Ana sayfa Fotoğrafçılık Profesyonel Olmanızı Sağlayacak Fotoğraf Çekme Teknikleri

Profesyonel Olmanızı Sağlayacak Fotoğraf Çekme Teknikleri

1271
0
fotoğraf çekme teknikleri
fotoğraf çekme teknikleri

Elinizde fotoğraf makineniz var fakat fotoğraf çekme teknikleri konusunda bir bilginiz yok mu ? İşte sizler için muhteşem bir rehberle karşınızdayım. Amatör yada profesyonel fotoğraf makinesi olsun elinizde fotoğraf çekebileceğiniz bir fotoğraf makinesi var ise etkileyici fotoğraf çekim teknikleri ile harikalar yaratabilirsiniz. Şimdi sözü fazla uzatmadan profesyonel fotoğraf çekme teknikleri yazımızı okumaya başlayın…

Fotoğraf Makinesi Ayarları Nasıl Yapılır Çekim Modları Nasıl Ayarlanır ?

Ünlü fotoğrafçıları yada instagramda popüler kişileri mutlaka takip ediyorsunuzdur. Sosyal medyaya fotoğraf yükleyerek binlerce beğeni alan arkadaşlarınız vardır. Aslında bu kişilerin sizden çok bir farkı olmadığını yapmanız gereken sadece birkaç teknik ile etkileyici fotoğraf çekme konusunda bilgi seviyenizi arttıracak maddeleri aşağıda göstermiş olucam.

Fotoğraf Çekme Teknikleri

Profesyonel fotoğraf çekmek birçok kişinin hayali fakat güzel fotoğraf çekmek için çok büyük çaba sarfetmenize gerek yok. Bunlar için sadece birkaç fotoğraf çekme teknikleri konusuna dikkat etmeniz yeterli. Aşağıda sizler için güzel bir liste yaptım şimdi gelin bunlara tek tek bakalım.

Fotoğraf Makinenizi İyi Tanıyın

Güzel fotoğraf çekmek için bilmeniz gereken ilk şeylerden birisi fotoğraf makinesini kullanmayı iyi bilmeniz gerekmektedir. Sizlere tavsiyem elinizdeki profesyonel ya da amatör bir fotoğraf makinesi olsun internetten eğitim videolarını izleyin fotoğraf makinesinin çekim modları, iso, enstantene ve diyafram ayarlarını iyi bir şekilde öğrenin. Aksi taktirde istediğiniz sonucu kesinlikle elde edemez her çektiğiniz fotoğraf çok karanlık yada çok aydınlık çıkması muhtemeldir 🙂 Fotoğraf makinenizi tanıdıkça fotoğraf çekme teknikleri konusunda ilerlediğinizi görüceksiniz.

fotoğraf çekme teknikleri
fotoğraf çekme teknikleri

Diyafram Nedir Fotoğrafçılık Diyafram Açıklığı Ve Diyafram Ayarlama

Kadraj Nedir İyi Öğrenin

Kadraj kısaca söylemek gerekirse çektiğiniz fotoğrafın altın oranıdır. Fotoğrafta altın oran nedir ? Altın oran fotoğrafçılığa başlayanların bilmesi gereken en temel kurallardan birisidir. Kısaca söylemek gerekirse fotoğrafta 1/3 kuralı olarak geçmektedir. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi fotoğraf karesi vizörden bakıldığında hayalinizde 9 eşit parçaya bölünür ve çekeceğiniz obje bir karesine yerleştirilerek fotoğraf çekilir. Bu sayede fotoğrafta ideal kadraj sağlanmış olur. Kadrajsız fotoğraflar fotoğrafın bütünlüğünü bozacağı için göze güzel görünmeyecektir.

kadraj nedir
kadraj nedir

Işığı İyi Kullanın

Fotoğraf çekmenin en temel kurallarından biriside ışığı iyi kullanmaktır. Işığı iyi kullanamayan bir fotoğrafçı fotoğraf çekme teknikleri konusunda daima bir adım eksiktir. Dışarda çekeceğiniz fotoğraflarda flash yerine gün ışığından azami seviyede yararlanmanızı tavsiye ederim. Çünkü flash yapay güneş ise bizlere istediğimiz doğal ışık görünümünü verir. Profesyonel fotoğraf çekimlerinde mutlaka reflektör kullanan kişileri görmüşsünüzdür. Rekleftörün amacı güneş ışığını rekleftörden yansıyarak fotoğraftaki objeye yansıyarak doğal bir görünüm elde etmektir.

İyi Poz Verin

Fotoğraf makinesi karşısında yukarıda saymış olduğum bütün herşeyi yapsanız bile iyi poz veremezseniz çekeceğiniz fotoğrafta hayal kırıklığına uğrayamanız muhtemeldir. Fotoğraf çekilirken doğal olmaya çalışın. Kaşınızı, ağzınızı, burnunuzu bükerek fotoğraf çekilmek sizi doğal halinizden daha güzel yapamaz 🙂

Güzel fotoğraf çekmenin yolları
Güzel fotoğraf çekmenin yolları

İSO Nedir Ne İşe Yarar ? İso Ayarı Nasıl Yapılır ?

Alan Derinliğini Yaratın

Güzel fotoğraf çekmenin yolları denince akla ilk gelen konulardan biriside fotoğrafta alan derinliği uygulamasıdır. Çekeceğiniz fotoğraflarda diyaframın sze sunmuş olduğu gücü kullanarak portre fotoğraflarda iyi bir alan derinliği yaratabilir arkaplanı bulanıklaştırarak fotoğrafta çekici bir alan derinliği yaratabilirsiniz.

Tripod,Flash Ve Filtreleri Yanınızda Taşıyabilirsiniz

Bir fotoğrafçının yardımcı ekipmanı yeri gelir herşeyi olur. Örnek vermek gerekirse sabit olmanız gereken bir noktada fotoğraf çekmeniz gerekirse üçayak(tripod) sizin kurtarıcınız olabilir. Yada çok karanlık bir ortamda flashı manuel modda kullanarak iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ekipmanlarınız sayesinde fotoğraf çekme teknikleri konusunda hızla ilerleme sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here