Ana sayfa Fotoğrafçılık İstanbul’da Fotoğraf Çekilecek Yerler

İstanbul’da Fotoğraf Çekilecek Yerler

5149
0
istanbul'da fotoğraf çekilecek yerler 2020
istanbul'da fotoğraf çekilecek yerler 2020

Yedi tepeli şehir İstanbul dendiğinde güzelliklerini saymakla bitiremeyiz. Yüzlerce yaşam tarzının bir araya gelmesiyle oluşmuş sokak kültüründen tutunda zenginliğin biri bin yapılarak gösterildiği yerlere kadar her türden insanın birarada yaşadığı yerdir İstanbul. Hal böyleyken şehrin her bir köşesi biz fotoğraf severler için oldukça iyi bir manzara oluyor. Tarihi yarımada’da fotoğraf çekilmek için yurtdışından gelen binlerce turisti düşünün bence ne kadar şanslı olduğunuzu anlayacaksınız. Saymakla bitiremeyeceğim biliyorum ama sizler için ufakta olsa İstanbul’da fotoğraf çekilecek yerler listesi yapmak istedim. İnstagram fenomenlerinin fotoğraf çektiği yerler olsun, doğal manzaralı yerler olsun işte sizler için İstanbul’da instagramlık yerler listesi.

Günümüzde artan sosyal medya uygualamaları ve buna bağlı olarak artan internet kullanıcıları sayesinde herkes birbirininin gittiği yerleri uygulamaların konumları sayesinde rahatlıkla görebiliyor. Malum salgın hastalık süresince evlerimizden dışarı çıkamadık. Sokağa çıkma yasaklarının bittiği şu dönemlerde İstanbul’da fotoğraf çekilecek yerler 2020 yılında neresi ? Sözü daha fazla uzatmadan listemizin birinci sırasıyla başlıyoruz.

Büyük Valide Han

İstanbul’da kubbeli yer dediğimizde 17.yüzyılda Kösem Sultan tarafından yaptırılan ve tarihi itibariyle bizlere miras kalmış Osmanlı’nın birçok eserinden birisi olan Büyük Valide Han son zamanlarda oldukça ilgi odağı oldu. O kadar ilgi gören bir yerki 2016 yılında aşırı yoğunluk ve bazı insanların kubbelerin üzerinde zıplayarak fotoğraf çekme sevdasından dolayı zarar görmüş ve Kültür Turizm Bakanlığı tarafından kapatılmıştı. Aldığım bilgiye göre son zamanlarda 1 TL’ye hanın bekçisine para vererek tarihi hanın tepesine çıkabiliyor ve fotoğraf çekebiliyorsunuz. Sizlerden ricam tarihi eserlerimizi korumak için en azından üstünde zıplayarak fotoğraf çekmemeniz yönünde olucaktır 🙂 Hanı ziyaret etmek isteyenlere tavsiyem Eminönü’nden gelecekler için Tahtakale yokuşundan gitmeleri halinde esnafa sorduklarında kolayca yol tarifi alabilirler. Büyük Valide Han’ı fotoğraflardan görebileceğiniz üzere İstanbul’da instagramlık yerler 2020 dediğimizde tarihi yarımada manzarası ile ilk sıraya alabiliriz.

Adres:Mercan, Büyük Valide Han Mercan, Çakmakçılar Yokuş. No: 31 Fatih/İstanbul

Beyoğlu Çiçek Pasajı

Bana kalırsa Beyoğlu’nun en güzel pasajlarından olan Çiçek Pasajı içerideki rakı-balık restorantlarının dışında fotoğraf çekilmek için oldukça güzel tarihi yapı olarak karşımıza çıkıyor. Beyoğlu Çiçek Pasajı tarihi büyük Beyoğlu yangını sonrasında eski bir tiyatro arazisine kurulmuş birkaç dükkan ve lüks dairelerden oluşan bir mimari eserdir. Günümüzde daire olarak kullanıldığını duymadım fakat turistlerin fotoğraf çekilmek için İstanbul’da gezilecek yerler olarak belirlediğini çok görüyorum. Fotoğraf çekilmeye gitmişken restorantında yemek yiyebilir ve kahvenizi içebilirsiniz. Beyoğlu dendiğinde aklıma gelen ilk konumlardan birisi olduğu için Çiçek Pasajı’nı favorim mekanlarım arasına ekliyorum.

İstanbul'da fotoğraf çekilecek yerler
İstanbul’da fotoğraf çekilecek yerler

Adres: Hüseyinağa Mah. İstiklal Caddesi, Sait Paşa Gç. Beyoğlu/İstanbul

Karaköy Sokakları

Karaköy sokakları son zamanlarda gerek kafeleriyle gerek restorantlarıyla oldukça popüler bir yer olmaya başladı. Tarihi fabrikaların kafelere dönüştürülmesi oldukça güzel olmuş diyebilirim. Her bir sokağın köşesinde farklı bir ambiyans yaşayabileceğiniz Karaköy’de sizlere tavsiyem aracınızı yada motorunuzu bir yere park edin ve Karaköy sokaklarını adım adım gezin. Hemen hemen her sokağın başında çok güzel grafitiler ve duvar boyaları ile karşılaşacağınız Karaköy’de oldukça güzel antika eşya satıcıları ve kahveciler bulunmakta. Dileyenler sokaklarda fotoğraf çekildikten sonra tarihi liman semtinde ufak bir alışverişe çıkabilir.

İstanbul'da instagramlık yerler
İstanbul’da instagramlık yerler

Rumeli Hisarüstü Doğatepe Parkı

Boğaz manzarasını en net görebileceğiniz alanlardan birisi olan Sarıyer’e bağlı Rumeli Hisarüstü’nde birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. İçerisinde bulunan Doğatepe Parkı sayesinde kahvenizle ufak bir gezintiye çıkabilir ve karşınızda bulunan enfes boğaz manzarasını izleyebilirsiniz. Hisarüstü bu açıdan İstanbul’da instagramlık mekanlar dediğimizde en çok ziyaret edilen yerlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Araç ile gitmeyi düşünenler için park sorunu olduğunu görmedim. Boğaz manzarasına ulaşmak için Doğatepe parkı’na girin ve aşağılara doğru inin. 50-100 metre sonra ağaçlıkların arasından bugüne kadar hiç görmediğiniz süper bir boğaz manzarası ile karşı karşıya kalıcaksınız. Parkın etrafında birçok cafe-pastane-restorant bulunduğundan gelirken buralardan faydalanabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmeyi düşünenler ise İTÜ Hisarüstü metro durağında inip tahmini 600-700 metre yürüdükten sonra buraya ulaşabilirler.

İstanbul'da boğaz manzaralı yerler
İstanbul’da boğaz manzaralı yerler

Adres: Rumeli Hisarı, Hisar Üstü Nispetiye Cd No:97 Sarıyer/İstanbul

Balat Sokakları

Fotoğrafçılığa merak salanların açık söylemek gerekirse en çok ziyaret ettiği lokasyonlardan biri olan Tarihi Balat bölgesi içindeki cafe-restorantları ve rengarenk evleri sayesinde oldukça ilgi çekiyor. Balatta hiçbirşey yapmayın sadece sokakları gezin, sağlı sollu birbirinden güzel cafelerde oturup bir çay-kahve içip etrafı izleyebilirsiniz. Birçok dizi-film çekimine konu olmuş balat bölgesine gelmişken cibali-fener-ayvansarayı gezmeden gitmeyin. Balatda ne var diyenler için şunu belirtmeliyim. Her bir köşesinde tarihi yapıların bulunduğu bölgede eski tip cafeler ve vintage ürünleri satan birçok dükkan bulunmakta. Bu saymış olduğum yerlerin tasarımları o kadar renkli ve güzel ki önünden geçerken mutlaka fotoğraf çekilmeden geçmeyin. Balatta fotoğraf çekilebilceğiniz yerlerden biriside rengarenk evlerin bulunduğu kiremit caddesi evleridir. Evlerin önünü boş gördüğünüzde fotoğraf makinenize sarılın derim çünkü haftasonları buraları boş bulmak biraz zor 🙂 Balat bölgesi bu açıdan İstanbul’da instagramlık fotoğraf çekilecek yerler diyebiliriz.

İstanbul Balat sokakları
İstanbul Balat sokakları

Kuzguncuk Evleri

Üsküdar ilçesinin en çok ziyaret edilen noktalarından olan nostaljik Kuzguncuk semti bir dönem dizi-film çekimlerinin yapıldığı yerlerden biriydi. 90’lı yılların 2000’li yıllara karşı savaş verdiği o tarihi dokuların izlerini Kuzguncukta görebilirsiniz. 80 ve 90’lı yıllarda doğmuş olanlar malum yüksek katlı evlerden ziyade 2-3 katlı evlere alışığız. Amannn ya banane rengarenk evlerden derseniz sizi oldukça uzun bir sahil bekliyor. Fethipaşa korusuna oldukça yakın olan Paşalimanı cafe’de haftasonları yer bulursanız kahvaltı edebilir boğazın keyfini birde bu açıdan çıkarabilirsiniz. Birçok sanatçı ve yazarın yaşadığı tarihet gayrimüslim semti olarak bilinen Kuzguncuk’ta gezerken fotoğraf çekmek bence oldukça keyifli. İstanbul anadolu yakasında fotoğraf çekilecek yerler listesine eklemeniz fotoğraf arşiviniz açısından oldukça güzel karelere sahip olacağınızdan endişeniz olmasın. Son olarak Kuzguncuğa geldiyseniz ekmek teknesine konu olmuş fırının önünde fotoğraf çekilmeden geçmeyin 🙂

İstanbul renkli evleri
İstanbul renkli evleri

Kapalıçarşı Eminönü

Ama biz kapalıçarşıya alışveriş yapmaya gideriz diyenler olucaktır. Hem alışveriş hem fotoğrafa ilgi duyanlar için tarihi kapalıçarşı otantik sembolleriyle İstanbul’da fotoğraf çekilecek mekanlar arasında yer alabilir. Kapalıçarşı’nın birçok giriş noktası bulunmakta. Ben en çok Eminönü ana giriş kapısını tercih ediyorum. İçeride daha çok altın, mücevherat ve baharat koleksiyonu bulanan çarşıda yıl içerisinde turistlerin en çok akın ettiği noktalardan sadece birisi. Bu tarz çarşılar Osmanlı’dan kalma olduğu için ben günümüzün AVM’si diyorum. Osmanlı zamanında her bir sokağın o mesleğe ait işin icra edildiği yer olarak bilinen kapalı çarşı günümüzde birçok yangın ve deprem görmesine rağmen popülerliğini koruyan tarihi eserlerden birisidir.

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler

Galata Kulesi

Galata Kulesi İstanbul’un en önemli simgelerinden birisi olma özelliği taşıyor. Bizans döneminde inşaa edilen kule yıllar boyunca birçok savaşa ve devlet gösterilerine şahit olmuş Osmanlı İmparatorluğundan günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Tarihte bazen yangın gözlem evi, bazen ise rasathane olarak kullanılan kule İstanbul gezilecek yerler ve İstanbul’da fotoğraf çekilecek müzeler dendindiğinde akla ilk gelen simgelerden birisidir. Çevresinde bulunana birçok restorant ve çay-kahve işletmelerinde soluklanabilir etrafında fotoğraflar çekilebilirsiniz. İsteyenler ise galata kulesine giriş için belirli bir ücret ödeyip ve saatlerce kuyruk bekleyerek kulenin içine girebilirler. He birde Galata Kulesine ilk kimle çıkarsanız onunla evleneceksiniz gibi söylenti var, bunu ciddiye alırsanız kuleye çıkacağınız kişiyi iyi seçmelisiniz 🙂

İstanbul'da fotoğraf çekilecek yerler
İstanbul’da fotoğraf çekilecek yerler

Adres: Bereketzade, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu/İstanbul

Atatürk Arboretumu

Bu listeye normalde parkları ve koruları eklemeyecektim fakat Sarıyer’de yer alan Atatürk Arboretumu benim için yeri hep özel olmuştur. İçerisi tam anlamıyla doğal bir kır hayatı diyebilirim. Neden diyeceksiniz ? Binlerce bitki türünün bir arada olduğu Arboretum Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. İçerisinde bulunan yürüyüş yolları ve göletler sonbahar ve yaz mevsimlerinde fotoğraf çekilmek için birebir yerler. Sonbahar mevsiminde özellikle gitmenizi tavsiye ederim. Yerlere düşen rengi solmuş yapraklar mevsimin en güzel etkisini burada gösteriyor neredeyse. Gelin-Damat çekimlerininde yapıldığı yere fotoğraf ekipmanlarınızla hazırlıklı gelmenizi tavsiye ederim. Atatürk Arboretum 2020 giriş ücretleri ne kadar ? Haftaiçi tam 7.5 TL, haftasonu 20 TL,öğrenciler ise haftaiçi 2.5 TL, haftasonu 7.5 TL olarak belirlenmiştir.

İstanbul en güzel fotoğraf çekilecek yerler
İstanbul en güzel fotoğraf çekilecek yerler

Adres: İstanbul Üniversitesi, Kemer, Orman Fakültesi, 34450 Sarıyer/İstanbul

Kısırkaya Köyü

Sarıyer ilçesinin bir ucunda yer alan Kısırköyü bundan birkaç yıl önce kimse bilmiyordu ne var ki gelin-damat fotoğrafçılarının istilasına uğrayana kadar 🙂 Kısırkaya’nın denizine girmenizi tavsiye etmem çünkü aşırı dalgalı ve rüzgarı bol olan bir yer. Fakat size tavsiye edebileceğim bir yer var. Kısırkayad’a en iyi günbatımı fotoğrafları çekmek istiyorsanız caminin yukarısında Ocak gıdadan düz ilerlediğinizde yol sizi bir taraf plaja diğer taraf dediğim günbatımı izlemelik alana götürüyor. Sağa döndükten 200-250 metre dolaylarında yeşillik düz alanı görüceksiniz. Etrafında 3-5 hane olan yer oldukça sessiz bir yer. Pek kimsenin bilmediği bu noktada kamp sandalyelerinizi açabilir, tripodunuzu kurup enfes gün batımını izleyip fotoğraflar çekebilirsiniz. İstanbul’da fotoğraf çekilecek mekanlar dendiğinde kimsenin bilmediği bu özel yerleri kimse keşfetmeden gidebilirsiniz 🙂

İstanbul'da günbatımı izlemelik yerler
İstanbul’da günbatımı izlemelik yerler

Adres: Kısırkaya, Kısırkaya Cd. No:51, 34450 Sarıyer/İstanbul

Evet dostlar ben sizlere sürekli gittiğim yerleri paylaştım liste emin olun ki yazsak sabbbbaha kadar bitmez. O yüzden bir çırpıda hepsini yazmak yerine sürekli güncellemeyi tercih ediyorum. Sizlerinde İstanbul’da gezilip fotoğraf çekilebilecek yerler önerilerinizi bekliyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here