Ana sayfa Finans Teknik Analiz Nedir ? Teknik Analiz İşe Yarıyor mu ?

Teknik Analiz Nedir ? Teknik Analiz İşe Yarıyor mu ?

151
0
Teknik Analiz Nedir
Teknik Analiz Nedir

Günümüzde herkesin bir şekilde kısadan köşeyi dönme hayali vardır. Bazıları ufak ticaretler yapar, bazıları fenomen olma hayali ile yanıp tutuşurken bazılarıda borsa,forex, döviz piyasaları gibi yerlerde parasını birkaç haftada ikiye hatta üçe katlama hevesi ile kumar oynarlar. Dikkatinizi çekerim yatırım yaparlar demiyorum kumar oynarlar 🙂 Çünkü işin aslına bakıcak olursak yatırım dediğimiz şey birkaç haftalık olabilecek bir olgu değildir. Konuyu anlamanız için yatırımın kelime anlamına bakabilirsiniz. Herkesin yatırım diyince son zamanlarda oldukça popüler olan teknik analiz nedir ? Teknik analiz işe yarıyor mu ? soruları akılları meşgul ediyor. Bende bu yazıda yatırım yaparken yatırımcıların en çok tercih ettiği yöntemlerden birisi olan teknik analiz konusunu müsadenizle masaya yatırmak istiyorum.

Teknik Analiz Nedir ?

Teknik analiz nedir ? Geçmiş fiyat hareketlerinden yola çıkarak geleceğe yön verme çabasıdır. Nasıl yani ? Teknik analizin amacı geçmişte gerçekleşen tüm fiyat hareketlerinin anlamlı bir dizilişi olduğunu kabul eder ve gelecekte bu fiyat hareketlerinin bütünsel bir trend oluşturacağını varsayar. Sadece hisse senetleri ya da bitcoin gibi araçların aksine aklınıza gelebilecek her türlü yatırım araçlarında kullanılır. Çünkü yukarıda bahsettiğim gibi anlamlı bir fiyat hareketi oluşturma arzusu güder ve çeşitli matematiksel araç ve formüller sayesinde bunu kanıtlamaya çalışır. Kulağa ne kadar hoş geliyor dimi 🙂 Neden o zaman herkes teknik analiz yapıp zengin olmuyor ? Teknik analiz işe yarar mı ? Teknik analiz işe yarıyorsa herkesin bunu öğrenip hisse piyasalarında zengin olması beklenir. Ama durum malesef bu kadar kolay değil. Gelin beraber inceleyelim.

teknik analiz nedir
teknik analiz nedir

Teknik Analiz İşe Yarıyor mu ?

Yukarı teknik analiz nedir konusunu anlatmaya çalıştım. Şimdi ise herkesin merak ettiği konu teknik analiz işe yarıyor mu, teknik analiz çalışıyor mu gibi sorularınızı cevaplandıralım. Bir ülkenin gelişmişlik seviyesini nasıl ölçersiniz ? Bazıları gayri safi yurtiçi hasıla(GSYİH) büyüklüğü, bazıları işsizlik ve enflasyon göstergeleri ile bazıları ise ülkede bulunan faiz göstergelerine nadir olsada bir kesimde ekonomilerin kalkınma düzeylerine bakmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri nasıl oluyorda Dünya’nın en borçlu ülkesi iken aynı zamanda en büyük ekonomisi oluyor hiç düşündünüz mü ? Gördüğünüz gibi ekonomide sadece bir tek doğru yoktur. Herkesin kendisine göre baz aldığı birtakım göstergeler mevcuttur ve o göstergeleri önemseyerek yoluna devam ederler. Aynı şey finans piyasalarındaki yatırımcılar içinde geçerlidir. Finans piyasalarında da tek bir doğru olmamakla birlikte birçok formasyon ve model mevcuttur. Zaten tek bir doğru olsaydı doğru modelleyi bilen herkes zengin olurdu. Peki bu durumda doğru yatırım nasıl yapılır ? Yatırım yaparken teknik analiz önemli midir ?

Teknik analiz yukarıda bahsetmiş olduğum ülkelerin tercih ettiği ekonomik göstergeler gibi sadece bir yöntemdir. Bazı yatırımcılar temel analiz yöntemini tercih ederken bazı yatırımcılar ise teknik analiz modelini doğru bulurlar. Temel analiz mantığını sorucak olursanız bilançolar, gelir tabloları vs. gibi şirketin finansal durumunu rapor eden göstergeleri inceleyerek bir hedefe ulaşmak ister. Hatta bu konuda teknikciler ve temelciler diye ciddi bir ayrım bulunmaktadır 🙂 Neyse efenim konumuzdan çok sapmadan asıl sorumuza gelelim. Teknik analiz işe yarıyor mu ?

Yatırım yaparken tek bir doğru modelin olmadığını yukarıda belirttim. Bu sebeple hiçbir yatırım formülü yada göstergesi tek başına yeterli ve doğru olmamaktadır. Benimde yatırım kararlarımda sıklıkla kullandığım teknik analiz göstergeleri ve formasyonları yeri geliyor hiç ummadığımız yerlerde bizi yarı yolda bırakıyor. Eeee o zaman teknik analiz işe yaramıyor mu diyosun ? Tabikide hayır. İster temel analiz olsun ister teknik analiz bunların hepsini bir silah olarak görün. Savaşa çıktığınızda her bir yöntem sizi sahada vurulmaktan , ters köşe kalmaktan koruyacak önlemlerdir. Aksi taktirde teknik analiz hayat kurtarır ya da önce temel analiz yapmalıyım derseniz emin olun ki sonunda hüsranla karşılaşacaksınız. Anlatmaya çalıştığım şey kendinizi ne kadar korumaya alırsanız piyasalarda zarar etme olasılığınız o kadar azalıcak ve yavaş yavaş düzenli bir kar sağlamaya başladığınızı görüceksiniz.

teknik analiz en iyi indikatör
teknik analiz en iyi indikatör

En İyi Teknik Analiz İndikatörü

Finansal piyasalar birçok gladyatörün olduğu savaş meydanına benzer. Yukarıda değindiğim gibi bu kadar zor bir piyasada kendinizi korumak için farklı modellemeler ve teknikler geliştirmeli sadece tek bir yöntem yada göstergeye bağlı kalmamalısınız. Son zamanlarda Twitter’da analiz yapan kişilere en çok sorulan sorular arasında en iyi teknik analiz indikatörü hangisidir gibi sorular görüyorum. Analiz yapan kişide atıyor ortaya birşey artık bıktığından mı cevap veriyor yoksa cevap vermedi demesinler diye mi bilmiyorum 🙂 Sizce en iyi indikatör denen birşey olsaydı bunu herkes kullanmazmıydı ? Herkesin kazandığı bir piyasa mantığı olması malesef ki mümkün değil. Özellikle oldukça tecrübeli yatırımcıların olduğu uluslararası piyasalarda bu tarz bilgilere inanırda işlem yaparsanız birkaç gün güzel rakamlar elde etsenizde sonunda hüsranla karşı karşıya kalıcaksınız. Bu sebeple en iyi indikatör yerine birden fazla gösterge ile çalışmanızı tavsiye ederim. %100 daima sonuç veren bir indikatör diye birşey yoktur.

Son olarak ufak bir tavsiyede bulunmak istiyorum yabancıların ne yaptığını takip edin, herşeyden önce yatırımcı psikolojisini anlamaya çalışın. Finansal piyasalarda herşey psikoloji üzerine kurulur. Kendinize güzel bir oyun stratejisi kurarsanız elinizde güçlü bir silah olucak ve en riskli finansal piyasalarda dahi kendinizi korumada hissediceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here