Ana sayfa Fotoğrafçılık Fotoğraf Makinesi Ayarları Nasıl Yapılır ? Çekim Modları

Fotoğraf Makinesi Ayarları Nasıl Yapılır ? Çekim Modları

3360
0
fotoğraf makinesi ayarları
fotoğraf makinesi ayarları

Fotoğraf makinesi ayarları nasıl yapılır ? Çekim modları nasıl ayarlanır ? Daha önceki derslerimizde fotoğraf makineleri ile ilgili temel fotoğraf makinesi satın alma rehberi adlı içerimizde bir fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği, bütçenize göre fotoğraf makinesi nasıl alınabilceğinden bahsetmiştik. Şimdi ise artık bir fotoğraf makinenizin olduğunu kabul ederek dslr fotoğraf makinelerinde fotoğraf makinesi ayarları nasıl yapılır ? Çekim modları nasıl ayarlanır ? Hangi çekim modunu hangi ortamlarda kullanmanız gerektiği konusunda basitten başlayarak profesyonele doğru bir anlatım gerçekleştiricem. fotoğraf makinesi ayarları,fotoğraf makinesi çekim modları,fotoğraf nasıl çekilir,dslr ayarları,dslr kamera ayarları,dslr ayarları,dslr manul ayarlar

Fotoğraf Makinesi Ayarları Nasıl Yapılır ?

İlk önce sizlere fotoğraf makinemiz üzerindeki tuşları tanıtıp, ardından fotoğraf makinemizin çekim modlarını basit bir dille aktarıyor olucam. Anlatımlarıma temel düzeyde başlayacağım için örnek model olarak nikon d90 fotoğraf makinesini seçiyorum.

fotoğraf makinesi ayarları
fotoğraf makinesi ayarları

Tepe Flashı Yeri:Dslr fotoğraf makinelerinde bütünleşik bir flash bulunmakta. Ama bazı yerlerde özellikle kapalı mekanlarda fotoğraf çekerken dahili flash yeterli olmuyor bunun yerine harici tepe flashı kullanılıyor.

Çekim Modları:Fotoğraf makinesinin üzerinde konu başlığımızdan da anlaşılcağı gibi birçok çekim modu vardır. Bunlardan bazıları:enstantene mod, programı modu, manuel mod,auto mod,diyafram modu,flash modu gibi modlar bulunmakta.

Görüntü Silme:Çekmiş olduğunuz fotoğraf ve videoları bu tuş sayesinde silebilirsiniz.

Görüntü Önizleme:Çekmiş olduğunuz video ve fotoğrafları görmenize yarar.

Menüler:İçerisinde fotoğraf,video,manuel ayarların olduğu detaylı menülerin olduğu alandır.

Siyah&Beyaz Ayarı:Fotoğraf çekmeden önce fotoğrafınıza farklı renk ayarları girerek farklı tonlarda fotoğraflar çekebilirsiniz. Sadece siyah&beyaz seçeneğini işaretleyebilir, bulutlu,güneşli yada manuel sıcaklık değeri(Kelvin) girerek farklı tonlar elde edebilirsiniz. Burada bahsetmek istediğim diğer bir hususta bu tuş aynı zamanda kilitleme görevi yapar. Çekmiş olduğunuz bir fotoğrafı önizleme yaparken bu tuşa bastığınızda silinmemesi için o görüntüyü kilitler.

İSO Ayarları / Fotoğraf Küçültme: Fotoğrafınızın ne kadar ışığa duyarlı olucağının ayarını yapabilirsiniz. En basit dille söylemek gerekirse ISO ayarı yükseldikçe fotoğrafınızın aydınlık oranı artarken, azaldıkça fotoğrafınızın aydınlık oranı azalmakta karanlıklaşmaktadır. Gece karanlık bir yerde ISO oranını yapabilceğiniz kadar yükseklere çıkararak fotoğraf çekmeniz fotoğrafınızın aydınlık olma olasılığını arttırıcaktır fakat dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise ISO oranı arttıkça fotoğrafınızdaki kumlanma oranı artıcaktır. Özellikle d90 gibi eski makineler bu konuda iyi bir performans gösteriyor diyemicem. ISO ayarı yapmak için tuşa basılı tutup enstantene tuşunu sağa sola hareket ettirmek olucaktır. Bu tuşun bir diğer görevi ise çekmiş olduğunuz fotoğrafı görüntülerken küçültme(zoom out) yapmanıza sağlar.

Fotoğraf Büyütme:Çekmiş olduğunuz fotoğrafı zoom yaparak yakınlaştırma yapar.

Dslr Kamera Ayarları Nasıl Yapılır / Çekim Modları Yazımızın Devamı…

Gözlük Ayarı:Günlük hayatta uzağı yada yakını görememe gibi göz problemleriniz varsa buradan ayar yapabilir vizörden baktığınızda net fotoğraflar görebilirsiniz.

Enstantene Ayarı:Önünüzden hızlı bir araba geçtiğini düşünün. Enstantene ayarınız 1/50 olursa mı daha net fotoğraflar çekebilirsiniz yoksa 1/200 olursa mı ? Tabikide 1/200 olursa. Anlık 200 kare çekimi olarak düşünebilirsiniz. İçinde bulunduğunuz ortama göre ayarlamanızı tavsiye ederim. Örnekte belirttiğim gibi hızlı giden nesneleri çekmek için yüksek enstanteneler kullanmayı unutmayın.

dslr ayarları,dslr manul ayarlar,fotoğraf makinesi çekim modları, fotoğraf makinesi ayarları

Görüntüyü Ekrana Yansıtma:Bu özellik ile vizörden bakmanıza gerek kalmayıp alacağınız görüntüyü ekrana yansıtıp, çekeceğiniz görüntüleri vizör yerine ekrandan görebiliyorsunuz.

Odak Noktası Değiştirme:Manuel odaklama kullanıyorsanız dört köşeli yuvarlak çember üzerinden odağı sağa sola çekerek netleme yapacağınız yeri değiştirebilir. Odak noktasını istediğiniz yere getirebilirsiniz.

Odak Kilitleme:Belirlemiş olduğunuz odak noktasını kilitlemeye yarar. Bunu aktif ettikten sonra çemberden odak noktasını değiştirmek istediğinizde yapamayacağınızı görüceksiniz.

Fotoğraf Bilgisi:O an çekeceğiniz bir görsel için hangi ayarları yaptığınızı ekrana yansıtır ve ekrandan girmiş olduğunuz tüm ayarları (diyafram,enstantene,wb ayarı,ISO ayarı) görmüş olursunuz.

fotoğraf makinesi ayarları
fotoğraf makinesi ayarları

Deklanşör:Fotoğraf çekmenize yarar.

Diyafram:Diyafram konusu fotoğraf makinesi ayarları yaparken dikkat etmeniz en önemli konulardan birisidir. Diyafram aralığı düşdükçe makinenizin içine giren ışık oranı artmakta(yani perde genişlemekte) diyafram oranı yükseldikçe(perde daralmakta) makinenizin içine giren ışık oranı azalmaktadır. Örnek vermek gerekirse F3.5 da daha aydınlık bir görüntü elde ederken F11 de göreceğiniz gibi daha karanlık tonlar elde ediceksiniz. Şimdi aklınıza madem karanlık/aydınlık ayarı diyorsunuz ISO dan ne farkı var diyebilirsiniz. Fakat ISO ayarı ışık hassasiyetidir. Yani ISO oranı doğal bir ışık değildir. ISO oranıyla oynayınca fotoğrafınızda kumlanma oranı artar fakat diyafram ile ayar verdiğinizde fotoğrafınızda kumlanma görülmez. dslr ayarları,dslr manul ayarlar ,fotoğraf nasıl çekilir

Dahili Flash:Bu tuşa basarak ön göğüste yer alan dahili flashınız açılır. Elinizden geldiği kadar flashsız doğal çekimler yapmanızı tavsiye ederim.

Otomatik/Manuel Netleme:Fotoğraf yad video çekmeden önce buradaki tuşu M ye çekerseniz lens ile elle manuel netleme yapmak zorunda kalırsınız. Tavsiyem sürekli A da kalmasıdır.

Lens Sökme:Lensinizi çıkarmak istiyorsanız buradaki tuşa basılı tutup lensinizi sağa doğru çevirin ve çıkartın. Takmak istediğinizde lensinin üzerindeki ve makinenin üzerindeki beyaz noktaların denk gelmesine dikkat edin.

Fotoğraf Makinesi Çekim Modları

Yukarıda azda olsa çekim modlarının neler olduğuna değinmiştik. Şimdi gelin fotoğraf makinesinde çekim modlarının neler olduğunu, ne işe yaradığını detaylı olarak görelim.

dslr kamera ayarları
dslr kamera ayarları

Pozlama Değeri:Basılı tutarak enstantene ayarıyla sağa sola yaptığnızıda 0.3 , 1 , 2 gibi değerler alıcağını görüceksiniz. Burada değerler fotoğrafınıza manuel olarak birkaç ton aydınlık eklemek olarak düşünebilirsiniz.

fotoğraf makinesi ayarları,fotoğraf makinesi çekim modları,fotoğraf nasıl çekilir,dslr ayarları,dslr kamera ayarları,dslr ayarları,dslr manul ayarlar

Flash Modu:Bu modda flashınız açıkken kullanılır ve makine alacağı ışık ölçülerine göre flash şiddetini ayarlar.

Otomatik Mod:Bütün ayarları fotoğraf makinesinin ayarladığı moddur. Hiçbirşey yapmanıza gerek kalmaz yapmanız gereken tek şey deklanşöre basmak olucaktır.

Program Mod:Fotoğraf makinesi neredeyse bütün ayarları kendi yapar. Enstantene ve diyafram gibi ayarları kendi yaptıktan sonra size sadece ISO ayarı vermek kalıcaktır. Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için kullanılmasının uygun olucağı moddur.

Enstantene Mod: Spor karşılaşmaları,araba yarışları gibi konulu fotoğraflarda kullanılabilir. Bu modda diyafraf değerini makine kendi belirler size sadece enstantene değerini girmek kalır. Burada önemli olan perdenin düşem hızı(enstante) nin ayarını kaç girdiğinizdir. Sizlere tavsiyem eliniz titremiyorsa açık havalarda 80-100 aralığında girebilirsiniz.

Diyafram Mod: Burada da enstantene modunun tam tersi olarak makine enstanteneyi kendisi verir. Size diyaframı girmek kalır. Günışığı olan mekanlarda ortalama F8-11 arası idealdir diyebilirim.

Fotoğraf Makinesi Ayarları Çekim Modlarını Öğrenmeye Devam Edelim…

Manuel Mod:Bu modda kullanıyorsanız makinenin bütün ayarlarını kendiniz vermeniz gerekir. Profesyoneller için olan manuel modda makineyi kullanmak zevkli olsada fotoğraf makinesi ayarlarını yapmayı bilmiyorsanız çok karanlık/çok aydınlık fotoğraflar çekmeniz muhtemeldir.

Makro Mod:Özellikle incelik ve detay isteyen görüntülerde kullanılan makro mod için öncelikle ekipman desteğinizin olması gerekir. Ekipman desteği derken iyi bir makro lensiniz olması gerekir. İnternette gördüğünüz arının kanatları,böceklerin ağzı bu modlarda iyi lenslerle çekilmektedir 🙂

Portre Mod:Kişiselleştirilmiş modlardan biriside portre modudur. İnsan yada hayvan yüzleri çekerken özellikle kullanılır başaralı fotoğraflar bu mod ile çıkarabilirsiniz.

Manzara Mod:Doğa yürüyüşlerinde,şelale,göl,dağ vb. manzara fotoğrafları çekebilceğiniz bir moddur. Bu moda aldığınızda renklerin daha belirgin olduğunu manzaraya göre ayarlandığını görüceksiniz.

Sizlere en temel basit yalın bir dille fotoğraf makinesi çekim modlarını ve fotoğraf çekerken ayarları nasıl yapmanız gerektiğini anlattım. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, aklınıza takılan bir soru işareti olursa yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here