Ana sayfa Fotoğrafçılık Fotoğraf Makinesi Satınalma Rehberi

Fotoğraf Makinesi Satınalma Rehberi

617
0
fotoğraf makinesi satınalma rehberi
fotoğraf makinesi satınalma rehberi

Birçok kullanıcı günümüzde güzel fotoğraflar çekmek için bir hayli çaba sarbediyor bunun sonucunda başarılı olanda var olamayanda. İyi fotoğraf çekmenin anahtar özelliklerinden biriside elinizdeki fotoğraf makinesinin özelliklerinin kalitesiyle büyük oranda bağlantılı. Yıllardır profesyonel olarak fotoğraf çeken birisi olarak aşağıda sizler için fotoğraf makinesi alırken dikkat etmeniz gerekenler, fotoğraf makinesi satınalma rehberi konularını belli başlı ayrıntıları paylaşacağım.

Fotoğraf Makinesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğraf makinesi satınalma rehberimizde ilk olarak ihtiyacımızı belirleyelim. Örneğin alacağınız fotoğraf makinesini ne için kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor. Standart kullanıcı mı olucaksınız ? (Aile fotoğrafları kuş,böcek,manzara vs.) profesyonel çekimler mi hedefliyorsunuz ? Bu soruya yanıt verirken elinizdeki bütçeyide hesaba katın lütfen. fotoğraf makinesi satınalma rehberi yazımızı okumaya devam ediniz…

1-Standart Kullanıcılar İçin Fotoğraf Makinesi Satınalma Rehberi

Burada ilk kez fotoğraf makinesi alacağınızı düşünerek birkaç konuda yardımcı olucam. Alacağınız fotoğraf makinesiyle doğa fotoğrafları, kuş, böcek vs gibi şeyleri çekmeyi düşünüyorsanız netleme hızı iyi olan tam kare desteğine sahip (full frame) bir fotoğraf makinesini tercih etmenizi öneririm. Alıcağınız fotoğraf makinesinin yanında iyi bir lens bulundurmanız gerekli.

Örnek olarak Nikon D7200 marka bir fotoğraf makinesini Nikon 40mm AF-S f2.8 G DX Macro Lens ile kombinlediğiniz taktirde ortaya güzel sonuçlar çıkıcaktır. Fakat dediğim gibi bütçenizi iyi hesaplamanız gerekmektedir. Nikon 40mm AF-S f2.8 G DX Macro Lens ortalama satış fiyatı 2,000 TL , nikon d7200 body ise 5,900 TL toplamda baktığınızda 7900-8000 TL vererek sıfır ürünler alıp güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bütçeniz 1000-2000 TL ise;

Ortalama bütçeniz yukarıda yazdığım gibi 1000-2000 TL aralığında ise o zaman biraz daha eski teknolojilere yönelip ve ikinci el makineler bakabilirsiniz. İkinci el fotoğraf makinesi satın alırken yapmanız gereken en önemli hususlar:

1.makinenin shutter sayısı

2.makinenin tamir görüp görmemiş olması

3.makineyi almış olduğunuz kullanıcının mesleği ? (örnek veriyorum satın almış olduğunuz kişi gazeteci yada düğün salonlarında çalışan birisi ise bu makinenin çok kullanıldığını ve yorulduğunun ispatıdır) 1000-2000 tl ortalama bir bütçe ile yine nikondan örnek vermek gerekirse d90 ve yanında standart verilen 18-55 mm yada 18-105 mm lens ile satın alabilirsiniz. (Burada bahsedilen örnek modeller ikinci el ortalama fiyatlardır)

fotoğraf makinesi satınalma
fotoğraf makinesi satınalma

2-Profesyonel Çekimler Yapmayı Düşünenler İçin Fotoğraf Makinesi Satınalma Rehberi

Profesyonel çekimler yapmak için amatörlükten çıktığınızı ve artık fotoğrafçılıkla ilgili belirli terimleri bildiğinizi varsayarak (kadraj,çözünürlük,lens aralığı, megapiksel, sensör vs.) aşağıda birkaç tavsiyede bulunabilirim. Profesyonel kullanıcılar için fotoğraf makinesi satınalma rehberi konusuna değiniceğim.

Ne tür çekimler yapacağınızı bilmeniz gerekir. Bunlar iç mekan mı yoksa dış mekan çekimleri mi olucak ? Eğer yapacağınız fotoğraf çekimleri dış mekan üzerine yani açıkhavada yapacağınız fotoğraf çekimleri olucak ise alacağınız makinenin

1.İso duyarlılığı

2.Dokunmatik ekran olup olmadığı

3.Megapiksel ayrıntısı

4.Batarya verimliliği

5.Sensör kalitesi (CMOS yada CCD) gibi birçok özelliğine dikkat etmeniz sizin faydanıza olucaktır. Burada amatör fotoğraf çekmek isteyenler gibi marka model tercihinde bulunmuyorum çünkü profesyoneller için sınır olmamakla birlikte kişinin tercihini birçok faktör etkileyebilmektedir.

Fotoğraf makinesi satınalma rehberi yazımıza aklınıza takılan sorular olursa yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Daha fazla bilgi için: Nikon’un Sitesini ziyaret edebilir yararlı bilgiler öğrenebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here