Ana sayfa Gezi Notları Kanarya Adaları Nerededir? Kanarya Adaları Gezilecek Yerler!

Kanarya Adaları Nerededir? Kanarya Adaları Gezilecek Yerler!

285
0
Kanarya Adaları

Kanarya Adaları nerededir? 7 tane büyük, 6 tane küçük adacıktan oluşan Kanarya Adaları, Fas ile İspanyol sahrasının sınırındadır. Yaklaşık olarak 480 km’lik kemer oluşturan adalar, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bulunmaktadır. Takımadalar, İspanya’ya bağlıdır. Dünyanın gözde turizm merkezleri arasında yer alan bu takımadalar, etkili bir gezi rotasının ortasında da yer alır. Bundan dolayı da her yıl çok sayıda farklı turiste de ev sahipliği yapar.

Adaların yönetimi İspanya’ya bağlıdır. Konum olarak Afrika’nın bir parçasıdır. Coğrafi konumuyla yönetimi çok farklı olan adaları tam bir kategoriye yerleştirmek mümkün değildir. Yazı sevenler için Kanarya Adaları çok idealdir. Çünkü adalar, bulunduğu coğrafi konumdan dolayı Afrika üzerinden gelen havadan etkilenir. Afrika’nın sıcak havasından nasibine düşeni alarak sürekli yaz mevsimini yaşar.

Kanarya Adaları

Kanarya Adaları’nın Tarihçesi

Zamanında adalarda çok fazla köpek yaşadığından Romalı sakinler, Köpeklerin Adaları anlamında Insular Canaries adını vermişlerdir. Sonrasında adalar ve civarında sıklıkla görülen kanarya cinsi kuşlardan dolayı Kanarya Adaları olarak değiştirilmiş. Adalar ilk olarak 1402 yılında Fransız Sean de Derhencourt adlı kaşif tarafından keşfedilmiş. III. Henry’nin yardımıyla adaları alan Sean de Derhencourt, adaların kralı unvanıyla anılmıştır.

Portekizler adalar üzerinde hak iddia etmiştir. Ancak XV.yy’ın sonlarına doğru İspanya’nın kontrolü altına girmiştir. Kontrol altına alındığından beri İspanya’nın bir eyaletidir. İspanya Cumhuriyeti’ne karşı bir ihtilal yaşanmıştır.  1936 yılındaki bu ihtilali General Francisco, Kanarya Adaları’nda başlatmıştır.

Kanarya Adaları’nda Fiziki Yapı

Yüzölçümü 7 bin 495 km2 olan adalar, volkanik dağlardan oluşmaktadır. Volkanik dağlar nedeniyle adalar çok dağlıktır. Dik yamaçlar sahillerde nefes kesici manzaralar oluşturmaktadır. Ovaların da yer aldığı adalarda çeşitli yükseltiler mevcuttur. Takımadaların en yüksek yeri 3619 metre yüksekliğe sahip Fico de Teide Dağı’dır.

Fuerteventura ve Lanzorote, Afrika kıyılarına en yakın olan adadır. Çok yükselti olmayan yakın adalarda kum ile kraterli arazi şartlarından dolayı fazla kişi yaşamaz. Kanarya Adaları fiziki yapısı arazilerin verimli olmasına neden olmuştur. Hava, su hareketleri alüvyonlu ovalar ve sahiller oluşmasını sağlamış. Çok yağmur yağmamasına, sulayacak nehir olmamasına rağmen topraklar verimlidir.

Kanarya Adaları’ndaki Nüfus ile Sosyal Hayatı

Takımadaların üç tanesi boştur. İki eyalete 1.456.474 kişi eşit olarak dağılmıştır. 600.000 kişilik Las Palmas eyaleti sakinlerinin 500.000 kişisi Gran adasında yaşamaktadır. 500.000 kişinin 200.000’i Las Palma’da yaşıyor. 675.000 kişi Santa Cruz de Tenerifa’da yaşamaktadır. Bunun 400 bini Tenefira adasındadır. Geriye kalanı aynı isimle adlandırılan başkentte yaşamakta.

Adalara ilk yerleşenler Berberi soyundan gelen Guanchesler’dir. Guanchesler ile İspanyol göçmenler karışarak şimdiki adaların nüfusunu oluşturmuş.

Kanarya Adaları’nın Ekonomisi

Kanarya Adalarının ekonomisi yüksek oranda hurma ile muz ve şekerkamışından oluşan tarım üzerinedir. Sahil şeridinde bu ürünler yetiştirilirken yükseklerde domates, turunçgiller ve incir üretilmekte. Tütün ile patates adanın değerli tarım ürünleridir.  İhraç ederek kazanç elde ettikleri ürünler domates ve muzdur. Sanayi alanları daha çok deniz ürünleri üzerinedir. Balık tuzlama ve konserve alanları sanayiyi oluşturur.

Kanarya Adaları

Adaları En Doğru Ziyaret Tarihleri

Adaların güneyinde Akdeniz, ortasında kıtasal, kuzeybatısında Okyanus olmak üzere 3 farklı iklim görülür. Adaların iklim koşulları dikkate alındığında ziyaret için en doğru zaman sonbahar ve ilkbahardır. Denizin ve doğanın en güzel halini görmek için sonbaharda veya ilkbaharda gelmelisiniz.

Adaların Lezzetli Mutfağı

Kuzey Atlantik Okyanusu’ndaki adaların mutfağında deniz ürünleri hakimdir. Suda haşlanan patates ile acı sosun birlikte servis edilmesinden oluşan papasarrugadas harika bir yemeğidir. Balıkların yanına verilmektedir. Karabiberli zeytinyağlı sirkeli sos çok lezzetlidir. Tuzlu balık, tavşan etinden su teresi güveci, siyah renkteki puding geleneksel lezzetlerindendir. Kanarya Adaları mutfağı, domates ile muz zenginidir.

Ada sakinleri ekmek tüketmezler. Yerine arpa, buğday ve mısırın karıştırılmasından elde edilen bir karışımı tüketirler. Tahılların kavrulmasından ve nişastalı bitkilerden oluşan Gofio adlı un Kanarya Adaları yemeklerinde sıklıkla kullanılır. Adanın en popüler tatlıları frangolla, tirijalas ve bien mesabes’tir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here