Ana sayfa Fotoğrafçılık İSO Nedir Ne İşe Yarar ? İso Ayarı Nasıl Yapılır ?

İSO Nedir Ne İşe Yarar ? İso Ayarı Nasıl Yapılır ?

109
0
iso nedir ne işe yarar
iso nedir ne işe yarar

ISO yada fotoğrafçıların kullanmış olduğu dilde ASA nedir ? Ne İşe yarar ? İso nedir ? İso sensörün ışığa olan duyarlılık derecesini belirtir. Fotoğrafçılar iso yerine daha çok asa demeyi tercih ederler. Yazımızın devamında iso ile ilgili ayrıntılı bilgi vermeye devam edicem.

İSO Nedir ? Ne İşe Yarar ?

İso nedir ne işe yarar ? İso daha önce belirttiğimiz gibi fotoğraf makinenizde yer alan sensörün ışığı ne derecede duyarlı olduğunu gösterir. Eski model dijital fotoğraf makinelerinde iso seviyeleri çok yetersiz kalırken artık teknolojinin gelişmesiyle iso(asa) seviyeleri 15-20 bin e kadar çıkabilmektedir. İso ayarını yükseltmek fotoğrafınıza karanlık ortamlarda yapay bir ışık verirken bunun bazı dezavantajları bulunmaktadır.

Dezavantajlarından birisi örnek vermek gerekirse iso seviyesini 6400 e çıkararak gece fotoğraf çekimi yaptınız. Fotoğrafı bilgisayara atıp baktığınızda fotoğrafınızda kumlanma (noise) görüceksiniz.

iso nedir
iso nedir

Yukarıdaki fotoğrafta örnekte görüldüğü gibi Iso 100 haldeyken fotoğrafta pürüz yok fakat karanlık, iso 3200 e baktığımızda ise fotoğraf aydınlık fakat oldukça rahatsız edici derecede kumlanma(noise) var.

Peki hem kumlanma olmasın hemde fotoğrafım aydınlık olsun diyenler olamaz mı ? İso nedir ?Tabikide bunu istemek en doğal hakkınız. Burada fotoğraf makinesinin sensör kalitesi devreye giriyor. Fotoğraf makinesinin sensörünün iyi olmasını istiyorsanız haliyle bütçenizi zorlamanız gerekiyor.

Eski model nikon d40 fotoğraf makinelerinde açık havada 800 iso da fotoğraf çekerken fotoğrafda ciddi derecede bir kumlanma olurdu cep telefonlarından fotoğraf çekseniz daha kaliteli bir fotoğraf elde ederdiniz 🙂 Yeni model dijital fotoğraf makinelerinde teknolojinin gelişmesiyle bu konuda ciddi iyileştirmeler var. Yukarıda da bahsettiğim gibi nikon d800 gibi fotoğraf makineleri iso ayarında 15-20 bin civarlarına çıkmayı müsade ediyor.

iso nedir
iso nedir nasıl ayarlanır

Fotoğraf çekerken ortam ışığına göre ıso değerini arttırmayı beceremiyorsanız ortam ışığına göre ayarlama seçeneği olan ıso auto seçeneği mevcut. ıso auto ya alıp rahat edebilirsiniz 🙂

İso Değerini Ayarlama Nasıl Olur ?

İso nedir ? İso değeri nasıl ayarlanmalı sorusuna cevap arayanlar iso ayarı fotoğraf makinenizin iyi görüntü elde edebilmek için ayarlanması gereken 3 husustan birisidir. İso ayarını ayarlarken dikkat etmemiz gereken bazı noktaları sizler için aşağıda belirtiyorum:

1.Tripod kullanıyormusunuz ?

Sabit nesneleri çekerken kesinlikle tripod kullanmanızı öneririm. Tripod kullandığınız taktirde elinizin titremesi sorunsalı ortadan kalkıcak böylece daha düşük enstantene değerlerine düşebilcek ve buna bağlı olarakda fotoğrafınızı aydınlık göstermek zorunda kalmayıp İso değerlerini fazla yukarı çekmeyeceksiniz. Bu durumda fotoğrafınızda da kumlanma meydana gelmicektir.

2.Gündüz/Gece Fotoğraf Çekimi

İso ayarını verirken fotoğrafı gece/gündüz çektiğiniz çok önemlidir. Çünkü gündüz yapay bir ışığa ihtiyaç duyulmadığı için çekilen fotoğraflarda iso değerleri oldukça minumum tutulur. Gece ise tam tersi ışığa ihtiyacımız olduğundan iso değerini yükseltiriz bu da fotoğrafımızda kumlanma oranını arttırır.

Iso ayarlarını daha iyi anlamak içinsize tavsiyem konser fotoğrafları çekmeniz olucaktır. Konserdeyken iso ayarını alabildiğiniz en yüksek ayara alıp çekin ve daha sonra minumum seviyelerine (iso 100) çekin tekrar deneyin aradaki büyük kumlanma farkını bu sayede görüceksiniz.

İso nedir iso ne işe yarar adlı yazımızla ilgili olarak aklınıza takılan soru olursa yorum yazabilirsiniz 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here