Ana sayfa Fotoğrafçılık Enstantane Nedir, Nasıl Ayarlanır, Ne İşe Yarar ?

Enstantane Nedir, Nasıl Ayarlanır, Ne İşe Yarar ?

3665
0
enstantane nedir
enstantane nedir

Diyafram ve enstantane nedir nasıl kullanılır ? Fotoğrafçılıkla uğraşın ya da uğraşmayın enstantane kelimesini mutlaka hepiniz duymuşsunuzdur. Fotoğrafçılıkla uğraşmayanlar enstantane fotoğraflar kalıbını duymuşlardır. Fotoğrafçılıkta enstantane nedir ? Fotoğrafçılar için en önemli üç olgu diyafram, enstantane ve iso ayarlarıdır. Bu üç ayarı yaptıktan sonra güzel fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Enstantene Nedir ?

Enstantane ne demek ? En basit anlatımla söylemek gerekirse enstantane fotoğraf makinenizin içindeki perdenin düşüş hızıdır. Deklanşöre bastığınız anda perdenin düşme hızı makinenin içine giren ışığın ne kadar süre görüneceğini ayarlar. Fotoğraf çekmeden önce diyaframı ve isoyu ayarladıktan sonra sıra enstantaneye gelir. Enstantane değeri bir diğer ifadeyle pozlama değeri olarakta bilinir. Pozlama değerleri 1/80 1/100 vs. şeklinde ifade edilir. Peki fotoğraflarımızın ışığını ayarlayan enstantane nasıl ayarlanır ?

Enstantane Nasıl Ayarlanır ?

Enstantane nedir nasıl kullanılır ? Fotoğraf makinesinde enstantane ayarı makinenizin ön gövdesinde bulunan tırtıklı tuş sayesinde yapılır. Enstantaneyi ileri geri yaparak değeri 1/60 lardan 1/4000 ya da 1/8000 lere kadar çıkarabilirsiniz. Enstantane değeri 1/50 derken; saniyede 50 defa perde düşüyor olarak anlayabilirsiniz. Perdenin saniyede 50 defa düşmesi yani saniyede 50 kare çekebilmesi fotoğrafınızın ışık hassasiyetini değiştirirken, parlaklık/karanlık değerlerinide değiştirir. Enstantane değerleri ayarlanırken çekeceğiniz nesnenin hızı ve bulunduğunuz ortamın ışık durumu oldukça önemlidir.

enstantane nedir nasıl ayarlanır
enstantane nedir nasıl ayarlanır

Diyafram enstantane nedir ? Enstantane değerinin diğer bir kullanım amacıda çekeceğiniz fotoğraftaki nesnenin nasıl daha fazla keskin olucağının göstergesidir. Örnek vericek olursak duş başlığından akan bir suyu düşünün. Diyafram ve enstantane değerlerinin sabit olduğunu varsayarak duş başlığından akan suyu farklı enstantane değerli ile çektiğinizi düşünelim. Enstantane pozlamayı nasıl etkiler ? Örnek aşağıda gördüğünüz gibi 1/250 enstantane değeri ile 1/2000 enstantane değeri arasındaki görüntü farkını görebiliyorsunuzdur. 1/2000 enstantane değerinde akan suyun tüm detaylarını görebilirken ilk fotoğrafta yapılan uzun pozlama ile suyu bir çizik halinde görüyorsunuz.

enstantane ayarı
enstantane ayarı

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi 1/80 enstantane ile çekilen manzara fotoğrafı oldukça aydınlık olurken, 1/160 ile çekilen enstantane fotoğrafı oldukça karanlık olarak gözlenmiş. Bunun sebebi perdenin düşme hızının artmasından dolayı içeri giren ışık miktarının oldukça kısa süre içeride kalmasından dolayıdır. Enstantane değeri demişken uzun pozlamadan bahsetmeden geçmeyelim istiyorum 🙂

Uzun pozlama nedir ?

Uzun pozlama ışığın genelde az olduğu ortamlarda özellikle geceleri kullanılmaktadır. Enstantane değerleri oldukça küçültülerek önünüzde hareket eden nesnelerin fotoğrafta uyandırdığı hassasiyeti uzun pozlama yaparak görebilirsiniz. Uzun pozlama yapabilmeniz için enstantane değerlerinizin minimum 1/15 sn olması gerekir. Örneği 1/10, 1/4, 1/2 , 1’’, 2’’, 4’’ …. 30’’ enstantaneler fotoğraf makinenizde uzun pozlama etkisini göstericektir.

uzun pozlama nedir
uzun pozlama nedir

Şunu unutmamalıyız: enstantane değerleri 30″ un üstüne çıktığında ki her makinede bu kadar olmayabilir bulb moduna geçmemiz gerekicektir. Bu sayede oldukça güzel görüntüler yakalayabilirsiniz. Enstantane değerlerini ayarlayarak uzun pozlama yapabilmek için mutlaka bir tripod kullanmak durumundasınız. Çünkü elle fotoğraf çekerek telefonu sabit tutamayacağınız için sağlam bir tripod ile uzun pozlama yapılabilir. Daha sonraki yazımızda uzun pozlama nasıl yapılır konusunda daha fazla bilgi vereceğim.

Enstantane hızı ne ile ölçülür ? Enstantane ölçümü yapılırken saniyeler baz alınır. Yukarıdaki örneklerde gördüğünüz gibi 1/50, 1/100 yada 1/1000 gibi. Bunu saniyede 50 kare fotoğraf olarak düşünebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here