Ana sayfa Fotoğrafçılık Tepe Flaşı Nasıl Kullanılır Ve Ne İşe Yarar ?

Tepe Flaşı Nasıl Kullanılır Ve Ne İşe Yarar ?

1459
0
tepe flaşı nasıl kullanılır
tepe flaşı nasıl kullanılır

Fotoğraf çekerken bazı zamanlarda ışığın yeterli olmadığını hissedersiniz. Bu durumda yapay ışık (flash) kullanmak istemeyenler eline ve makinesinin teknolojisine güveniyorsa bir miktar manuel modda ayarlamalar yaparak fotoğrafın tonunu kurtarabilir. Peki ya ışık kullanmak isteyenler ne yapmalı ? Fotoğrafta ışık herşeydir. Düzgün bir ışık ortamında çekilmiş fotoğraflar doğru kadraj ile iyi sonuçlar verecektir. Fotoğraf makinelerinin birçoğunda bütünleşik flaş bulunmaktadır. Bütünleşik flaşı tercih etmek istemeyenler harici tepe flaşı satın almaktadır. Harici tepe flaşı nedir, harici tepe flaşı nasıl kullanılır, tepe flaşı ne işe yarar bu yazımızda size bütün ayrıntılarıyla bahsetmiş olacağız.

Fotoğraf makinenizin üzerinde yer alan dahili flaşın yeterli olmadığı durumlarda harici flaş kullanmak kurtarıcınız olacaktır. Harici tepe flaşı dahili flaşınızdan daha güçlü ve büyük olduğundan etrafa yayacağı ışık miktarını daha profesyonel yayacaktır. Fotoğrafçılığa yeni başlayan kişiler fotoğrafçılıkta ışık nasıl kullanılır, tepe flaşı nasıl kullanılır, tepe flaşı ayarları nasıl yapılır konularında bilgi sahibi olmadığı için yazımızda tepe flaşı kullanımı ile ilgili bütün detayları sizlerle paylaşmış olacağım.

Tepe Flaşı Nedir ?

Tepe flaşı kullanmanın avantajları nelerdir ? Tepe flaşları fotoğrafta daha iyi bir ışık tonu yakalamak için fotoğraf makinelerinin üstüne takılan güçlü ve doğal parlaklık sunan aksesuarlarından birisidir. Harici flaş kullanmak profesyonel çekimler yapmanızı kolaylaştırır ve yumuşak bir görüntü elde etmek için kullanılır. İç mekan ya da dış mekan çekimlerinde daha düşük diyafram değerlerine ulaşarak daha net fotoğraflar elde etmenizi sağlar. Tepe flaşları enstantane değeri olarak 1/8000 değerine kadar ulaşarak sizlere yağmur damlalarının en ince hareketlerini dahi gösterebilir.

Tepe Flaşı Nasıl Kullanılır ?

Tepe flaşı ne işe yarar ? Tepe flaşını fotoğraf makinenizin üstüne takmadan önce altındaki demir tırtıklı olan tarafı kuru bir bezle silin varsa tozları alın. Daha sonra güvenlik klipsi açık olacak şekilde fotoğraf makinenize yerleştirin.

Nikon tepe flaşı nasıl kullanılır ? Tepe flaşını oturttuktan sonra güvenlik klipsini sağa doğru tekrar kilitleyin. Tepe flaşınızın düzgün çalışması için çıkartıp takarken mutlaka güvenlik klipsini açıp/kapamayı unutmayın.

tepe flaşı nasıl takılır
tepe flaşı nasıl takılır

Sizlere tavsiyem aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi tepe flaşı pillerini karışık olarak kullanmayın. Hepsinin aynı marka ve güçte olmasına özen gönderin. Eski pillerinizi kesinlikle makinenin içerisine sokmayın sızıntı yapabilir bu sayede flaşınızı bozabilir.

tepe flaşı nasıl kullanılır
tepe flaşı nasıl kullanılır

Tepe flaşının üzerinde ince şeffaf bir plastik difüzör diyebileceğimiz bir parça bulunur. Bu parça fotoğraf çekimlerinde aşırı patlamayı önlemek için kullanılır ve bunun sayesinde daha yumuşak görüntüler elde edilir. Portre fotoğraf çekimlerinde bunu kullanmanızı tavsiye ederim. İsteyenler flaşın önüne daha komplike bir difüzör alıp takabilirler.

Difüzörün hemen arasında bir diğer kullanılması gereken ise beyaz yansıtıcıdır. Beyaz şerit gibi olan yansıtıcı sayesinde flaşı sağa ya da yukarı bükerek flaştan çıkan ışığı sektirerek fotoğraf çekebilirsiniz.

Alacağınız tepe flaşını makinenin hemen üzerinde kullanmak istemeyebilirsiniz. Yapacağınız çekimlere göre flaşı farklı bir noktada konumlandırmak isteyenler için flaş tetikleyiciler bulunmaktadır. Flaş tetikleyiciler sayesinde flaşınız tek bir noktada kalmak zorunda olmaz böylece daha kolay çekimler yapabilirsiniz. Ayrıca tetikleyicinin yanında flaşınızı sabitleyecek bir tripod almanızı tavsiye ederim.

Tepe Flaşı Ayarları

Tepe flaşından optimum şekilde faydalanabilmeniz için kullanıcılara çeşitli modlar sunulmuştur. Bu modlar arasında otomatik mod (TTL), diyafram modu (A), mesafe öncelikli flaş modu, manuel flaş modu (m) ve tekrarlı flaş modu (RPT) bulunmaktadır.

Tepe Flaşında Otomatik Mod (TTL)

Otomatik TTL modu nedir ? Birçok fotoğrafçının kullanmış olduğu TTL Through The Lens anlamına gelmektedir. Fotoğraf makinenizin lensinden içeri giren ışığı hesaplayarak flaşın bir pozometre gibi çalışmasını sağlar. Bu modda hiçbirşey yapmanıza gerek kalmaz. Fotoğraf makinelerindeki auto modu gibi TTL modu da flaşınızın vermesi gereken ışık şiddetini kendi hesaplayacaktır. TTL modu neredeyse birçok noktada hayat kurtarıcı olarak görev yapar. Fotoğraf çektiğiniz nesneye olan yakınlığınızı, diyafram açıklığınızı ve enstantane değerlerinizi hesaba katarak otomatik bir ışık verir. Bu sayede hızlı fotoğraf çekimi yapmak istediğiniz anlarda manuel ayar yapmaksızın size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Yapmanız gereken sadece fotoğraf makinenizin mode tuşuna basıp ortadaki dairesel yörüngeyi çevirerek TTL moduna getirmek olmalıdır.

TTL modu nedir
TTL modu nedir

Diyafram Modu (A)

Otomatik diyafram modu TTL olmayan flaş modudur. Diyafram modunda tepe flaşınız fotoğraf makinenize girmiş olduğunuz diyafram ve ISO değerlerini okuyarak flaş şiddetini ayarlar. Diyafram öncelikli flaş modunda deneme yanılma yöntemiyle karanlık ortamlarda güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Fotoğraf çekmeden önce ISO ve diyafram değerlerini doğru ayarladığınızdan emin olunuz aksi taktirde flaş iyi sonuçlar vermeyecektir.

Otomatik diyafram flaş modu
Otomatik diyafram flaş modu

Mesafe Öncelikli Manuel Flaş Modu (GN)

Tepe flaşı kullanımı tekniklerinde bir diğer mod ise mesafe öncelikli manuel flaş modudur. Öncelikle mesafe öncelikli manuel flaş modu flaş düz tutulduğunda çalıştığını söylemeliyim. Tepe flaşını sağa ya da yukarı kaldırdığınızda bu mod aktif olarak çalışmayacaktır. Bu modda çekeceğiniz nesne ile flaşın arasındaki uzaklığı siz manuel girersiniz. Tepe flaşı makinenizin ISO ve diyafram değerlerini okuyarak ve girdiğiniz mesafe aralığına dayanarak ışık şiddetini belirler. Bu modda olan çekimler genelde iç mekanlarda kullanılır.

fotoğrafçılıkta tepe flaşı kullanımı
fotoğrafçılıkta tepe flaşı kullanımı

Manuel Flaş Modu (M)

Tepe flaşı modları arasında TTL den sonra en çok kullandığım modlardan birisi olan manuel mod ile yaratıcı fotoğraflar için deneme yanılma yöntemiyle oldukça sıradışı fotoğraflar çekebilirsiniz. Manuel flaş modunda otomatik TTL modunun tam aksine flaş çıkış seviyesini, diyaframı ve nesneye olan mesafeyi kendiniz ayarlayabilirsiniz. Flaş çıkış seviyesi 1/128 gibi rakamlarla ifade edilir. Flaş çıkış seviyesini 1/2 den 1/64 e çıkarmak demek flaş çıkış seviyesini azaltmak anlamına gelir. Çeşitli denemelerle manuel flaş modunu öğrenebilir ışığın TTL modunda yetersiz kaldığı zamanlarda uygulayabilirsiniz.

manuel flaş modu
manuel flaş modu

Tekrarlı Flaş Modu (RPT)

Stroboskopik fotoğraf çekmek isteyenlerin daha çok kullanmış olduğu flaş modudur. Stroboskobik çoklu pozlama ile bir fotoğraf karesinde devinim ile birden çok fotoğraf varmış hissi yaratılır. Stroboskobik fotoğraf çekmek için düşük enstantane değerleri ile çalışmanız gerekir. Düşük enstantane değerleri ile sarsılma olabileceğinden tripod kullanmalısınız. RPT modu ile stroboskobik fotoğraf çekmeden önce flaşınızın pillerinin tam dolu olduğundan emin olun ve flaş patlama frekansını saniyede kaç defa patlamasını istiyorsanız buna göre ayarlayınız.

Stroboskobik fotoğraf örneği
Stroboskobik fotoğraf örneği

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here