Ana sayfa Gezi Notları İstanbul’da Deniz Kenarı Gezilecek En Güzel Yerler

İstanbul’da Deniz Kenarı Gezilecek En Güzel Yerler

9265
0
İstanbul'da deniz kenarı gezilecek yerler
İstanbul'da deniz kenarı gezilecek yerler

Nice imparatorlukların uğrunda savaş verdikleri mazisi 8 bin yıla kadar dayanan İstanbul yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Eskiden olduğu gibi günümüzde de o ihtişamını kaybetmeyen İstanbul dört bir yanında bulunan tarihi müze ve kültürel sembolleriyle baş döndürmeye devam ediyor. Toplumsal kültürün yapı taşı olan İstanbul şehrinde her zaman gidilmedik bir nokta yada ziyaret edilmeyen bir köşe bulunmakta 🙂 Yaz aylarında evde sıkılıp kaldığınızda dışarı çıkıp bir deniz havası almak isteriz. Heleki evimiz merkezi bir konumda ise yemede yanında yat 🙂 Tarihi ve doğal mirasi ile yüzyıllar boyunca cazibe merkezi olan İstanbul’da deniz kenarı gezilecek yerler oldukça fazla bulunmakta fakat çoğu zaman oldukça kalabalık olabiliyor. Sizlere bu yazımızda İstanbul’da deniz kenarı sakin gezilecek yerler listesi oluşturdum umarım beğenirsiniz 🙂

İstanbul’un sabahtan akşama kadar bitmeyen bir koşuşturmacası olduğunu herkes bilir. Sabah işe gitmek için yola koyulursunuz, dışarıda dört bir yandan akan insan kalabalığı şehrin en büyük dokusunu oluşturur aslında. Nitekim insan olmadan herşeyin anlamsız olduğunu geçtiğimiz salgın günlerinde fazlasıyla gördük. Her kafadan ve kültürden insanın yaşayabildiği bir mozaik misali olan güzel İstanbul’da deniz kenarı yürüyüş yapmak yada arabanızı deniz kenarına çekip manzarayı izlemek istediğiniz zamanlar olur. Sözü daha fazla uzatmadan sizlere İstanbul’un en güzel sahilleri listesini paylaşıyorum.

İstanbul’da Deniz Kenarı Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

1.Kireçburnu Sahili

İstanbul’da yıllardır gördüğüm en sakin sahillerden birisi olan kireçburnu sahilinde kamp sandalyelerinizi atabilir, denizin sesini dinleyerek dinleyebilirsiniz. Yaz ve bahar aylarında diğer sahillere nazaran oldukça sessiz olan kireçburnu sahili Sarıyer ilçesine bağlıdır. Bir tarafta boğaz manzarası bir tarafya sahil hattı boyunca balık restaurantlarının yer aldığı İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden olan Kireçburnu semti son zamanlarda leyla ile mecnun dizisiyle oldukça popüler oldu diyebilirim. sahil hattında yer alan kireçburnu fırınından taze kurabiyer ve çayınızı alarak isterseniz banklarda isterseniz kamp sandalyenizde çimenlerde oturup manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

kireçburnu sahili
kireçburnu sahili

Söylenen diğer bir rivayete göre Boğaz hattında İstanbul’da en temiz havası olan bölgelerden birisi Kireçburnu sahili olarak biliniyor. İstanbul arabada manzara izlenecek yerler olarak tavsiye edebileceğim yerlerden birisi olan semte eğer araçla gitmek isterseniz sahil hattı boyunca oldukça uygun fiyata İSPARK bulunmakta. Aracınızı denizin kenarına çekerek manzarayı soğuk kış günlerinde de izleyebilirsiniz.

2.Yeniköy Sahili

Yeniköy sahili benim sürekli uğradığım noktalardan sadece birkaçı. Yeniköy spor klubü tesislerinden başlayıp Tarabya’da son bulan Yeniköy sahili bana sakin sessiz bir balıkçı kasabasını andırıyor. Deniz hattı boyunca yerleşmiş küçük balıkçılarda balık yemenizi tavsiye ederim. Sahil hattında yürüyüş yapabilir yada sahilin en gözde yerlerinden birisi olan Çaycı Bekir’de denize karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz. Eğer yemek yemek isterseniz tarabyaya giderken sağ tarafta kalan Taka Balığa gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Mekan oldukça salaş fakat lezzetler mükemmel. Sahil hattının en popüler yerlerinden birisi olan emek cafeyede uğrayabilirsiniz. Boğaz manzarasını tepelerden izlemek isteyenler için Yeniköy Kahvesine gidebilir açık ve kapalı alanı bulunan mekan genel olarak oldukça sakin olduğu için bilgisayarınızı alıp günlük işlerinizi boğaz manzarasına karşı yapabilirisiniz 🙂

Yeniköy Sahili
Yeniköy Sahili

3.Rumeli Feneri

Osmanlı zamanında gemilerin boğazdan Karadeniz’e geçişini kolaylaştırmak için yapılan Rumeli Feneri Kalesi denizden yaklaşık 65 metre yükseklikte Garipçe köyünde yer alıyor. Rumeli Feneri yaz aylarında haftasonları gelin-damat fotoğraf çekimleri ile yoğunlaşırken haftaiçi oldukça sakin yerlerden birisi olarak dikkatimi çekti. Denizin dibine kadar yaklaşabileceğiniz yerde kamp sandayalerini atıp uçsuz bucaksız Karadeniz’i seyredebilirsiniz. Dileyenler Garipçe köyünün içine girerek köylülerden doğal gıda ürünleri satın alabilirler.

İstanbul'da Deniz Kenarı Gezilecek En Güzel Yerler
İstanbul’da Deniz Kenarı Gezilecek En Güzel Yerler

4.Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu başlığımıza biraz aykırı olsada içerisinde bulunan irili ufaklı göller ile İstanbul’un Avrupa yakasında gidebileceğiniz en güzel ormanlık yürüyüş arazilerinden birisidir. Sarıyer ilçesine bağlı gizli cennet olarak anılan Arboretum haftasonları kalabalık olsada haftaiçi gidilmeye değer. Girişlerin ücretli olduğunu unutmayın. (Haftaiçi:7,5 TL Haftasonu:20 TL) Araçla gidenler için oldukça büyük park alanları bulunmakta. Atatürk Arboretumunda bugüne kadar hiç görmediğiniz türden bitkilerle karşılaşabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu

5.Kısırkaya Köyü Plajı

Kısırkaya köyü Avrupa yakasında gidebileceğiniz en sakin noktalardan birisi. Köyün tepelerine çıkarak dilerseniz bütün denizi ve manzarayı arabanızda izleyebilir dilerseniz çimenlik alanda piknik yapabilirsiniz. Hazır gelmişken denize girmek istiyorum diyenler için Kısırkaya’nın oldukça uzun bir plajı var dileyenler burada serinleyebilir. Yazın ve bahar aylarında oldukça popüler olan Kısırkaya plajında haftasonları gelin-damat fotoğrafçıları bulunmakta. Sizlere tavsiyem buraya gelmeden önce market alışverişinizi yapmanız yönünde olucaktır. Köyün içerisinde alışveriş yapabilecek çok seçenek bulunmamakta.

Kısırkaya Köyü Plajı
Kısırkaya Köyü Plajı

6.Karaburun Sahili

İstanbul’un Arnavutköy ilçesine bağlı şehir merkezine uzaklığı ile bilinen Karaburun bölgesi yine sessizliği ve doğayı sevenler için birebir. Denize girmek için pek müsait olmayan Karaburun bölgesi genelde oldukça rüzgarlı seyretmekte. Nadirende olsa havada yamaç paraşütü yapan kişileri görebiliyoruz. Karaburun sahilinde deniz kıyısında arabanızın içinde manzara izleyebileceğiniz bir yerdir. Dileyenler Karaburun’da iç kesimlere girerek deniz manzaralı alanlarda piknik yapabilirler.

Karaburun Sahili
Karaburun Sahili

Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

7.Anadolu Kavağı

İstanbul’da anadolu yakasında deniz kenarında gezilecek yerler dendiğinde aklıma ilk gelen noktalardan birisi olan Anadolu Kavağı Beykoz ilçesi sınırlarında küçük bir balıkçı sahil kasabası diyebiliriz. Anadolu Kavağı’na inmeden önce sağlı sollu kahvaltıcılar bulunmakta burada kahvaltı edebilir, tepede bulunan Yoros Kalesi’si sayesinde denizi ayaklarınız altına alabilirsiniz. Sahil kısmına indiğinizce ciddi bir otopark sorunu olan yerde araç park edebilecek pek müsait alan bulunmaması oldukça kötü olmanın yanında temiz bir deniz havası alıp yürüyüş yapmak isteyenler için oldukça ideal bir yer diyebilirim.

İstanbul'da deniz kenarı gezilecek yerler
İstanbul’da deniz kenarı gezilecek yerler

8.Kadıköy Moda Sahili

Yaz aylarında oldukça kalabalık olan Moda sahilinde her kültürden insanın yer aldığı, kimsenin kimseyi rahatsız etmediği fakat sakinlik konusunda sınıfta kalan bir yer olması sebebiyle merak edenler olabilir düşüncesiyle burada listeye almak istedim. Moda sahili Kadıköy sınırları içerisinde yer almakta araçla gelenler için aracınızı sahile inmeden ara sokaklara parkederek sahile kadar yürümenizi tavsiye ederim. Sahile oldukça yakın bir noktada İSPARK bulunmakta. Moda sahilinde yapabileceğiniz en güzel aktivite olarak kayalıkların üstünde saatlerce oturup manzarayı izleyebilirsiniz 🙂

moda sahili
moda sahili

9.Kuzguncuk Sahil

Tarihi yerleşim yeri olan Üsküdar’a bağlı renkli evleriyle fotoğrafçıların ilgi odağı olan Kuzguncuk bölgesinin ara sokaklarında saatlerce kaybolabilirsiniz 🙂 Kuzguncukta oturan kişilerin bir zamanlar aşırı yoğunluktan dolayı evlerinin önünde fotoğraf çekimini yasakladığı günleri biliyorum. Fotoğraf çekmek isteyenler için oldukça renkli bir alan olan Kuzguncuk bölgesinde sahilde bulunan ufak bir çay bahçesinde çayınızı içerken denizin vermiş olduğu dinginlik sayesinde rahatlayabilirsiniz. Birçok dizinin çekim yeri olan Kuzguncuk evlerini daha yakından görmek için birgün mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

İstanbul'da gezilecek sakin yerler
İstanbul’da gezilecek sakin yerler

10.Poyrazköy

İstanbul’da sahil kenarı piknik yerleri. Günlük daima taze balık bulunan Poyrazköy Anadolu Kavağına oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Gittiğinizde mutlaka büyüleyici manzarası olan Poyraz & Çakır Restaurant’a uğramanızı tavsiye ederim. 3 adet denize girebileceğiniz plajı bulunan Poyrazköy piknik yapmak isteyenler içinde oldukça ideal bir yerdir. Kuledibi ve dereboyu piknik alanları sayesinde aile ve arkadaşlarınızla keyifli bir şekidle piknik yapabilirsiniz. Haftasonu sakin bir bir şekilde dinlenmek isteyenler için oldukça iyi bir alan olan Poyrazköy’de balık restaurantları ve tepede bulunan bir çay bahçesi dışında gezilecek çok bir alanı bulunmamakta.

poyrazköy
poyrazköy

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here