Ana sayfa Fotoğrafçılık Güzel Fotoğraf Çekme Teknikleri Nelerdir, Flaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Güzel Fotoğraf Çekme Teknikleri Nelerdir, Flaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

333
0
Güzel Fotoğraf Çekme Teknikleri

Güzel fotoğraf çekme teknikleri nelerdir? Fotoğraf çekmek günümüzde merak uyandıran bir sanat dalıdır. Güzel fotoğraf çekme teknikleri fotoğrafçılığı hobi ya da meslek olarak düşünsek de dikkat edilmesi gereken detaylardır. Fotoğraf makinesi ile yapılan çekimler sonucu, estetik bir görüntünün ortaya çıkması sanat içerisinde yer almasını sağlar.

Çekimlerin kaliteli olması için pek çok özellik taşıyan fotoğraf makineleri kullanılır. Eski yıllarda siyah beyaz çekimler olduğundan fotoğraflara ilgi duyulmasa da günümüzde tablolar kadar çarpıcı çekimlerle ilgi epeyce artmıştır. Çeşitli fotoğrafçılık alanları vardır. Doğa, mekan, düğün, belgesel fotoğrafçılığı örnek olarak verilebilir. Fotoğrafçılığı hobi yerine meslek olarak yapmak isteyenler kursların gidebilir, fakültelerin fotoğrafçılık branşlarında eğitim veren bölümlerinde okuyabilirler.

Güzel Fotoğraf Çekme Teknikleri

Arka plan ve Doğru Flaş Kullanımı

Fotoğraf çekerken çevredeki etkenler önemlidir. Güzel fotoğraf çekme teknikleri arasında çekilen objenin arka planı karmaşık olmamalıdır. Özellikle insan fotoğraflarında başka dikkati çekecek bir ayrıntı görünmesi karmaşık bir resim ortaya çıkarabilir. Çekilen fotoğraf kareleri için kullanılan flaş önemlidir. Güneş ışığında çekim yapılıyor ise flaş kullanılmaz. Güneş ışığı dik geldiği zaman flaş devreye girmelidir.

Sabit bir obje çekilecek ise çekim açıları ayarlanmalıdır. Objeyi nasıl göstermek istediğimize göre bakış noktası değerlendirilip, ayarlanır. Yabancı birini çekmek istersek kişiyi göz teması ile rahatlatarak doğal pozlar yakalayabiliriz. Yakından çekilen yüzlerde gözlere netlik kazandırmak gerekir.

Işık Ayarları ve Altın Oran Kuralı

Aydınlatma cihazları, doğal ortam ışığı ve flaş ayarlamaları dengeli olmalıdır. Güzel fotoğraf çekme teknikleri arasında ışık ayarlamaları iyi yapılmaz ise, fotoğrafın bir bölümü karanlık çıkabilir. Obje kadrajı ortalayacak şekilde yerleştirilmeden sağa ya da sola yakınlaştırılmalıdır. Böylece fotoğraf daha güzel görünecektir.

ISO, diyafram ve enstantaneyi destekleyerek ışık almayan ya da yetersiz alan ortamlarda daha iyi çekimler yapılmasını sağlar. Diyafram ışığın yoğunluğunu kontrol eder, enstantane pozlama süresidir. Pozlama süresi deklanşöre basıldığında diyaframın açık kalma süresidir. Tripod kullanmak yüksek diyafram değerlerinde çalışmanıza yardımcı olur. Odak uzaklığı ayarlanabilen fotoğraf makineleri seçilmelidir. Bazen çekmek istediğimiz objeye yaklaşamayabiliriz bu sebeple zoom ayarları olan bir makine olmalıdır.

Hareketli Obje Çekimi

Hızlı hareket eden hayvanları çekerken makinenin obtüratör hızı ayarlanmalıdır. Güzel fotoğraf çekme teknikleri içinde olan enstantane değeri 1/500sn olmalıdır. Fotoğraf makinesinin drivemodu önceden seri çekimde ayarlı olmalıdır. Fotoğraflara hareket katmak istersek obtüratör hızı düşürülmeli ve konu izlenerek uygun zamanda deklanşöre basılmalıdır.

Çocukları fotoğraflarken hareketli olduklarından onları oyalayıcı oyuncaklarla dikkatlerini bir yere toplamalıyız. Bebek fotoğraflarında ise flaş kullanılmamalıdır. Çok ağaç olan bir alanı fotoğraflarken parça parça gelen ışıkların etkisini azaltmak için, flaş kullanmak iyi olacaktır. Fotoğraf makinesinde optik zoom özelliği kullanılmalıdır. Dijital zoom görüntü kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Panaromik çekimlerde makine tripoda dikey yerleştirilmelidir.

Güzel Fotoğraf Çekme Teknikleri

Fotoğrafçılık ve Deneyim

Fotoğraf çekim teknikleri bilinse de bu dalda deneyin kazanmak teknik bilmek kadar önemlidir. Konuların pozlarını anlık yakalayıp fotoğraflamak zaman geçtikçe kazanılan bir özelliktir. Güzel fotoğraf çekme teknikleri öğrenilir, uygulanır. Zaman geçtikçe fotoğrafçı gözüyle objeler, konular değerlendirilir. Fazlaca fotoğraf çekmek, eksiklerimizi tamamlamak için ise eleştirilere açık olmak gerekir.

Fotoğrafçı gözü ile incelemek görüntünün çekim yaparmış gibi değerlendirilmesidir. Özellikle tek konu çekimi yapılıyor ise farklı açılardan görmeyi öğrenmek gerekir. Uydun bir anda bir konu seçip, odaklanarak, üzerinde çalışmalısınız. Fotoğraf makinesinde tek lens kullanmak objeye farklı açılardan bakmamız konusunda bizi motive der. Zaman geçtikçe ilgi alanlarımızı belirleyip o doğrultuda güzel çekimler yapabiliriz. Fotoğrafçının kendine özgü bakış açısı çekilen fotoğraflara orijinallik katacaktır. Her sanat dalında olduğu gibi fotoğrafçılığında öğrenilmesi gereken püf noktaları vardır. Fotoğrafçının yeteneği ile teknikler birleşince kaliteli fotoğraflar çıkacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here