Ana sayfa Gezi Notları Ormanya Hobbit Evleri Nerede, Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ormanya Hobbit Evleri Nerede, Giriş Ücreti Ne Kadar?

329
0
Ormanya Hobbit Evleri

Ormanya Hobbit Evleri nerede? Kocaeli Belediyesi tarafından yaptırılan Ormanya Hobbit Evleri, meraklılarını beklemektedir. Ormanya’nın planlanması 10 sene gibi çok uzun zamanda tamamlanmıştır. Her şeyin harika olması için araştırmalar tek tek ve detaylıca yapılmış. Yaşam alanının yapımına 2014 yılında başlanmış. 2 bin dönümlük arazide inşa edilmiştir. İçinde birçok etkinlik alanın bulunduğu park, dünyanın ve Avrupa’nın en iyileri arasına girmeyi başarmıştır.

Yerli ve yabancı turizmine açık olan Ormanya’da hayvanlar ile bitkilere doğal alanlarında yaşama imkanı sunulmuş. İnsanlık için doğal yaşamın korunması çok büyük önem arz etmektedir. Turizm amacının dışında doğal yaşama sunduğu katkıları nedeniyle Ormanya’nın yeri çok farklıdır. İçinde hayvanat bahçesi, yürüyüş yolları, etkinlikler alanı bulunduran Ormanya Hobbit evleri ile gündemde yer aldı.

Hobit Evleri her zaman ilgi görmeyi başarmış olan özel tasarım yapıları arasında yer almaktadır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi filminden sonra bu tür yapılara olan ilgi de gün geçtikçe artış göstermektedir. Böylece ülkemizde de bu yapılara olan ilgi sürekli bir şekilde gelişim göstermektedir.

Ormanya Hobbit Evleri

Ormanya Hobbit Evleri Hakkında

Hobbit kavramıyla bazılarımız J.R.R Tolkien’in eseriyle tanıştık. Sonrasında Yüzüklerin Efendisi filminde gördük. Hobbit filmleri arkası arkasına geldi. Eserlere ve filmlere göre Hobbitler, insan ırkından gelmektedir. İnsan ırkının farklı bir türüdür. Küçük olan Hobbitlerin evleri de kendileri gibi küçük ve şirindir. Filmde izlerken birçoğumuz bu evlere hayran kaldık. Çünkü kendimizi bir masalın içinde hissetmemizi sağlamıştı.

Dünya ülkelerinin birçoğunda Hobbit Evleri inşa edilmiş. Ülkemizde de Hobbit evleri bulunmaktadır. En çok dikkatleri çekenler arasında Ormanya sınırları içindeki evlerdir. BKM’nin çocuk oyuncularının oynadığı Gamonya filmi burada çekilmiştir. Evlere ulaşabilmek için Ormanya’ya girdikten sonra biraz yürümeniz gerekecek. Evlerin ortasına bir tane gölet yapılmıştır. Evler, göletin etrafını saracak şekilde konumlandırılmış.

Çocuklarınızın hayal dünyalarını yaşamalarına imkan tanıyacak olan Hobbit köyünde 12 tane ev bulunmakta. Evlerin sardığı gölette bir değirmen bulunmakta. Kamelyaya da sahip olan köydeki bütün yapılara ahşaptandır. Her yönüyle çok etkileyici olan köyde en çok ilgi gören toprak altındaki evlerdir. 12 evden 10 tanesi toprak üstünde olmasına rağmen 2 tanesi toprak altında inşa edilmiş. Aynı filmlerde olduğu gibi!

Ormanya Hobbit Evlerine Giriş Ücretli mi?

Yaşam parkı, Kocaeli ilinin Uzuntarla mahallesi sınırlarında yer almakta. Kartepe ilçesinde bulunan mekan, İstanbul’a çok yakın olmasından dolayı çok yoğundur. TEM yolu üzerinde bir müddet ilerledikten sonra E-5’e geçilmelidir. Sakarya’ya doğru ilerlerken 15 km’den sonra Ormanya’ya ulaşırsınız. Yol üzerinde tabelası bulunduğundan bulmak çok kolaydır.

Evlerin yer aldığı parka, giriş ücretsizdir. Etkileyici görüntüye sahip olan evlerde konaklama yapılmamaktadır. İçlerine girme ve kalma gibi bir durum söz konusu olmadığından fotoğraflama ve gözlemleme için ücret alınmamaktadır. Ormanya parkına giriş de ücretsizdir. Mekanda bulunan WC’lerin ücretsiz olması da ayrı bir güzellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Ateş yakmaya izin verilmeyen alanda büfeler bulunmakta. Büfelerden uygun fiyata alacağınız veya yanınızda getireceğiniz yiyeceklerle piknik yapabilirsiniz.

Ormanya Hobbit Evleri

Sivas Hobbit Evleri Hakkında

Ülkemizin farklı konumlarında Hobbit evleri bulunmaktadır. Sivas Hobbit evleri bunlardan biridir. Paşabahçe Mesire alanı içindeki evler merkeze sadece 5 km uzaklıktadır. İlk olarak 6 tane yapılan evler çok fazla beğenilmiş ve ilgi görmüştür. Ardından yapılanlarla şuanda 23 tane ev var. 23 evden 7 tanesi aileler için tasarlanmıştır. 8 tanesi süit diğer 8 tanesi de standart ev olarak tasarlanmış. Toprak altına gömülmüş olan evlerin içi Amerikan mutfaktır.

Evler Yıldız Dağı’na 50 km’lik mesafede yer almaktadır. Evlerdeki misafirlere özel Yıldız Dağı’na servis kaldırılmaktadır. Servisi kullanarak dağa kayağa gidilebilir. Ayrıca park içinde bir tane hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Hayvanat bahçesi çocukların son derece ilgisini çekmektedir. Hayvanat bahçesine ilave olarak tenis kortu ve basketbol sahası da yer alıyor. 5, 4 ve 3 kişilik evlerde gece konaklanmaktadır. Ormanya Hobbit evleri kadar ilgi gören Yamaç Hobbit evlerinde kalarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here