Ana sayfa Gezi Notları Mihrabat Korusu Nerede, Mihribat Korusu Gezilecek Yerler Neresi?

Mihrabat Korusu Nerede, Mihribat Korusu Gezilecek Yerler Neresi?

630
0
Mihrabat Korusu Nerede?

Mihrabat Korusu nerede? İstanbul ili Kanlıca semtinde yer alan Mihrabat Korusu, 25 hektarlık bir alana kurulmuştur. Boğaz manzaralı koru, Berlin Büyükelçisinin eşi Necibe Hanım tarafından Rukiyye Hanım’a hediye edilmiştir. Necibe Hanım, Sultan II. Abdülhamid zamanında Berlin Büyükelçiliği yapan Sadullah Bey’in eşidir. Rukiyye Hanım ise, Mısırlı olan Abbas Halim Paşanın kızıdır. Yüzgörümlüğü olarak verilen koru, yeşillikler içerisinde harika bir alandır.

Mihrabat Korusu, eskiden ve günümüzde çeşitli etkinlikler için kullanılmaktadır. Hektarlık koruda, restoran, kafe, davet alanları gibi çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapacak mekanlar bulunuyor. Organizasyonların dışında İstanbul’un yorucu karmaşasından kaçıp dinlenmek isteyenler için harika bir yerdir. Doğayla baş başa boğaz manzarasını izleyerek harika vakit geçirebilirsiniz.  Bu noktada Mihribat korusu nerede? Sorusunun yanıtı bu gezi rotasının konumuyla ilgilidir.

Mihrabat Korusu Nerede?

Mihrabat Korusu Konumu

Beykoz ilçesi İstanbul’un en gözde yerlerindendir. Özellikle Kanlıca’nın ayrı bir yeri vardır. Koru, Beykoz’un Kanlıca semtinde yer almaktadır. İstanbul’da boğazı gören mekanlar çok popülerdir. Boğazı gören Mihrabat Korusu, popüler alanlardandır.  İstanbul’u gezmeye gelenlerin mutlaka uğrarlar. Özel davetler ve organizasyonlar için de tercih edilen çok özel bir yerdir. Mihrabat Korusu içinde bulunan işletmelerde düğün, nişan, kutlama tarzında davetler verilmektedir. Kır düğünlerini tercih edenler için idealdir.

İş ve hayatın stresini atmak için güzel bir mekan arıyorsanız doğru yerdesiniz. Mihrabat Korusu’nda oturup çevreyi izlediğinizde ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Sol tarafta İstanbul Boğazı’nın koylarından birini göreceksiniz. Sağ tarafta Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bulunuyor. Korunun tam karşısında ise İstinye Koyu, Ortaköy sahili ve Rumeli Hisarı’nı göreceksiniz.

Doğal güzelliklerinin yanında boğaz manzarası ayrı bir keyif vermektedir. Ziyaretçilerin üzerindeki stresi atmalarına yardımcı olacak koruyu hafta sonu kahvaltısı için de tercih edebilirsiniz. Koru 25 hektar gibi çok büyük bir alana kurulmuştur. Büyük ve geniş alanda yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Rengarenk çiçeklerin olduğu bahçelerde ruhunuzu dinlendirebilir, parkurlarda boğaz manzarası eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Mihrabat Korusuna Nasıl Gidilir?

Koruya gitmek zor değildir. Hatta Üsküdar’daysanız koruya ulaşım sağlamanız çok ama çok kolaydır. Özel araçla ulaşım sağlamak isteyenlere navigasyon yardımcı olacaktır. Çok bilinen bir destinasyon olduğundan dolayı kime sorsanız size yol gösterecektir. Navigasyon kullanmak istemeyenler çevredeki insanların yardımseverliğini kullanarak koruya ulaşabilir. FSM köprüsünü kullanarak gelenler Kavacık çıkışını takip etmelidir. Kavacık çıkışından sonra tabelaları takip etmek yeterlidir.

Korunun çok geniş bir otoparkı var. Park sorunu genelde yaşanmaz. Ancak kafe veya restoranda vakit geçirmek isteyenler, rezervasyon yaptırmalıdır. Özellikle koruya olan talep hafta sonları çok yoğundur. Yer bulmakta sorun yaşamamanız için rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Toplu taşıma kullanacaklar 15, 15T ve 15P numaralı otobüslere Üsküdar’dan binerek ulaşım sağlayabilir. Yine Miribat Korusu’na kendi özel aracınızla da pratik bir şekilde gidebilirsiniz.

Mihrabat Korusu Tarihçesi

Osmanlı Devleti zamanında gelinlere yüzgörümlüğü olarak arazi ve arsa tarzı gayrimenkuller verilirmiş. Mihrabat Korusu da Mısırlı Abbas Halim Paşanın kızına yüzgörümlüğü olarak verilmiş. Koru o zamandan beri büyük davetlerin ve organizasyonların adresi olmuştur.  Tam anlamıyla mükemmel bir gezi rotası olan bu koru, yoğun bir şekilde ziyaretçi akınına da uğramaktadır.

Mihrabat Korusu Nerede?

Mihrabat Korusuna Giriş Ücreti

Yanıtı merak edilen sorular arasında Mihrabat Korusuna giriş ücreti ne kadar? Sorusu da ilk sıralarda yer alır. Mihrabat Korusu’na girişler ücretsizdir. Ancak araçla gelenlerin otopark ücreti ödemesi gerekmektedir. Otopark ücreti ise oldukça cüzi bir miktardır.

Mihrabat Korusunda Ne Yapılabilir?

İstanbul’un en güzel konumlarından birinde yer alan koruda yapabileceğiniz çok fazla şey var. Her şeyden önemlisi doğal güzellikleri, manzarası ile ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Ülkemizin en güzel parklarından biri olduğunu söylesek abartmış olmayız. Yahya Kemal Beyatlı’nın İstanbul’a tepeden baktığını söylediği yerdir Mihrabat Korusu.

İstanbul ve Türkiye’nin en güzel korularından biri olan Mihrabat’ın içinde birer tane kafe ve restoran bulunmakta. Zaten ziyaretçilerin koruya gitme nedenleri arasında restoranın kahvaltıları bulunmakta. Mihrabat Korusu denilince akıllara genellikle sayısız ürünün yer aldığı kahvaltısı, manzarası ve doğası gelir. Yeşillikler içinde kahvaltınızı yaparken boğazın nefes kesen manzarasını seyredebilirsiniz. Koruda geçireceğiniz birkaç saatte depolayacağınız mutluluk sizi uzun bir müddet idare edecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here