Ana sayfa Gezi Notları Kidzania Tarihçesi Nasıldır, KidZania’da Hangi Para Birimi Kullanılıyor?

Kidzania Tarihçesi Nasıldır, KidZania’da Hangi Para Birimi Kullanılıyor?

366
0
Kidzania Tarihçesi

Kidzania tarihçesi nasıldır? Kidzania masalı Meksika’da başlamış. İlk olarak Mexico City’de kurulmuş. 1999 yılında başladığı serüvenini 22 ülkeye yaymıştır. 29 farklı kentte faaliyet gösteren Kidzania, çocukları eğlendirirken öğretmeyi amaçlamaktadır. Peki, Kidzania tarihçesi nasıldır? İşte ayrıntılar!

Kidzania, ülkemizin en büyük kentlerinden İstanbul’dadır. Dünyadaki 16. mekan olarak açılmış. 2014 tarihinde açılan mekanda 0 ile 14 yaşları arasındaki çocuklara hitap eden eğlenceler bulunmakta. Akasya Alışveriş Merkezi’nin içinde yer alan Kidzania, pedagoglar nezaretinde tasarlanmıştır. Eğitmenler ile oyun uzmanları eşliğinde oynanan oyunlarla çocuklar gerçek dünyaya hazırlanmaktadır.

Eğlence ve eğitim merkezindeki bütün oyunlar Davranış Bilimleri Enstitüsü onayını almıştır. Kidzania içindeki hastaneden fabrikaya, itfaiyeden üniversiteye, süpermarketten bankaya kadar her yer çocuklarda.

0 ile 14 yaş aralığındaki çocukların becerilerini geliştirmesi için kurulan Kidzania, 8 bin metrekarelik alanı kaplamaktadır. Alan içinde 67 tane eğlenceli etkinlik bulunuyor. Etkinlikler çocukların becerilerini ortaya çıkarmasını ve geliştirmesini sağlayacak cinstendir. Ayrıca 120 kadar meslek deneyimleme alanları da bulunmakta. Deneyimledikleri meslekler, çocukların geleceklerine dair alacakları kararlarda etkili olacaktır.

Kidzania Tarihçesi

Motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olan oyunların yanında yeni şeyler üretmelerine yardımcı olanlar da bulunuyor. Mekanda yaptıkları her şey çocukları eğlendirmeye yetmektedir. Kidzania’da geçirdikleri her dakika onlar için harika anılar olarak saklanacaktır. Pilot olmayı isteyen çocuğunuz varsa hemen Kidzania’ya gidin. Orada uçak kullansın ve istediği mesleği yaşayarak hissetsin.

Mekanda, yemek yapan şefler, belirli bir alanda kazı yapan arkeologlar göreceksiniz. Şayet seçilen meslek üniforma giyiyorsa çocuklar o üniformayı giymektedir. Yetişkin olduğunda ve mesleği seçtiğinde ne yapacaksa eğlence merkezi onu yapmasına imkanlar hazırlamış. Sadece eğlenerek güzel vakit geçirmek için değil çocuklarınızın gelecek planları için de Kidzania’ya gitmelisiniz.

KidZania’da Hangi Para Birimi Kullanılıyor?

Kidzania, çocuklara özel bir alan. Burada yetişkinlerin parası geçmemektedir. Mekanın kendine özel parası vardır. KidZos olarak isimlendirilen para kullanılmakta. Yaşanılan ülkedeki dengelere göre çocuklar Kidzos kazanırlar. Harcamalarını yine aynı para birimiyle yapmaktadırlar. Giriş yapan her çocuğa 50 Kidzos ederinde çek verilir. Çeki çocuklar bankada bozdurup nakit hale getiriyor.

Yaklaşık olarak geçirilen 5 saat içinde çocuklar bu parayı kullanır. Parayı harcarlar yeni yatırım araçlarında kullanarak kazanırlar. İsterlerse bankada hesap açabilirler. Kazandıkları veya ellerindeki paraları bankada yatırırlar. Para çekme tecrübesini yaşayabilecekleri ATM bile var.

KidZania’da Hangi Dil Konuşuluyor?

Kidzania özel bir alan. Her özel mekanın olduğu gibi Kidzania’ya ait bir dil bulunmakta. Merkeze giren çocuklar bu dili öğrenirler. Öğrendikleri dili konuşarak iletişime geçerler. Örneğin merkezde KAİ demek Merhaba demektir. Kidzania tarihçesi ile birlikte burada kullanılan dil de merak edilmektedir.

Kidzania Nerededir? Nasıl Ulaşım Sağlanır?

Akasya Alışveriş Merkezi’nin içinde bulunan Kidzania’ya ulaşım sağlamak son derece kolaydır. Çünkü Akasya AVM, metro ile Metrobüs hizmetlerinin birleştiği konumdadır. Kadıköy ilçesinin Acıbadem semtindeki merkeze, dileyen metro ile isteyen metrobüsle gelebilir. Metrobüs kullananların ineceği durak Uzunçayır’dır. Metro ile ulaşım sağlayanların ineceği durak ise Ünalan’dır. Avrupa Yakasından gelenler genelde Marmaray kullanmaktadır. Marmaray ile Ayrılık Çeşmesi’ne gelip oradan aktarma yapmalıdırlar. Metroya yapılacak aktarmayla Ünalan’da inilmelidir. Avrupa yakasında gelmek için bir diğer seçenek de vapurdur. Vapurdan indikten sonra metro ile ulaşım sağlanabilir.

Kidzania Tarihçesi

Kidzania’ya Giriş Ücreti Ne Kadar?

Kidzania’ya giriş ücretlidir. Ödenen ücretler yaşa göre değişmektedir. 2 ile 3 yaşındakiler 35 TL ödemektedir. 4 ile 14 arasındakiler 95 TL, yetişkinler ise 35 TL ödemektedir. Bebekleriyle gelen aileler 0 ile 2 yaş aralığındaki bebeklerine ücret ödemezler.

Kidzania’da Güvenlik Nasıl Sağlanıyor?

Çocukların gelişimleri için harika bir alan. Ancak daha küçük yaştaki çocukların korunması gerekmektedir. Kidzania, güvenlik hususuna çok dikkat etmektedir. Güvenliği sağlamak adına sadece birer tane giriş ve çıkış konulmuştur. Bu alanlarda güvenlik yetkilileri durmaktadır. Sabit ve hareketli kameralarla her an güvenlik taraması yapılır. Her çocuğun yanında bir yetişkinin olması istenir. Yetişkinlere ve çocuklara bileklik verilerek eksiksiz güvenlik sağlanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here