Ana sayfa Gezi Notları Kıyıköy Gezilecek Yerler:Doğal Cennet Misali

Kıyıköy Gezilecek Yerler:Doğal Cennet Misali

1750
0
Kıyıköy Gezilecek Yerler
Kıyıköy Gezilecek Yerler

Selam dostlar yakın bir zamanda coronanın yurdumuzda etkisini yitirdiği ve nihayet sokağa çıkma yasaklarının bittiği dönemlerde yolumuz kıyıköye düşmüştü. Adını duyduğunuz o güzel gelin damatların fotoğraf çekimi için gittiği bölgelerden birisi olan kıyıköyü sizler için iyisiyle kötüsüyle anlatacağım. Herkesin merak ettiği sorulardan birisi olan kıyıköy gezilecek yerler neresi ? kıyıköy gezi rehberi, kıyıköy en güzel restorantlar nerede gibi sorularınıza en samimi cevapları vereceğimden şüpheniz olmasın 🙂 Neyse sözü daha fazla uzatmadan başlayalım.

Öncelikle kıyıköy trakya bölgesinin küçük şehri kırklareli sınırları içerisinde vize ilçesine bağlı başlıktanta anlayabileceğiniz üzere doğal güzellikleriyle meşhur olmuş güzide bir beldemiz. Karadeniz kıyısında olan bu beldenin etrafı ormanlarla çevrili ve bildiğim kadarıyla 1.derece sit alanı olarak kayıtlara geçmiş. Bundan dolayı gittiğinizde görüceksiniz doğası bozulmamış, binaların, gökdelelenlerin ya da kaçak yapılaşmanın olmadığı küçük bir sahil kasabası.

Kıyıköy Gezilecek Yerler

Birçoğunuzun merak ettiği soruyu cevaplandırmaya başlayalım. Kıyıköyde gezilecek yerler nerede ? Efenim kıyıköy dediğimiz yer küçük bir yer olmasından mütevellit öyle istanbul gibi dört bir yanı rengarenk bir yer değil. Fakat haftasonu ailemi, arkadaşlarımı alıyım şehir trafiğinden kaçıyım birkaç gün kamp yapıyım, ikide rakı-balık yaparız diyenler için oldukça ideal bir konum olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi genel olarak kıyıköy hakkında bilgi verdikten sonra görmeniz gereken birkaç nokta atışı yeri sizler için aşağıda paylaşıyorum.

1.Kıyıköy Mağarası

Kıyıköy gezilecek yerler listesine kültür turu ile başlıyoruz. Kıyıköy mağarası bölgenin en bilindik yerlerinden biri. Yöre halkı tarafından “büyük kurudere” olarak anılan akarsunun yamacında yer alan kıyıköy mağarasında ilk gittiğinizde muhtemelen sizleri kelebekler ve yarasalar karşılayacak korkanlar mağaranın içine fazla girmesin 🙂 Ama merak etmeyin zararsızlar. Mağaranın içerisinde çeşitli oluşumlar mevcut yazın turistler tarafından ziyaret edilen kıyıköy mağarasına ulaşmak biraz zor olsada gittiğinize değecek yerlerden birisidir.

kıyıköy mağarası
kıyıköy mağarası

2.Kıyıköy Şehir Merkezi

Kıyıköy’e gelmişken şehir merkezinin içini gezmenizi tavsiye ederim. Yaz aylarında oldukça kalabalık olan ilçe bahar ve kış aylarında oldukça sakin. Şehir merkezinde ufak bir yürüyüş yaparken sağlı sollu birçok ufak restorantlardan yemek yiyebilir ve ardından denize yol alabilirsiniz. Benim tavsiyem kıyıköy kokoreççisi 🙂

kıyıköy şehir merkezi
kıyıköy şehir merkezi

3.Aya Nikola Manastırı Kıyıköy

Benim gittiğim zamanlarda oldukça iyi durumda görünen aya nikola manastırı Türkiye’de ender korunan ve iyi restore edilmiş manastırlardan birisi olarak hafızamda kalmıştı. Bizans döneminden kalan en iyi manastırlardan biri olan aya nikola manastırı kıyıköy kasabasına yaklaşık 700-800 metre mesafe uzaklıktadır. Kültür turu yapmayı sevenler için iyi bir durak olabilir fakat gittiğinizde aman allahım çok ilginççç dedirtecek birşey yok 🙂

Aya Nikola Manastırı Kıyıköy
Aya Nikola Manastırı Kıyıköy

4.Aşıklar tepesi kıyıköy

Bana sorucak olursanız kıyıköyün nehir çevresinden sonra en güzel yeri diyebilirim. Arabanızda kamp sandalyeleriniz ve masanız varsa kesinlikle tepeye çıkıp manzararanın tadını çıkarmanızı tavsiye ediyorum. Arabasız gelenler için ise tepeye yürümekten başka şansları yok.

Aşıklar tepesi kıyıköy
Aşıklar tepesi kıyıköy

5.Kıyıköy Selvez Koyu

Kıyıköy demişken biraz da denizinden bahsedelim. 2 tane denize girebileceğiniz alan var. Bunlardan en güzeli bana göre selvez koyu. Denizinin temiz ve sakin olması beni etkileyen en önemli ayrıntılardan birisi olmuştu. Suyu biraz soğuk olsada sakinliğinden dolayı tercih edilebilecek bir deniz. Koyun içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça elverişli 2 alan bulunuyor: poliçe koyu ve panayır iskelesi koyu.

kıyıköy selvez koyu
kıyıköy selvez koyu

6.Kıyıköy Nehir Turu

Kıyıköy gezilecek yerler diyince yapılması gereken en güzel aktivitelerden biriside kıyıköy nehir turudur. Ormanların çevirdiği nehirde çeşitli kaplumbağalar görebilirsiniz şaşırmayın 🙂 Doğanın güzelliğini ve insanoğlunun elinin uzanamadığı bir bölgenin ne kadar güzel kaldığını gözlerinizle burada görebilirsiniz. Nehir turu yapmak isterseniz restorantların yanında balıkçı sandalları bulunmakta. Kendine güvenenler için kürekli, ben rahatıma düşkünüm diyenler için ise motorlu sandal turları mevcut. Fiyatları oldukça uygun 15-20 dakika boyunca motorlu bir sandal ile yapacağınız tur 25-30 TL civarında.

kıyıköy nehir kenarı
kıyıköy nehir kenarı

Kıyıköy Restorantları

1.Kıyıköy Mehmet genç kamp alanı ve piknik alanı

Evet şimdi ismine bakarak aldanmayın kıyıköyün en güzel restorantlarından birisi olan mehmet genç’in yeri sizlere hem restorant hizmetinin yanında kamp hizmetide sunabilmektedir. Restorantın arkasında bulunan kamp alanında çadırınızı kurabilirsiniz fakat ince bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum haftasonları oldukça kalabalık olacağından kafanız ağrıyabilir 🙂

Kıyıköy Mehmet genç kamp alanı ve piknik alanı
Kıyıköy Mehmet genç kamp alanı ve piknik alanı

2.Kıyı restorant kıyıköy

Yazımızın ilk başında dediğim gibi güzel bir rakı balık yapmak isteyenlere tavsiye edebileceğim enfes manzarası olan kıyı restorantı tavsiye ederim. Fiyatlar ortalama diyebilirim. Sizlere tavsiyem burada mevsiminde tüketirseniz kalkan balığı. Şunu eklemekte fayda var restorantta sadece rakı balık hizmeti değil gündüzleri kahvaltı hizmetide mevcut.

Kıyı restorant kıyıköy
Kıyı restorant kıyıköy

3.Gökhan’ın yeri kıyıköy

Kıyıköy gezilecek yerler yazımızın olmazsa olmazı Kıyı restoranta alternatif olabilecek manzarası ile üçüncü tavsiye olarak gökhanın yerini buraya not ediyorum. Mekanın ahşap ile döşenmesi oldukça güzel olmuş. Deniz fenerine yakın bir yer olan gökhanın yerinde arkadaşlarınız ve ailenizle keyifler saatler geçirebilirsiniz. Menüde oldukça balık çeşidi olmasıyla dikkatletimi çekmişti fiyatlara gelicek olursak bölgenin diğer restorantları ile benzer diyebiliriz. Burada da kalamar tatmanızı tavsiye ederim.

kıyıköy gezilecek yerler
kıyıköy gezilecek yerler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here