Ana sayfa Gezi Notları Hidiv Kasrı Nerede, Hidiv Kasrı Giriş Ücretleri Ne Kadardır? Güncel 2021

Hidiv Kasrı Nerede, Hidiv Kasrı Giriş Ücretleri Ne Kadardır? Güncel 2021

467
0
Hidiv Kasrı Nerede, Hidiv Kasrı Giriş Ücretleri Ne Kadardır? Güncel 2021

Hidiv Kasrı, İstanbul’un en güzel mekanları arasında yer almaktadır. İstanbul, tarihi ve doğal güzelliklerle donatılmış bir kenttir. Hıdiv Kasrı, İstanbul’un tarihi mekanların başında gelir. Kentteki gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarında yer alır.

İstanbul Boğazı’nı seyretmek ve tarihi eser görmek isteyenler kasrı ziyaret ederler. Hidiv Kasrı, Beykoz ilçesindedir. Çubuklu Korusu’nda yer alan kasır 1907 yılında İtalyan mimar Delfo Seminati tarafından tasarlanmış. Art Nouveau tarzındaki kasır Mısır Hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılmış.

Kule olarak tasarlanan kasır İstanbul Boğazı’nın yarısını görecek şekilde konumlandırılmış. Kule olarak tasarlanan kasrın içinde asansör vardır. 1907 yılında inşa edilen yapıdaki asansör buharla çalışmakta. Ana giriş kısmında havuz bulunuyor. Bu havuz mermerden yapılmıştır.

Devamındaki havuzlar ve çeşmeler kasrın estetik ve tarihi yapısına uygun tasalanmış. Mekanın tavanları vitray süslerle süslenmiş. İçinde şömine bulunan salon giriş kattadır. Üst katında bulunan odalar yatak odasıdır. Büyük ebatlardaki iki yatak odasının içinde tuvaletler ve banyolar bulunuyor.

Hıdiv Kasrı denilince birçok kişi Hıdiv kelimesinin ne anlama geldiğini merak etmektedir. Osmanlı Devleti, Mısır’a vali olarak atadığı kişilere Hıdiv unvanını verirmiş. Abbas Hilmi Paşa’da Osmanlı İmparatorluğu’nun Mısır’a atadığı bir validir. Mısır’ın İngilizler tarafından işgal edilmesiyle Abbas Hilmi Paşa’nın Mısır’daki görevi sona ermiştir. Paşanın ailesi İstanbul’a gelmiş ve 1937 yılına kadar bu kasırda kalmıştır.

Hidiv Kasrı Nerede, Hidiv Kasrı Giriş Ücretleri Ne Kadardır? Güncel 2021

Kasır ve içinde bulunduğu arazi 1937 yılında itibaren İstanbul Belediyesi tarafından alınmıştır. Kamulaştırılan arzı ve yapı 1984 yılında restore edilmiş. Restorasyonu Türkiye Turing Otomobil Kurumu yaptırmıştır. Çelik Gülersoy tarafından restore edilen kasır bir müddet otel olarak hizmet vermiştir. 1994 ile 1996 yılları arasında yeniden restore edilmiş. Bu restorasyondan sonra işletmesi Beltur A.Ş’ ye verilmiş.

Hidiv Kasrı Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Hıdiv Kasrı’nın içinde bulunduğu yer Çubuklu Korusu’dur. Koruya ve kasrın içine giriş yapmak ücretsizdir. Ziyaretçiler hiçbir ücret ödemeden koruda gezinti yapabilir, kasrı ziyaret edebilir. Şayet ziyaretçiler koruya araba ile geldilerse otopark ücreti ödemeleri gerekir. Otopark İşpark tarafından işletilmektedir. Otopark ücreti kaldığınız süreye göre değişecektir. Ortalama 10 TL gibi otopark ücreti ödenerek korunun ve kasrın göz alıcı güzelliği seyredilebilir.

Koru içinde Hıdiv Kasrı kafesi bulunur. Kafede kahvaltı yapılabilir, sıcak veya soğuk bir şeyler içilebilir. Kafede kahvaltı 09:00’la 13:00 arasında yapılabilir. Pandemiden önce açık büfe ve serpme kahvaltı veriliyordu. Salgınla birlikte açık büfe kahvaltı kaldırılmış. Yerine tabak kahvaltı sunulmakta. Zengin çeşitli, sınırsız çay ikramı olan tabağın fiyatı 40 lira civarındadır.

Bir dönem otel olarak kullanılan kasırda günümüzde çeşitli organizasyonlar yapılmaktadır. Düğün, nişan ve sosyal etkinlikler için harika bir mekandır. Dizi ve film çekimlerinde de kullanılmakta. Düğün organizasyonları çok talep görmektedir. Yapılan düğünün içeriğine göre fiyatları değişmektedir. Ortalama fiyat kişi başı 200 TL civarındadır. Fiyat konusunda işletme ile görüşmede fayda olacaktır.

Hidiv Kasrında Piknik Yapılır mı?

İstanbul’un Anadolu ve Avrupa olmak üzere iki yakası vardır. Her bir yakada tarihi mekanlar bulunur. Anadolu yakasının en fazla beğenilen, turist ağırlayan yerlerinden biri Hıdiv Kasrı’dır. Kasrın tarihi, mimari tasarımları çok etkileyicidir. Bütün bunların yanı sıra manzarası nefes kesmektedir. Manzaraya karşı oturup çayınızı, kahvenizi yudumlayarak harika vakit geçirebilirsiniz. Hıdiv Kasrı kafede ziyaretçilere yeme, içme hizmetleri sunulur.

Hidiv Kasrı Nerede, Hidiv Kasrı Giriş Ücretleri Ne Kadardır? Güncel 2021

Kafede yemek içmek istemeyenler korunun içinde piknik yapabilirler. Mangal ve ateş yakılmasına izin verilmez. Ancak piknik için müsaade edilmiştir. Koruya girdikten sonra sağa dönüp yürüyüş alanları takip edilerek piknik mekanına ulaşılır. Evden getirilen malzemelerle mekanda piknik yapılabilir. Piknik yapmak, kasrı gezmek, manzara izlemek için Hıdiv Kasrı’na nasıl gelinir?

  • Toplu taşıma araçlarını kullanacaklar; Üsküdar ile Beykoz sahil yolundaki İETT otobüslerinden birine binebilirler. Bu güzergahtaki otobüslerin hepsi Kanlıca Durağı’ndan geçer. Kanlıca durağında inilince Hıdiv Kasrı’na ulaşım için 10 dakika yürünmesi gerekir.
  • Kendi aracıyla gelecekler; TEM üzerinden gelenler Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne doğru ilerlerken Kavacık sapağından çıkmalıdır. Hıdiv Kasrı tabelaları takip edilerek kolayca ulaşım sağlanır.

Hidiv Kasrı Saat Kaça Kadar Açık?

Hıdiv Kasrı, Kanlıca yakınlarında yer almakta. Çubuklu Korusu’nun içindeki kasrın etrafı çok sayıda ağaçla donatılmıştır. Ağaçların hepsi künyelidir. Beykoz sahil yolunun üzerindeki koru, İstanbulluların nefes aldıkları bir yerdir. Gün içinde çalışan İstanbullular iş çıkışlarında veya işe gitmeden kasrı ziyaret etmektedir. Kasrın çevresinin görselliği her mevsimde ayrı güzelliğe sahiptir. Hıdiv Kasrı kafesi, Beltur tarafından işletilen tesistir. Beltur’un kahvaltı ve yemek hizmetleri sabah 09:00 ile 22:30 arasında yapılmaktadır. Kış aylarında yarım saat daha erken kapanma durumu mevcuttur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here