Ana sayfa Gezi Notları İstanbul’da Yamaç Paraşütü Yapılan Yerler

İstanbul’da Yamaç Paraşütü Yapılan Yerler

4610
0
istanbul'da yamaç paraşütü yapılan yerler
istanbul'da yamaç paraşütü yapılan yerler

Evet dostlar sınırlı sayıda kişinin merak ettiği konulardan biri İstanbul’da yamaç paraşütü yapılan yerler neresidir konusuyla karşınızdayız. Yamaç paraşütü birçok kişinin uçağa bindiğinde bulutlara bakarken sonsuzlukta süzülme isteğiyle aklınıza geliyor olabilir benim ilk böyle olmuştu 🙂 Birçoğumuz ise bırakın yamaç paraşütünü binaların beşinci katından aşağıya bakmaya korkarız. Yamaç paraşütü yapan birisi olarak hayatınıdaki ender zevklerden birisi diyebilirim 🙂 Tatile gidemeyipte İstanbulda kalanlar için İstanbul’da yamaç paraşütü nerede yapılır sorusunu sizler için cevaplandırıyorum.

Yamaç paraşütü nedir nasıl yapılır konusunu öncelikle ufacık anlatmak istiyorum. Yamaç paraşütü adrenalin ve özgürlüğün buluştuğu bir spor dalıdır. Dünya’ya kuş bakışı açıdan bakmak, yeryüzünü bulutların arasından izlemek isteyenler için bulunmaz hin kumaşı 🙂 Yamaç paraşütü yapmak için herhangi bir sertifika gerekmez. Lisanslı pilotlar eşliğinde uçuşunuzu güvenli noktalardan yaparak anın tadını çıkarabilirsiniz. Peki İstanbul’da yamaç paraşütü nerede yapılır ?

İstanbul’da Yamaç Paraşütü Yapılan Yerler Listesi 2020

Öncelikle listeyi size vermeden şunu söylemek isterim. Yamaç paraşütü denince Fethiye Babadağ zirvesi akıllara gelir arama motorlarında araştırabilirsiniz. Peki bu sene evdeyiz tatile gidemiyoruz diyenleri duyar gibiyim sizler için listemize başlıyoruz.

İstanbulda yamaç paraşütü yapılan yerler:

1.Çatalca Ormanlı Köyü Yamaç Paraşütü

Çatalca’nın az bilinen bir köyü olan Ormanlı adından da anlaşılacağı üzere ormanıyla meşhur bir sahil kasabası diyebiliriz. Köy son zamanlarda yamaç paraşütü ile adını duyurmuş durumda. İstanbul’da yamaç paraşütü yapmak isteyenler için ormanlı köyü labaratuvar niteliğinde diyebiliriz. Sebebi ise 15 km lik sahil şeridi ile 30 metlik yamaçlardan kalkabilirsiniz. 30 metre yamaç beni kesmez diyenler için bu yükseklik başlangıç yaklaşık 80-120 metre kadar havaya çıkabiliyorsunuz.

istanbul'da yamaç paraşütü yapılan yerler
istanbul’da yamaç paraşütü yapılan yerler

İstanbul’daki En İyi Kamp Alanları

Ülkemizde nadir yamaç paraşütü alanlarından birisi olan çatalya ormanlı köyü yamaç paraşüt alanında tandem uçuşlar (ikili) yapılabilmekte ve yamaç paraşütü öğrenmek isteyen öğrenciler burada eğitilebilmektedir. Yerleşik nüfusu 200 kişi olan köye yaz aylarında yamaç paraşütü sevdalıları ile yaklaşık 400-450 araç geldiğini söyleyebilirim.

2.Karaburun Yamaç Paraşütü

İstanbul’da yamaç paraşütü yapılan yerlerden biride karaburun yamaç paraşüt alanıdır. İstanbul’un bir ucu olan Karaburun’da tandem uçuşlar oldukça popüler nacizane tavsiyem bölge rüzgarlı olduğu için yazın sıcak havalarda gitmenizi tavsiye ederim. Bölgeye ulaştığınızda pilotunuz uygun görmezse uçuşu gerçekleştirmeyecektir . Karaburun plajını göklerden izleyerek eşsiz bir doğa ve manzaranın tadını çıkabilirsiniz. Karadeniz’in hırçın sularını yukardan izleyerek fotoğraflar ve videolar çekebilirsiniz.

istanbulda yamaç paraşütü yapmak
istanbulda yamaç paraşütü yapmak

İstanbulda yamaç paraşütü nerede yapılır ? Arnavutköy ilçesine bağlı Karaburun’da yamaç paraşütü yapmak diğer bölgelere göre daha uygun fiyatlı olması burayı çekici kılıyor. Karaburun uçuş bölgesi 2017 yıllarında askeri alan ilan edilmeye çalışıldığı için bir dönem uçuşlara yasaklanmıştı. Fakat şuan uçuşların devam ettiğini biliyorum. Karaburun İstanbul’a 60-70 km civarında en kısa uçuş yapabilceğiniz muazzam manzarası olan yerlerden birisidir.

3.Silivri Yamaç Paraşütü

İstanbul’a yakınlığııyla popüler balık restorantlarıyla bilinen Silivri son zamanlarda yamaç paraşütü yapmak isteyenlere ev sahipliği yapıyor. Bildiğim kadarıyla Silivri’de uçuşlar birkaç yıldır yapılıyor. Yamaç paraşütü eğitimlerinin de verildiği bölgede uçuş yaptıktan sonra balık restorantlarını da gezmenizi tavsiye ederim 🙂

yamaç paraşütü silivri
yamaç paraşütü silivri

İstanbul’da Yamaç Paraşütü Nerede Yapılır ?

4.Şile Sahili Yamaç Paraşütü

İstanbul’dan haftasonları kafa dinlemeye nereye gidiyim diye düşünenlerin odak noktası olan şile-ağva bölgesi yamaç paraşütleriyle bir başka güzel olmaya başladı. Pilotların çoğunun avrupa yakasında olması sebebiyle anadolu yakasındaki uçuş bölgeleri çok bilinmemekte. Şile-ağva bölgelerinde yapılan uçuşlar orman ve denizin aynı noktada buluşmasıyla oldukça güzel görüntüler oluşturabiliyor. Şilede yamaç paraşütü yapmak isteyenler için genişçe bir iniş alanı mevcut yaklaşık 2 km. Her seviyeden pilotun uçuş yapabilceği şile bölgesini değerlendirmekte fayda var.

şile yamaç paraşütü
şile yamaç paraşütü

5.Pendik Aydos Yamaç Paraşütü

İstanbulda yamaç paraşütü yapılan yerler. Eskisi kadar popüler olmayan aydos yamaç paraşüt alanı İstanbul’da yapabileceğiniz en güzel uçuş alanlarından birisidir. Bir taraftan tarihi yarımadıyu görürken diğer yandan heybeliada,burgazada, büyükada gibi irili ufaklı adaları havadan görebilirsiniz. Aydos bölgesinde sadece yamaç paraşütü değil atv, safari gibi extreme sporları yapmakta mümkün.

Yoros Kalesi Gezilecek Yerler Yoros Kalesi Cafe Kahvaltı

İstanbul Yamaç Paraşüt Fiyatları

Yamaç paraşütü yapmak ege ve akdeniz bölgelerinde oldukça pahalı iken İstanbul’da oldukça makul diyebilriim. 2019 yılında Fethiye Babadağ’da 1950 metreden 450 TL ye yaptığım uçuşu 2020 İstanbul’da 200-300 TL bandında yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Yamaç paraşütü yaptığınız firmanın ve pilotun geçerli sertifikaları olduğunu mutlaka kontrol ediniz. Ben bu işi biliyorum, yıllardır uçuyorum kaçıyorum diyenlere güvenmeyin 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here