Ana sayfa Fotoğrafçılık Diyafram Nedir Fotoğrafçılık Diyafram Açıklığı Ve Diyafram Ayarlama

Diyafram Nedir Fotoğrafçılık Diyafram Açıklığı Ve Diyafram Ayarlama

2099
0
diyafram çalışma
diyafram çalışma

Fotoğrafçılıkta diyafram nedir ? Diyafram açıklığı ne anlama gelir ? Diyafram nasıl ayarlanır ? gibi sorularınıza bu yazımızda cevap vericez. Diyafram, fotoğraf makinelerinde objektifin içinden geçen ışığın şiddetinin ayarlamasını yapan düzeneğe verilen isimdir.

Diyafram Nedir ?

Diyafram nedir ? Diyaframın tam olarak türkçe karşılığı ışık düzengeci olarak geçmektedir. Diyafram objektifin içinden geçen ışığın netlik ve derinlik açısından ayarlanması olgusudur.

Diyafram Nasıl Ayarlanır ?

Diyafram nasıl ayarlanır ? Uygulamaya gelicek olursak diyaframı düşürdüğünüzde yani F22 den F1.8 e çektiğinizde çektiğiniz fotoğrafın arka planı flu olmaya başlar. Aşağıdaki çiçek örneğinde gördüğünüz gibi çiçek objesi ön plana çıkar. Tam tersini uyguladığınızda ise F1.8 den F32 lere çektiğimizde fotoğrafın arka planı flu olmaktan çıkar ve netleşmeye başlar. Diyafram ışık süzülmesi anlamına geldiğinden dolayı yükseldikçe fotoğrafınızda karanlıklaşmalar artar bu sebepten dolayı iso (asa) ve enstantene ayarları yapılmalıdır.

diyafram nedir
diyafram nedir

Fotoğraf makinesinden diyafram ayarlamak için aşağıdaki görselde numaralandırmış yeri sağa sola oynatarak(diyaframı kısmak-diyaframı yükseltmek) lcd ekranında diyaframın değiştirğini görüceksiniz.

diyafram ayarları nasıl yapılır
fotoğraf makinesi ayarları

Farklı bir örnekle açıklamak gerekirse aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi diyafram değeri arttırıldıkça sensörün içine giren ışık miktarı azalmaktadır. Doğal olarak fotoğrafımız karanlıklaşmaya önplandaki öbjemizde netleşmeye yani arka plan flulaşmaya başlıcaktır.

diyafram açıklığı nedir
diyafram açıklığı nedir

Tekrar uygulamaya dönücek olursak sizlere lensler ve manuel modda fotoğraf çekerken diyaframla ilgili birkaç önerim olucak. Öncelikle fotoğraf ekipmanı konusunda lens seçiminin ne kadar önem arz ettiğini birçoğumuz biliyoruz. Hemen hemen herkes arka planı flu fotoğraf çekmek ister fakat bu yukarıda açıkladığımız gibi diyaframla ilgili bir olgudur.

Diyaframı düşük olan lensler futbol maçlarında, gelin-damat çekimlerinde yada yarış oyunlarında kullanılır. Günlük hayatta da birçoğunuz arka planı flu fotoğraf çekmek isteyebilirsiniz tabiki fakat bu profesyonel makinelerle oldukça maliyetli bir durum olabilir. Fakat üzülmeyin bir sonraki yazımızda sizlere düşük diyaframlı lens olmadan bazı mobil uygulamalarla yada photoshopta arka planı flu fotoğraf elde etmenin inceliklerini öğreticem.

Şimdilik görüşmek üzere ışığınız bol olsun 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here