak ve alışacaktır. Çocukların hayvanları tanıması ve sevmesi için hazırlanan hayvanat bahçesinde yaklaşık 67 farklı hayvan çeşidi bulunuyor. Farklı coğrafyalardan gelen hayvanlar çok sevimliler.

Midilli tından ala geyiğe kadar birçok hayvan türünü görebilirsiniz. Hayvanat bahçesi açıldığında sadece 200 hayvan varken şimdilerde sayı 800’e çıkmış durumda. Parkta bulunan ve çocuklarınızın gördüğünde sevineceği hayvan türleri şunlardır; Karagül Koyunu, Atarax Tavuğu, İguana, Amerikan Ördeği, Alpaka Devesi, Çin Kazı, Piton, Emu Deve Kuşu.

Parkın Vahşi Yaşam Alanı’nda ise Amazon Ormanlarından ve Afrika çöllerinden getirilen çok çeşitli hayvanlar bulunur. Vahşi Yaşam Alanı’nda bulunan hayvanların özellikleri ve yaşamları hakkında genel bilgilendirme yapılır. Hayvanların bakımı, veteriner ve bakıcılar tarafından yapılır.

Ormanya Nedir, Nerededir? Ne Zaman Gidilir? Giriş Ücretli Mi?

Ormanya Nerededir?

Ormanya Doğal Yaşam Parkı kısaca Ormanya olarak söylenir. Kocaeli ilindedir. Kartepe ilçesine bağlı Uzuntarla mevkiindedir. D100 karayolunun hemen kenarında konumlanmıştır. Doğal yaşam parkının nerde olduğunu öğrenenler nasıl gidilebileceğini merak etmektedir. Parka ulaşım şu şekilde sağlanabilir;

  • Özel araçla gidecekler; Kocaeli ile Sakarya’yı bağlayan D100 karayolunda ilerleyin. Adapazarı’na doğru ilerlerken Özdilek’i geçin. Cengiz Topel Havalimanı’nı geçin. 5 km ilerledikten sonra Ormanya tabelalarını göreceksiniz. Tabelaları takip edin. D100’den çıkın ve köprünün altından karşı tarafa geçiş yapın. İşte Ormanya’ya geldiniz.
  • Toplu taşımayı kullanmak isteyenler; Uzuntarla ile Eşme güzergahında ulaşım sağlayan 281 ile 2817 numaralı belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Belediye otobüslerinin kalkış noktası Batı Terminali’dir. Otobüslerin geçiş güzergahları belediyenin sitesinden öğrenilebilir.
  • Belediyenin hafta sonları ring seferleri bulunmakta. Sabah saat 09:00 ile öğlen 13:00 kalkışlı iki sefer bulunur. Ring servis yapan bu araçların güzergahı Kirazlıyalı, Derince, İzmit D100 ile Körfezdir. Ring servisler ücretsizdir. Geri dönüş saatleri ise 11:00 ile 15:00’dır.

Ormanya Ne Zaman Gidilir?

Ormanya, yeşillikler arasında harika bir parktır. Doğal Yaşam Parkı, yılın dört mevsiminde hizmet vermektedir. Haftanın 6 günü açıktır. Sadece Pazartesi günleri kapalıdır. Kapalı olan Pazartesi gününde hayvanların ve parkın detaylı bakımları ve temizlikleri yapılır. 16 Aralık 2019 yılına kadar haftanın her günü açıktı. Bu tarihten sonra Pazartesileri kapatılma kararı alınmıştır. Ancak parkın içinde bulunan karavan ve kamp alanı ile hayvan hastanesi bu kuralın dışında bırakılmış. Bu bölgeler 7 / 24 açıktır. Dünyanın en büyük üçüncü, Avrupa’nın ise en büyük doğal yaşam parkı olan Ormanya’ya ziyaretler sabah 09:00’da başlar. Ziyaretlerin bitişi yazın 20:00, kışın ise 17:00’dır.

Ormanya Nedir, Nerededir? Ne Zaman Gidilir? Giriş Ücretli Mi?

Ormanya Giriş Ücretli mi?

Ormanya’da, çocuklarımıza arayıp bulamayacakları harika etkinlikler sunulur. Parka giriş ücretsizdir. Belediyenin ücretsiz ring servileri kullanılarak parka ulaşım sağlanabilir. Böylece hiç ücret ödemeden yeşillikler içinde harika zaman geçirilebilir. Çocuklar doğa okulunun etkinliklerine dahil olabilirler. Ormanya Doğal Yaşam Alanı Parkı’nın internet sitesinden etkinlikler duyurulmaktadır. Etkinliklerden haberdar olmak isteyenler, sitedeki formu doldurup gönderebilir.

Çocukların doğayı keşfetmeleri onların psikolojik ve ruhsal gelişimlerini olumlu etkiler. Doğa okulu bunu planlı ve programlı olarak gerçekleştirir. Etkinliklerde çocuklar aktif katılım sağlarlar. Çeşitli öğretmen yöntemleri kullanılarak çocukların üretici yönleri ortaya çıkarılır. Ormanya’nın Doğa Okulu’nda Doğa Kaşifleri, Çevre Dedektifleri, Orman Sanat Atölyesi, Minik Çiftçiler ve Doğanın Şefleri eğitimleri verilir. Dileyen kamp alanını, sarı, turuncu, mavi ve yeşil olarak ayrılan yürüyüş parkurlarını kullanabilir.

Ormanya Hobbit Evlerinde Kalınıyor mu?

2014 yılında açılan parkın içinde çeşitli bölgeler bulunur. 2020 yılında yapılan geliştirme çalışmaları sonucunda parka yeni alanlar eklenmiştir. Genişleyen ve büyüyen parkta Hobbit evleri bulunur. Ormanya nedir? Sorusu kadar Hobbit evlerinde kalabilir miyiz sorusu da sorulmaktadır. Hemen soruya cevap verelim; Yaşam alanı içindeki Hobbit evleri sadece dekor amaçlıdır. İçine girilmez. Konaklama yapılmamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here