Ana sayfa Fotoğrafçılık Tripod Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır ?

Tripod Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır ?

2852
0
tripod nedir ne işe yarar
tripod nedir ne işe yarar

Tripod nedir ne işe yarar ? Nam-ı değer üç ayak dediğimiz alet fotoğraf makinesi, cep telefonu ya da video kameraları sabitlemek, yukarı aşağı hareket ettirmek için kullandığımız genelde alüminyumdan oluşan tutuculardır. Tripod ne işe yarar ? Özellikle el titreme sorunu olan ya da fotoğrafınızını çekebilecek kimsenin olmadığı zamanlarda bir tutucu ararsınız. Telefonu ya da fotoğraf makinesini ağaç dallarından tutunda, yol kenarlarına yaslayanlar dahi görmüşdür bu gözler 🙂 İşte bu gibi durumlarda yardımınıza üç ayak yani tripod devreye giriyor.

Telefonla fotoğraf çekerken dahi zaman zaman el titremesi sorunlarından dolayı çektiğiniz fotoğraf flu olabilmektedir. Birçok profesyonel fotoğrafçı araziye ya da doğaya giderken yanında mutlaka tripod ya da monopod taşımaktadır. Sebebi ise çekilen fotoğraflarda nesneyi bütün hatlarıyla keskin bir şekilde ortaya çıkarmaktır.

Tripod Nedir Ne İşe Yarar ?

Tripod kullanmazsak ne olur ? Tripod kullanılmadığında çekeceğiniz nesne oldukça hızlı hareket ediyorsa eliniz istediği kadar titremiyo dursun yine de fotoğraf muhtemelen ufakta olsa flu çıkacaktır. Tripod ile cep telefonunuzu ya da fotoğraf makinenizi sabitlediğiniz için makinenin titreme sorununu ortadan kaldırmış ve böylece net, keskin fotoğraflar elde etmiş olursunuz.

Tripod nerelerde kullanılır ? Tripod yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi el titremesini önlemek amacıyla ya da geceleri uzun pozlama yapmak için çok sık kullanılmaktadır. Uzun pozlama yapmak isteyenler mutlaka tripod kullanmalıdır. Dakikalarca fotoğraf makinesini ya da telefonu titremeden sabit tutmak tripod dışında mümkün değildir.

tripod ne işe yarar
tripod ne işe yarar

Tripod Kullanmanın Avantajları Nelerdir ?

 • Makro ya da uzun pozlama çekimlerinde size büyük kolaylık sağlar.
 • Düşük ışık koşullarında enstantaneyi kısmak zorunda kalacağınız için el titremelerini önler.
 • Ağır ekipmanlar kullanıyorsanız elinizin yorulmasını engeller.
 • Özellikle gece çekimlerinde düşük ISO yaparak fotoğrafın kalitesini arttırmış olursunuz. (Fotoğrafta kumlanma azalır)
 • Kadraj rahat ayarlanabileceğinden daha güzel fotoğraflar elde edersiniz.
 • Panaromik fotoğraf çekimlerinde işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
 • Telefon ya da fotoğraf makinesi kullanırken zamanlayacı kullanımı daha rahat olacağından tripod sayesinde kendi portrenizi ya da doğa fotoğrafçılığı yapabilirsiniz.

Tripod Nasıl Kullanılır ?

Tripod üç ayaklı bir alet olduğu için uzun yıllar kullanmak istiyorsanız üzerine koyacağınız zeminin sert olmasına özen gösterin. Yumuşak zeminlerde sağlam bir şekilde yere oturmayan tripodlar hafif bir rüzgarda sallanarak hem görüntü kalitesini bozacak hemde rüzgar sebebiyle devrilme tehlikesi yaşatabilecektir.

Tripod kullanırken cep telefonunuz ya da fotoğraf makinenizle arasına giren aparatı sağlam bir şekilde tripoda sıkıştırın aksi taktirde telefon tutucu yerleşmeyen aparat yüzünden düşebilir telefonunuza ya da fotoğraf makinenize zarar verebilir. Peki tripod alırken nelere dikkat edilmeli ?

Tripod Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

 • Tripod alırken ayaklarının sağlam ve olabildiğince taşınabilir ağır bir malzemeden yapıldığına emin olun.
 • Üzerinde eğer omuzda taşınabilecek derecede ağır bir kamera koyacaksınız mutlaka tekerlekli tripod alın.
 • Tripodun malzeme kalitesi oldukça önemlidir. Bu yüzden üst kısmı genelde plastik aksam olacağından buna dikkat ediniz.
 • Yük taşıma kapasitesini öğrenin. (Telefon için üretilmiş bir tripod tahmin edebileceğiniz gibi fotoğraf makinesini taşıyamayacaktır.)
 • Tripod yüksekliği yapacağınız çekimler için önemlidir. Telefonlar için tripod dendiğinde ortalama 1 metrelik tripodlar işinizi görecektir.
 • Tripodda yere temasın önemli olduğunu söylemiştik. Bu sebeple alacağınız tripodun ayak uçlarının şekline önem verin. Bazı tripodlar sivri olurken, bazıları standart plastik uç şeklinde olabilmektedir. Burada tripodu kullanacağınız araziye göre tercih farklılaşabilmektedir.

Telefon İçin Hangi Tripod Alınmalı ?

Fotoğraf makinesi tripod tavsiyesi. Öncelikle burada düşünmeniz gereken şey şu olmalı. Profesyonel çekimler mi yapacaksınız yoksa sadece hobi amaçlı fotoğraf ve video çekimleri mi ? Eğer burada cevabınız profesonel fotoğraf çekimleri yapmak olucaksa aşağıdaki tripodlardan bazılarını sizlere tavsiye ederim.

Aşağıda gördüğünüz ilk iki tripodun ortalama fiyatları 500-750 TL arasındadır.

Manfrotto Compact Advanced Tripod
Manfrotto Compact Advanced Tripod
Deyatech Weifeng 3570 Pro Tripod
Deyatech Weifeng 3570 Pro Tripod

Eğer amacınız hobi amaçlı ise yani arabanıza atıp ayda yılda bir kullanırım, kırılsa da yenisini alırım, çok para vermek istemem diyebileceğiniz bir ürün ise aşağıdakileri tercih edebilirsiniz. Bunlar fiyat olarak (50-150 TL) yukarıdakilere göre daha makul olup tercih edilebilecek ürünlerdir.

Yunteng Vct 5208 Kumandalı Telefon Tripod 125 Cm
Yunteng Vct 5208 Kumandalı Telefon Tripod 125 Cm
Heider Telefon ve Kamera Tutucu Tripot Ayak 105 cm
Heider Telefon ve Kamera Tutucu Tripot Ayak 105 cm

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here