Ana sayfa Fotoğrafçılık Megapiksel Nedir Megapiksel Mi Çözünürlük Mü

Megapiksel Nedir Megapiksel Mi Çözünürlük Mü

2161
0
megapiksel nedir
megapiksel nedir

Megapiksel nedir ? Megapiksel fotoğrafınızı oluşturan her bir kare taneciktir. Megapikseller çözünürlüğü ifade eder. Fotoğraflarınızdaki her görüntü piksellerin yan yana gelmesiyle oluşur. Megapiksel mi çözünürlük mü ? Bir mağazaya girdiğinizde fotoğraf makinesi ya da telefonların kamerası kaç megapikseldir diye sorarsınız. İşte burada çözünürlük megapikseli ifade etmektedir. Megapiksel kısaca mp olarak gösterilir. Peki megapiksel önemli mi yazımızın devamında sizler için açıklıyoruz…

1 mp ne demek ? Megapikseller günlük hayatımızda birçok kişinin anlamını tam olarak bilmeyerek kullandığı fotoğraf terimlerinden birisidir. Birçok kişi fotoğraf makinesi alırken önce kaç megapiksel diye merak eder. Aslında megapiksel önemli mi ? Megapikseller mutlaka önemi büyük fakat gelişen teknolojilerle artık tek başına yeterli olmamakta.

Fotoğraf Makinesi Satınalma Rehberi Fotoğraf Makinesi Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Megapiksel Nedir ?

Bir megapiksel kaç piksel ? Megapiksel, bir milyon pikselin yan yana gelmesiyle oluşturduğu görüntü kümesidir. Fotoğraf makineleri ilk ortaya çıktığında birçok kişi fotoğraf makinelerinin megapiksel değerlerine oldukça önem veriyordu. Peki günümüzde böyle mi ? Büyük oranda evet. Hala insanlar fotoğraf makinesinin kalitesinin salt megapiksel ile orantılı olabileceğini düşünüyorlar. Megapiksel önemli bir ayrıntı fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi dijitalleşen dünyada artık herşey değil. Fotoğraf makinelerinde artık diyafram, enstantene iso ayarlamaları gibi işlevler oldukça önemli olmaya başladı.

megapiksel nedir
megapiksel nedir

Megapiksel Önemli Mi ?

Megapiksel ne demek ? Fotoğraf makinelesi ya da cep telefonu alırken herkes alıcağı ürünün kaç megapiksel olduğunu merak eder. Ama fotoğrafla ilgili diğer özelliklerini sormaz. Şimdi gelin sizler için megapikselin aslında tam olarak ne anlam ifade ettiğini inceyelim.

Kamera çözünürlüğü ne demek ? Mağazaya girip telefon almak istediğinizde size telefonun kamerası 5 megapiksel dendiğinde bunun neredeyse çözünürlüğünün 2560 pixel eninde ve 1920 pixel yüksekliğinde olduğunu anlamanız gerekir. 2560*1920= 4,915,200 pixel yapar bu da yaklaşık 5 megapiksele eşittir.

İSO Nedir Ne İşe Yarar ? İso Ayarı Nasıl Yapılır ?

Megapiksel mi çözünürlük mü  ? Günümüzde apple,samsung gibi büyük telefon üreticileri farkındaysanız megapiksel konusunda oldukça kararlı telefon modelleri üretmekte çünkü megapiksel herşey değildir. Telefonunuzun içinde tırnağınızın yarısı kadar hatta zaman zaman daha küçük kamera sensörleri bulunur. İşte bu kamera sensörleri sayesinde görüntü algılanır ve ekranınıza işlenir. Burada sensörün boyutu ve kalitesi önemlidir. Bu nedenle profesyonel fotoğrafçılıkla ilgilenen kimseler 10-15 bin tl ye telefon alıp fotoğraf çekmektense fotoğraf makinesi almayı tercih ederler.

megapiksel ne demek
megapiksel ne demek

Telefon Kameralarındaki Pazarlama Oyunu

Yeni çıkan telefon markalarına dikkat ettiğinizde özellikle piyasaya yeni giren (huawei, xiaomi, oppo vs.) markalar alıcının gözünde dikkat çekebilmek için pazarda belirli bir hakimiyet kurmuş telefon üretiticilerinden fark oluşturmak amacıyla telefon kameralarının megapiksel değerlerini yüksek yapıyorlar. Fakat bu sizleri yanıtlmasın. Çünkü örnek vermek gerekirse 15*21 lik bir fotoğraf kağıdına fotoğraf bastırmak isterseniz size 8 megapiksellik kamera çözünürlüğü yetiyor olucaktır.

Diyafram Nedir Fotoğrafçılık Diyafram Açıklığı Ve Diyafram Ayarlama

Megapiksel nedir ? Şuan bu tarz telefon markaları piyasada dikkat çekebilmek adına 40 mp hatta 60 mp gibi pazarlama oyunlarına girerek müşterinin aklında ilgi uyandırmaya çalışmaktadır. Kameralarda artık megapikselden ziyade sensör kalitesi ve işlemcisinin ne kadar olduğu önemli hale gelmiştir. En iyi megapiksel değerlerini daha iyi anlamak adına örnekle açıklayalım. 12 mp çektiğiniz bir fotoğrafı 3x ya da 4x yapmaya başladıktan sonra fotoğrafta dağılma, pürüzleşme olucaktır. Bu yaptığnız işlem fotoğrafın piksel değerlerine ulaşmak yani yakınlaştırma işlemidir. Eğer reklam çekimleri yapmıyorsanız ya da baskıya gidecek fotoğraflarınız yoksa 12 mp lik güçlü bir sensörlü kamera bütün işinizi görecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here