Ana sayfa Gezi Notları İstanbul’da Gezilmesi Gereken En Güzel 10 Müze

İstanbul’da Gezilmesi Gereken En Güzel 10 Müze

185
0
istanbul'da gezilmesi gereken müze
istanbul'da gezilmesi gereken müze

İstanbul sadece ülkemiz için değil Dünya’nın ilgisini çeken en özel turistik şehirlerden birisidir. Asya ve Avrupa yakalarını birbirine bağlayan özel konumu, tarihi müzeleri ve kültürel çeşitliliği ile her zaman ilgi odağı olmayı başarmıştır. Modern ve geleneksel kültürün birarada bulunduğu, keşfedilmeyi beklenen birçok noktası bulunan ve isterseniz haftalar, aylarca şehiri baştan başa gezseniz dahi yinede gitmediğiniz özel yerler kalacak olan kadim şehir İstanbul’da gezilmesi gereken müze listesi nelerdir ?Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kentin her bir köşesi dini mabetler ve görülmesi gereken antik müzelerle bizleri selamlıyor.

İstanbul’da görülmesi gereken müze hangileridir ? İstanbul’da kültür turu yapmayı düşünüyorsanız şehrin büyüleyici dokusunu ve tarihini öğrenmek isteyenlerin ilk önce yapması gereken şey şehirde bulunan antik tarihi yapılar ve birbirinden ilginç müzeleri görmek olmalıdır. Sizler için hazırlamış olduğum hap bilgi sayılabilecek nitelikte olan İstanbul’da gezilmesi gereken müze ve tarihi yapılar konusunu kaleme aldım iyi okumalar 🙂

İstanbul’da Gezilmesi Gereken Müze Listesi

1.İstanbul Arkeoloji Müzesi

1869 yılında kurulan İstanbul Arkeoloji Müzesi Osmanlı döneminden kalan en özel mimari eserlerden birisidir. Dünyanın en büyük görülmesi gereken müzeleri arasında yer alan İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin içerisinde bulunan Çinili Köşk, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’a bırakılan en önemli sivil mimarı eserlerinden birisi olmuştur. Müzenin içinde en önemli eserlerden birisi olan İskender Lahdi 1881 yılında atanan Osman Hamdi beyin çalışmaları sonucunda müzeye getirilmiştir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi
İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesinin içinde binlerce eser ve birden fazla bölüm bulunmaktadır. Arkeoloji müzesinde; Atika Müzesi, Çinili Köşk, Eski şark eserleri müzesi gibi özel yerler bulunmaktadır. Çinili Köşk içerisinde Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan birçok çini ve seramik örnekleri sergilenmektedir. Eski şark eserleri müzesi ise bir zamanlar Osmanlı Devleti’nde Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılmıştı.

Müze broşürünü indirmek için tıklayınız.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede ?

İstanbulun en görkemli müzelerinden birisi olan İstanbul Arkeoloji müzesi nerede diyecek olursanız işte size yanıtı:

Adres: Alemdar cad. Osman Hamdi Bey Yokuşu Sk. Gülhane/Fatih İstanbul

Telefon: 0212 520 77 40-41

Mail:istanbularkeoloji@ktb.gov.tr

İstanbul Sanat Müzeleri
İstanbul Sanat Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi Ulaşım

İstanbul Arkeoloji Müzesine nasıl giderim diyenler için tramvay üzerinden müzeye ulaşmak isteyenler Bağcılar-Kabataş tramvay hattında Gülhane durağında inerek 5 dakikalık yürüme ile müzeye ulaşım sağlayabilirler. Anadolu yakasından müzeye gelmek isteyenler ise vapurla eminönüne gelerek buradanda tramvay hattıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Otübüsle gelmek isteyenler ise 28, 28T, 30D, 325YK1, 399B, 399C, 399D, 46Ç, 92G, 26, 26A, 26B,70KE, 70FE, 336E, 47, 47E, 33Y, 92C, 97A, 31E, 82, 92, 94, 146B, 33, 33B, 78,32, 35, 80, 90, 91O, 36KE, 37E, 38E, EM1, EM2, 44B, 99, 54E, 66, 74, 74A, 36CE, 47Ç, 77Ç, 93, 81, 99A hat numaralı İETT otobüslerini kullanarak müzeye ulaşım sağlayabilirler.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Ziyaretçi Saatleri Ve Giriş Fiyatları 2020

İstanbul Arkeoloji müzesi pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü yaz döneminde 10:00 – 17:00 saatleri arasında, kış döneminde ise 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir. Müzenin giriş ücreti 50 TL ve müze kart geçerlidir. Müzeye girmeden önce gişeden bilet almanız gereklidir. Biletler için ise gişeler yaz döneminde saat 16:00, kış döneminde ise 17:30 a kadar açık olarak hizmet vermektedir.

2.Ayasofya Cami

Yapımında Afyon, Kuzey Afrika, Marmara ve Eğriboz Adalarından özel mermerler kullanılarak İmparator Justinianos tarafından 537’de inşa ettirilen Ayasofya günümüzde hala en çok ziyaret edilen müzelerden birisi olma özelliğini koruyor. Yakın zamanda alınan karar ile müze olmaktan çıkarılıp cami olarak hizmete devam eden büyük eser içinde iki tane narteksi, bir adet napsisi ve üç adetde nafi yapısı bulunmaktadır. Ayasofya müzesinin yapımında Aspendos,Ephesos ve Tarsus gibi antik şehirlerden kalan mermerler ve sütunlar kullanılarak inşa edilmiştir.

İstanbul müzeleri
İstanbul müzeleri

Tarihte Bizans İmparatorluğu zamanında taç giyme törenlerinin yapıldığı alan olarak kullanılan Ayasofya, Osmanlı Devleti zamanında Fatih Sultan Mehmet’in fethetmesiyle cami olarak kullanılmıştır. İlk zamanlar Ayasofyada şuan gördüğünüz minareler bulunmamaktaydı fetihten sonra Mimar Sinan’ın sayesinde yapıyı destekleyici minareler yapılmıştır. Osmanlı Devleti’nden sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Bakanlar Kurulu kararıyla 1935 yılında müze olarak kullanılması kararlaştırılmıştı.

İstanbul’da tarihi yapılar içerisinde en çok ziyaret edilen yerlerden birisi olan Ayasofya’nın içerisinde Osmanlı Devleti’nden kalan birçok eseri görebilir, padişahların türbeleri, Sıbyan Mektebi, Şadırvan, Minareler, Hazine Binası ve İmarethane’yi inceleyebilirsiniz.

İstanbul'da Gezilmesi Gereken En Güzel 10 Müze
İstanbul’da Gezilmesi Gereken En Güzel 10 Müze

Ayasofya Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Müze statüsünden çıkıp cami olarak hizmete devam edeceğinden şuan için giriş fiyatı ile ilgili bir bilgi söz konusu değildir. Ayasofya cami nerede ? Fatih ilçesinde Sultanahmet Meydanı’nda bulunan camiye gitmek en kolay yöntem Bağcılar-Kabataş tramvay hattında Sultanahmet durağında inerek Ayasofya’ya ulaşabilirsiniz. Anadolu yakasından gelenler için vapura Eminönüne gelip burada tramvayla camiye ulaşabilirsiniz.

Telefon:0212 522 17 50 ya da 0212 522 09 89

3.Rahmi M. Koç Müzesi

İstanbulun Hasköy semtinde yer alan bence bir nevi teknoloji müzesi olan Rahmi Koç Müzesi ziyaretçilerine tarih yolculuğu yaptıracak çeşitli klasik otomobiller, motorsikletler, faytonlar, antika çocuk ve engelli arabaları, buhar makineleri ve eski ev aletleri grupları gibi alanlarda birçok ürün sergilemesi yapmaktadır. İstanbul’daki müzeler denince akla ilk gelen yerlerden birisi olan Rahmi M. Koç Müzesi Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından 27.000 metrekarelik bir alana açılmış bulunmaktadır. Tarihten günümüze sanayi ve mühendislik dallarında çeşitli ürünlerin tanıtımını üstlenmeyi kendisine misyon olarak belirlemiştir. Ziyaretçilerin rahat bir şekilde gezebilmeleri için çocuklu aileler için asansörler, bebek odaları vs. gibi şeyler düşünülmüştür.

Rahmi Koç Müzesi’nde neler var ? Müzenin tarihi yarımadanın Haliç bölgesine yakın olması ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor. Müzede rezarvasyon yapılması durumunda özel fotoğraf çekimleri ve doğum günü partileri gibi konseptlerde yapılabiliyor. Kendilerini endrüstriyel mirasın aynası olarak tanıtan Rahmi Koç Müzesi’nin içinde denizaltı turu, nostaljik tren turları ve tekne ile Haliç turları yapılabilmektedir.

İstanbul'da Klasik Otomobil Müzesi
İstanbul’da Klasik Otomobil Müzesi

Rahmi Koç Müzesi Ziyaret Saatleri Ve Günleri

Müzeye pazartesileri dışında 1 ekim- 31 mart tarihleri arasında saat 09:30 – 17:00 arası, 1 nisan – 30 eylül tarihleri arasında da 09:30 – 19:00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi’ne Nasıl Gidilir ?

Rahmi Koç Müzesi’ne Anadolu yakasından gelenler vapurla Eminönü’ne gelip buradan 47Ç ve 47E numaralı otobüsleri kullanarak yada Hasköy iskelesine gelerek, Avrupa yakasında oturanlar ise 36T, 38T, 47, 54HŞ, 54HT numaralı İETT otobüslerine binerek müzeye ulaşım sağlayabilirler.

Metrobüs hattını kullanmak isteyenler için ise en yakın durak Halıcıoğlu durağında inip müzeye yürümeleri gerekmektedir.

Rahmi Koç Müzesi
Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti 2020

İstanbul’un en iyi müzeleri arasında gösterilen Rahmi Koç Müzesi’ne 2020 yılında giriş fiyatları tam 18 TL, öğrenci ise 7 TL dir. Bunlar sadece müzeye giriş ücretleridir içeride denizaltı turu yapmak isteyenler ise tam 10 TL, öğrenci ise 5 TL dir. Keşif küresi için ise tam ve öğrenci fiyatları 5 TL olarak belirlenmiştir.

4.Topkapı Sarayı Müzesi

19 yy. a kadar Osmanlı Padişahlarının yaşadığı Topkapı sarayı tarihi yarımadanın en çok ziyaret edilen uğrak noktalarından birisidir. Sarayın mimarisi ve içinde bulunan eserleri ile mutlaka İstanbul’da ziyaret edilmesi gereken en güzel müzeler arasındadır. Dolmabahçe Sarayı gibi tek seferde inşa edilmemiştir. Yapımı 19.yy a kadar ek binalar halinde devam etmiştir.

İstanbul'daki Tarihi Müzeler
İstanbul’daki Tarihi Müzeler

Saray Dünya tarihinde önemli bir yere sahiptir. İçerisinde binlerce Minyatür eser bulunmaktadır. Topkapı Sarayı’nın her bir alanı tarihi olaylara ve törenlere şahit olmuştur. Sarayın saltanat kapısından içeri girildiğinde sizi 4 avlu ve etrafı mimari yapılar karşılamaktadır. Etrafı bahçe ile çevrili olan ilk yapı Alay Meydanı’nda Aya İrini Kilisesi, Darphane, Fırın, Hastane, Odun Ambarı, Hasırcılar Ocağı yapıları bulunmaktdır. Sarayın bir diğer avlusu ise devlet yönetimi ile ilgili kararlar alındığı Adalet Meydanı’dır. Adalet Meydanı tarih boyunca birçok törene ev sahipliği yapmıştır ve bu meydanda Divan-ı Hümayun (Kubbealtı) ve Divan-ı Hümayun Hazinesi yer almaktadır. Üçüncü avlu olan Enderun Avlusu’nda ise Saray Okulu, Enderun Hazinesi, ve Has Odası gibi bölümler mevcuttur. Son avluda ise padişahın köşkleri ve bahçeleri bulunmaktadır. Sarayın en ilgi çeken Bağdat, Revan Köşkleri, Mecidiye Köşkü ve Esvab Odası bu bölümde yer almaktadır.

Topkaı Sarayı
Topkaı Sarayı

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti Ve Ziyaretçi Saatleri 2020

Topkapı Sarayı Müzesi salı günleri hariç her gün saat 09:00 – 18:00 arası ziyarete açıktır. Topkapı Sarayı giriş ücreti 100 TL, indirimli 50 TL olarak belirlenmiş ve müze kart geçerlidir. Sarayın Harem bileti 70 TL, indirimli 35 TL; Aya İrini bileti ise 60 TL, indirimli 30 TL olarak ayrı satılmaktadır. (Müze Kart, Harem ve Aya İrini Anıtı Bölümünde geçerli değildir.)

5.Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’da gezilmesi gereken müze listesinde aslında ilk 3 te olması gerekirken sıralamayı Random yapmamdan ötürü Dolmabahçe Sarayı kendini 5.sırada buldu 🙂 İstanbul’da yaşayanlar bilir Beşiktaş’dan Ortaköy’e giden bir ağaçlı yol içerisinde sağ tarafta büyük devasa bir yapı bizleri karşılar. İnan buranın Dolmabahçe Sarayı olduğunu bilmeyenler dahi vardır 🙂 Her zaman görürüz fakat merak etmeyiz. Bana göre Dolmabahçe Sarayı Osmanlı Devleti’nin Cumhuriyet rejimine dönüşümünü canlandıran boğazdaki kasvetli duruşuyla en önemli eserlerinden birisidir.

İstanbul Boğazı'ndaki Saraylar
İstanbul Boğazı’ndaki Saraylar

Eski adı Beşiktaş Sahil Sarayı olan Dolmabahçe Sarayı Sultan Abdülmecid döneminde işlevsellik açısından eksik kalındığını düşünerek bu yapıların yıkılıp yerine Dolmabahçe Sarayı’nın yapılmasına karar vermesiyle günümüzdeki halini almıştır. 110 bin metrekarelik bir alanda Boğaz’ın en güzel manzarasına konumlanan saray, işlevsellik açısından 3 bölüme ayrılmıştır. Mabeyn-i Hümâyûn (Selamlık) olarak adlandırılan bölümde devletin yönetim işleri ve karar alma mekanizmalarının yürütüldüğü , Harem-i Hümâyûn (Harem) da ise padişah ve ailesine ait özel hayatının bulunduğu kısım ve bu iki bölüm arasında da padişahın önemli devlet törenleri için ayrılan Muayede Salonu (Tören Salonu) yer almaktadır.

İstanbul’da görüşmesi gereken müzeler dendiğinde Dolmabahçe Sarayı Müzesi ilk sıralarda yer almalıdır. Cümleye başlarken Osmanlı Devleti’nin Cumhuriyet Rejimi’ne olan dönüşünü ifade etmeye çalışmıştım. İşte bu dönüşümü çok rahat görebileceğiniz Sarayın kafe kısmında sedirli sofralar yerine sandalyeli ve masalı oturma düzenine bırakmıştır. Osmanlı Hanedanı batılılaşma ve çağın gereklerine uyum sürecini bu sarayda fazlasıyla göstermektedir.

istanbul'da gidilmesi gereken müzeler
istanbul’da gidilmesi gereken müzeler

Son olarak Dolmahbahçe Sarayı’nın Eski Veliaht Dairesi Resim Müzesi’nin içerisinde bulunan Şeker Ahmet Paşa Çay Salonu’na gitmenizi ve günün yorgunluğunu güzel manzarası eşiliğinde çıkarmanızı tavsiye ederim. Şeker Ahmet Paşa Çay Salonu Ziyaretçi Saatleri ? Şeker Ahmet Paşa Çay Salonu pazartesi günleri hariç olmak üzere saat 9:00-17:00 arasında hizmet vermektedir.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti Ve Ziyaretçi Saatleri 2020

Dolmahbahçe Sarayı Harem ve Selamlık olarak iki ayrı ücret tarifesi uygulanmaktadır. Selamlık kısmına girmek isteyenler için tam 90 TL, indirimli 45 TL; Harem bölümün ise tam 60, indirimli 30 TL olarak ücretlendirilmiştir.

İstanbul’da Gezilmesi Gereken Müze Listesi

6.Beylerbeyi Sarayı

Boğaziçinde Üsküdar’a konumlanmış İstanbul’da gezilmesi gereken müzeler dediğimde mutlaka ziyaret edilmesi gereken Beylerbeyi Sarayı, Sultan Abdülaziz’in isteği üzerine Dolmabahçe Sarayı’nı inşa eden Sarkis BALYAN’a yaptırılmıştır. Sarayın yapılma amacı yurtdışından gelen devlet konuklarını burada ağırlamak ve misafir etmektir. Sarayda tıpkı Dolmahbe Sarayı gibi Batılılaşmanın etkileri izlenmektedir. Toplamda 3 kattan oluşan Beylerbeyi Sarayı 23 oda ve 6 salon olmak üzere 29 bölümden meydana gelmektedir.

Saray haremlik ve selamlık olarak ikiye ayrılmaktadır. Sarayın Üsküdar’a bakan kapısı haremliğe, Beykoz’a bakan kapısı ise selamlığa çıkmaktadır. Sultan Abdülaziz’in donanma faaliyetleri ile ilgilenmesi sebebiyle sarayın tavanı Osmanlı askeri gemi resimleri kaplanmıştır.

istanbul'da görülmesi gereken müzeler
istanbul’da görülmesi gereken müzeler

İsteyenler Sarayı gezmeden önce sarayın içindeki restaurant kısmında boğaza karşı kahvaltı yapabilirler. Haftasonları oldukça kalabalık olan restaurant haftaiçleri daha sakin seyretmektedir. Bu yüzden haftasonu gidecekler için yer olmaması ihtimaline karşın erken saatlerde orda olmanızı tavsiye ederim.

Beylerbeyi Sarayı Giriş Ücreti Ve Ziyaretçi Saatleri 2020

İstanbul’da gezilmesi gereken en güzel müzelerinden birisi olan Beylerbeyi Sarayı 2020 giriş ücreti tam 50 TL, indirimli 25 TL‘dir ve müze kart geçerlidir. Ziyaretçi saatleri ise 09:00 – 18:00 olarak belirlenmiştir.

7.Yerebatan Sarnıcı

İlk ziyaretimi ortaokul öğrenimi sırasında takriben 10-12 yaşlarında gerçekleştirdiğim Yerebatan Sarnıcı sonradan öğrendim ki İstanbul’un en çok ziyaret edilen müzelerinden birisiymiş. İçeri girdiğimde suların üstünden yükselen büyük sütunlar hatırlıyorum. Bizans İmparatorluğu tarafından 542 yılında İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptırılmış olan sarnıç 100 bin ton su taşıma kapasitesine sahiptir.

Sarnıç içerisinde girer girmez dikkatinizi çekecek 9 metre yüksekliğinde 336 tane mermer sütun vardır. (Saydın mı saymadım :9 ) Sarnıcın inşaasında 7000 köle çalıştırılmış ve bu kölelerin anıtınada bir tane Ağlayan sütun olarak tabir edilen dilek sutünü inşa edilmiştir. Buraya gelen ziyaretçilerde dileklerinin kabul olucağı düşüncesiyle buraya para atarak zengin etmektedir 🙂

Yerebatan Sarnıcı
Yerebatan Sarnıcı

Sarnıç yapıldığı günden bu yana birçok onarım geçirmiş. Topkapı Sarayı’nın bahçelerine buradan su verildiği söylenmektedir. Akıp geçen yıllar Osmanlı Devleti’nde teknolojiyi geliştirmiş ve durgun su mantığı yerine akan su kullanılmaya başlanmış ve Sarnıç eski önemini yitirmiş ve kullanılmamıştır. Bölge olarak Sultahahmet’te yer alan sarnıç, ulusal ve ulusararası birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Peki Yerebatan Sarnıcı giriş fiyatları nedir ?

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti Ve Ziyaretçi Saatleri 2020

Yerebatan Sarnıcı bir diğer adıyla Bazilika Sarnıcı her gün 09:00 – 18:30 saatleri arasında ziyare açıktır. Yerebatan Sarnıcı 2020 yılındaki ücret tarifesi ise şöyledir: Yerli ziyaretçi 15, yabancı ziyaretçi 30 TL, öğrenci-öğretmen ise 5 TL dir. (Müze kart geçerli değildir.)

8.Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Sürekli mimari yapı görmekten sıkıldık diyenler için İstanbul’da gezilmesi gereken müze olarak buraya Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi’ni bırakıyorum. 2000 yılından beri Tarabya’da hizmet veren otomobil müzesinde 1920-1970 yıllarına ait 60 dan fazla otomobil sergilenmektedir. Müzenin içine girdiğinde sadece araba meraklıları değil hemen hemen herkesin etkileneceği türden bir dekorasyona sahip. Her arabanın bir mazisi ve hikayesi vardır işte Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi’de her otomobilin bir yaşanmışlığı vardır diyerek modern ve geleneksel türde sayılabilecek birçok otomobili sizlerin huzuruna seriyor.

İstanbul'da Gezilmesi Gereken En Güzel 10 Müze
İstanbul’da Gezilmesi Gereken En Güzel 10 Müze

Müzenin içindeki bazı arabaları saymak gerekirse 1955 Bucik Roadmaster Rıvıera Coupe’den tutunda 1961 Chevrolet Impala’ya, kadar sayamayacağım türden birçok araç mevcut. Klasik araba severlerin İstanbul’da mutlaka ziyaret etmesi gereken müzelerden birisidir. Ayrıca müze’nin içerisinde doğum günleri ve özel partyler yapılabilmekte bunun için müze ile özel iletişime geçmeniz gerekiyor.

Adres:Nuripaşa Cad. No:81 Ferahevler, 80880 – Tarabya /İstanbul

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi Giriş Ücreti Ve Ziyaretçi Saatleri 2020

Klasik otmobil severler için Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi sadece cuma cumartesi ve pazar günleri 11:00- 18:00 saatleri arasında ziyare açıktır. Müze giriş ücreti ise tam 10 TL, indirimli ise 5 TL’dir.

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Anadolu yakasında oturanlar için Kadıköy’den Sarıyer’e gelebilir buradan ise taksi veya otobüs ile 2 km sonra müzeye ulaşabilirsiniz. Müzeye otobüs ile geçmek isteyenler ise aşağıdaki İETT hatlarını kullanarak müzeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • 41SF – SARIYER-F.S.MEHMET MAHALLESI
 • 29F – FERAHEVLER-4.LEVENT METRO
 • 29M2 – HACIOSMAN METRO-FERAHEVLER
 • 29M1 – HACIOSMAN METRO-FERAHEVLER
 • 29D – FERAHEVLER – KABATAS
 • 42R – BAHÇEKÖY-RUMELIHISARÜSTÜ
 • 59RH – RUMELIHISARÜSTÜ-ISTINYE-HACIOSMAN METRO

9.Miniatürk Müzesi

Yurtdışında ülkedeki önemli eserlerin küçültülmüş minyatür eserlerinin sergilendiği yerler meşhurdur. Aynı uygulamanın yapıldığı Miniatürk müzesinde (Minyatür Türkiye Parkı ve Müzesi) Türkiye’de önemli eserlerin binlerce kez küçültülmüş hallerini görebilirsiniz. Açık hava müzesi olması müzeyi çekilir kılan en önemli ayrıntılarda nbirisi olmanın yanında, 60.000 metrekarelik alana kurulmuş olması bu alanda Dünya’nın en geniş minyatür parkı olarak kayıtlara geçen İstanbul’un en güzel müzelerindendir.

Miniatürk Müzesi
Miniatürk Müzesi

Çocuklar için oldukça eğlenceli olabilecek Miniatürk Müzesi’sinin içerisinde Boğaziçi Köprüsü, Çanakkale Zafer Anıtı, Amasya ve Safranbolu Evleri, Selimiye Camii VE Mostar Köprüsü gibi eserlerin küçük hali bulunmaktadır. Miniatürk’ü Dünya’da sayılı kılan en önemli özelliklerden biriside İstanbul’un en önemli eserlerini kristal cam içine lazerle işleyerek oluşturulan görseli ziyaretçilerine sunmasıdır.

Miniatürk Müzesi Giriş Ücreti Ve Ziyaretçi Saatleri 2020

Miniatürk müzesi resmi tatil ve bayramlarda da her gün 09:00 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Miniatürk giriş fiyatları ise tam 10 TL, öğrenci, öğretmen ve askeri personel 5 TL, yabancı uyruklu ziyaretçiler için ise 20 TL olarak belirlenmiştir.

İstanbul'da açıkhava müzeleri
İstanbul’da açıkhava müzeleri

Miniatürk Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Miniatürk müzesi Beyoğlu ilçesinde Sütlüce semtinde yer almaktadır. Müzeye İETT ile ulaşmak isteyenler aşağıdaki otobüslere binerek ulaşım sağlayabilirler.

 • Eminönü: 47, 47Ç, 47E, 47N Belediye Otobüsü
 • Mecidiyeköy ve Şişli: 54 HŞ (Hasköy/Şişli) Belediye Otobüsü
 • Taksim: 36 T (Cebeci- Taksim) Belediye Otobüsü 
 • Topkapı: 41 ST ( Seyrantepe – Topkapı) Belediye Otobüsü
 • Sultanahmet- Dolmabahçe: TB 1

Metrobüsle gelmek isteyenler ise Halıcıoğlu durağında inip, 41 ST (Seyrantepe-Topkapı) otobüsüne ya da dolmuşuna binip Miniatürk durağında inebilirler.

10.Madame Tussauds İstanbul Balmumu Heykel Müzesi

Dünya çağında bu tür Balmumu heykelleri müzesi meşhurdur bilirsiniz. Fakat balmumu heykeli müzelerinin mucidi diyebileceğimiz ilk Dr. Philippe Curtius’dan eğitim alan Marie tarafından Londra’da açılmıştır. Londra’da çok ilgi çeken müze daha sonra Fransa’ya geçmiş ve buradan da Dünya çapında yayılmıştır. İlk yıllar Balmumu müzesinde siyasetçiler, bilim insanları ve kraliyet ailesine mensup önemli kişilerin heykelli yapılsa da daha sonraları sporcular ve sanatçılar gibi milyonlarca insanın takip ettiği kişilerinde balmumu heykeli yapılmıştır.

İstanbul Balmumu Heykel Müzesi
İstanbul Balmumu Heykel Müzesi

Ülkemizde ilk olarak 2016 yılında açılan Madame Tussauds müzelerinin bu kadar ilgi görmelerinin sebebi ise balmumu yapılan ünlünün onlarca kez ölçülerinin alınıp fotoğraflarının çekilmesi olarak biliniyor. Gerçeklik konusunda oldukça ince detaylara dğeişnen müze müzik, spor, bilim,sinema ve kültür, VIP party, tarih ve liderler olarak 6 ayrı kategoride hizmet veriyor.

Madame Tussauds İstanbul Balmumu Heykel Müzesi Giriş Ücreti Ve Ziyaretçi Saatleri 2020

İstanbul’da gezilmesi gereken müze haftanın 7 günü ziyaretçilerine açık olan balmumu müzesi saat 12:00-18:00 arası ziyaret edilebilmektedir. Madame Tussauds İstanbul Balmumu Heykel Müzesi giriş ücreti ise yetişkinler için 62 TL, çocuk/öğrenci için ise 50 TL olarak belirlenmiştir.

istanbul'da gezilmesi gereken müze
istanbul’da gezilmesi gereken müze

Madame Tussauds İstanbul Balmumu Heykel Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alan Madame Tussauds İstanbul Balmumu Heykel Müzesi İstiklal caddesinde Grand Pera Alışveriş Merkezi’nin içerisinde Eski Emek Sineması binasında yer almaktadır.

Adres:Grand Pera İstiklal Cad. No: 56/58 Beyoğlu / İstanbul

Telefon: 444 3 253

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here