Ana sayfa Fotoğrafçılık Fotoğraf Makinesinde Netleme Nasıl Yapılır

Fotoğraf Makinesinde Netleme Nasıl Yapılır

1327
0
fotoğraf makinesinde netleme
fotoğraf makinesinde netleme

Selam dostlar bu yazımızda sizlere fotoğraf makinesinde netleme nasıl yapılır, otomatik netleme (auto focus) nedir, manuel netleme nedir, fotoğraf makinesi netlik ayarı, fotoğrafta alan derinliği nasıl yapılır gibi konularda yardımcı olucam. Fotoğraf makinelerinde netleme önemli bir konudur. Kimse çekeceği fotoğrafın flu görünmesini istemez. Bazen çektiğimiz fotoğraflar flu görünür nedenini hiç düşündünüz mü ? Aşağıda sizlere fotoğraf makinelerinde netlik ayarlarına dair tüm bilinmeyenleri anlatıyor olucacağım.

Fotoğraf makinesinde netleme, istediğiniz alana ya da nesneye odaklama yapmak için demektir. Vizörden baktığınızda küçük bir kare görürsünüz. Bu kare sizin odak noktanızı belirtir. Örnek vermek gerekirse kumsalda ilerleyen bir araba olduğunu varsayalım. Sizde bu anı fotoğraflamak istiyorsunuz peki netlemeyi nasıl ayarlıcaksınız ? Otomatik netleme mi yoksa manuel netleme kullanmak daha mantıklı ? Sorulara cevap vermeden önce netleme ile ilgili birkaç terim bilgisini öğrenmekte fayda var.

Otomatik Netleme (Auto Focus) Nedir ?

Fotoğraf makinesi otomatik odaklama (auto focus) ile fotoğraf makinenizin yapay zeka teknolojisi sayesinde kendi kendine oluşturmuş olduğu 10-15 kare ile çekeceğiniz fotoğrafta netleme yapmasıdır. Fotoğraf çekerken hiçbir müdahale yapmadan fotoğraf çekebilirsiniz. Fotoğraf makinenizin yazılımı sayesinde kendisi netleme yapılması gereken alanları tanır ve otomatik netler. Size yapmanız gereken sadece deklanşöre basmak kalır.

Megapiksel Nedir Megapiksel Mi Çözünürlük Mü Dikkate Alınmalıdır ?

Manuel Netleme Nedir ?

Fotoğraf makinesinde manuel netleme nedir ? Otomatik netlemenin tam tersi elinizle istediğiniz bir noktaya bir cisme ya da nesneye netleme yapmak istediğimizde yani öncelik vermek istediğimizde kullanacağımız netleme yöntemidir. Manuel netleme yapmanın birkaç yolu vardır bunları ileriki yazımızda detaylı olarak değinicem.

Fotoğraf Makinesinde Netleme Ayarı

Yukarıda sizlere fotoğraf makinelerinde netleme ayarı yaparken kullanabileceğiniz iki türü açıklamış olduk. Şimdi sorumuza geri dönelim ve konuyu açıklamaya devam edelim. Dijital fotoğraf makinesinde netlik ayarı nasıl yapılır ? Yukarıda örnek verdiğimiz kumsaldaki araba pozuna devam edelim. Fotoğrafı çektikten sonra baktığınızda araba flu görünüyor olabilir. Bunun birkaç sebepten kaynaklandığını söyleyebilirim. Fakat burada konudan kopmamak adına netlik ayarı ile ilgili sorun olduğunu düşünerek fotoğraf makinesinde netleme ayarı nasıl yapılır bunu konuşalım.

Fotoğraf makinesinde netleme nasıl yapılır ?

Fotoğraflarda netlik ayarı bozulması donanımsal gerçekleşmiş olabilir. Bu ne demek ? Kullanmış olduğunuz body ya da lens kaynaklı sorunlar olabilir , lensiniz gövdeye tam oturmadığı zaman ya da merceklerde bozulma olduğunda fotoğraflar flu görünebilir.

Fotoğraf makinesinde flu çekimin yani netlik ayarının bozulmasının sebeplerinden biriside vizörden gördüğünüz küçük odak noktasının netlemesini istediğiniz yere getirmemiş olmanızdandır. Şöyle anlatmak gerekirse çekeceğiniz fotoğrafta netlemeyi giden arabaya değilde kuma ya da denize verirseniz araba flu görünecektir. Bu yüzden netleme yaparken vizörden baktığınız odak noktasını doğru yerde tutun.

fotoğraf makinesi netleme ayarı
fotoğraf makinesi netleme ayarı

Fotoğraf makinesinde netlik ayarı lensin üzerinde bulunan netleme bileziği ile Auto ya da Manuel butonlarıyla değiştirilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi auto (A) ya getirererek lensin otomatik netleme yapmasını isteyebilir ya da manuel (m) modu ile elinizde lensin üstünde bulunan çemberden netleme yapabilrisiniz.

Profesyonel Olmanızı Sağlayacak Fotoğraf Çekme Teknikleri

Lens üzerinde manuel netleme seçerseniz oldu ki netlemenin hep ortada kalmasını istiyorsunuz bunun için gövde (body) üzerinde aşağıda fotoğrafta gördüğünüz kilidi kapatarak odak kilitleme işlemi yapabilirsiniz. Bu sayede fotoğraf çerçevesinde odak noktası hep aynı yerde kalıcaktır.(Sağda bıraktıysanız sağda, ortada bıraktıysanız ortada kalır)

fotoğraf makinesinde odak kilidi
fotoğraf makinesinde odak kilidi

Lens üzerinde AF motoru yani otomatik netleme seçerseniz fotoğraf makinesinde otomatik netleme işlemi aktif olucaktır. Yukarıda değindiğimiz gibi lens üzerindeki bilekliği kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Sizlere tavsiyemiz netleme kosunuda sorun yaşamamak için lensinizi gövdeye sağlam bir şekilde oturdun, ardından fotoğraf makinesinde titreşim önleme VR varsa aktifleştirin ve son olarakta lensin üzerindeki auto modunu aktif edin. Amatör fotoğrafçıysanız yüksek enstantene değerlerinde çalışmaya gayret gösterin. Bu sayede fotoğraf net fotoğraflar elde edersiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here