Ana sayfa Finans Swap Limiti Nedir Swap Borsaya Etkisi Swap Doları Düşürür Mü

Swap Limiti Nedir Swap Borsaya Etkisi Swap Doları Düşürür Mü

380
0
swap limiti nedir
swap limiti nedir

Swap limiti nedir sorusu son zamanlarda birçok kişinin merak konusu olarak karşımıza çıkıyor. Swap kelime anlamı olarak para takası ve değiş/dokuş anlamını ifade etmektedir. Finans literatüründe forward swap işlemleri farklı faiz türlerine ait borçların birbirleriyle olan değişimini ifade eder. İçeriğimizin detayında swap limiti nedir, bddk swap işlemleri, swap hamlesi nedir, swap faizi, swap hattı ne demek ve swap line ne anlama gelmektedir gibi konuları görebilirsiniz.

Herkesin Okuması Gereken En İyi 5 Finans Kitapları 2020

Swap Limiti Nedir

Son zamanlarda adını oldukça sık duyduğumuz swap limiti nedir, BDDK swap ayarlaması ne anlama gelir konusu birçok kişinin ilgi odağı haline geldi. Swap limiti yetkili otoritenin (BDDK) yerli para biriminin takasında kullandığı oranı ifade etmektedir.

BDDK swap kararı son dönemlerde oldukça sık bir şekilde değiştirilmektedir. Aşaıda son dönemlerde BDDk kararı ile yapılan swap oranları bulunmaktadır.

13/08/2018 tarihinde %50
15/08/2018 tarihinde %25
09/02/2020 tarihinde %10
12/04/2020 tarihinde %1 olarak duyurulmuştur.

BDDK 12/04/2020 tarihli basın açıklamasını okumak için TIKLAYINIZ…

swap borsaya etkisi
swap borsaya etkisi

Swap Doları Düşürür Mü ?

Swap doları düşürür mü ? Uzmanlara göre swap oranlarındaki oynaklığın sebebi artan döviz kurlarındaki yükseliş etkisini kırmak olarak nitelendiriliyor. 09/02/2020 tarihinde %10 olarak açıklanan swap oranı ile yurtdışındaki birçok yabancı yatırımcı TL bulmakta zorlanmış haliyle Dolar alamamıştı. Bugün yapılan BDDK swap kararı ile yabancıların TL bulması neredeyse imkansız hale getirilmiş oldu. Uzmanlara göre TL bulamayan yabancı yatırımcı Dolar alamadığı için Dolar/TL kuru belirli bir süre düşüş etkisinde olabilir fakat bu kalıcı olmayacaktır.

Son 10 Yılın En İyi Yatırım Araçları Nelerdir 2020

Swap Borsaya Etkisi

Yukarıda döviz kurları üzerinde Swap faizinin etkisini göreceli göstermiş olduk. Peki swap borsaya etkisi nasıl olur ? Uzmanların görüşüne göre Yabancı yatırımcının TL bulamadığı piyasa şartlarında yapacağı ilk şeylerden birisi borsadaki hisse senetleri ya da elindeki Devlet Tahvillerini satarak piyasadan çıkmak olur. Bu da borsanın negatif olarak etkileneceği anlamına gelir.

Swap Nedir

Swap değişime konu olan iki taraf arasında ödemelerin takas yapılmasındaki kanuni düzenlemeleri ifade etmektedir. Piyasada bulunan 3 farklı swap işlemi vardır:

1.Para swapı(FX) işlemleri 2.Faiz swapı işlemleri 3.Çapraz döviz swapı işlemleri

Faiz Swapı Nedir

Bu swap türünde taraflardan birisi değişken faizli bir finansal borçlanma yapmışken diğer taraf ise sabit faizli bir finansal borçlanma yapmıştır. Burada amaç faiz swapı yoluyla değişken ve sabit faizli yükümlülüklerin yer değiştirmesidir. Yapılan takas işlemine göre değişken faizli olan yükümlülük sabit faizli olurken, sabit faizli olan borçlanma tarafı ise değişken faizli borçlanmayı kabul eder.

Günümüzde faiz swapı işlemleri daha çok şirketlerin ve kurumların özel borçlanma stratejileri üzerine kuruludur. Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi Intel firması Microsoft’a LIBOR ödeme sözü verirken, Microsoft ise bunun karşılığında Intel firmasına yıllık %5 faiz ödeme sabit ödeme sözü vermektedir. Buradan anlaşılabileceği gibi değişken faiz ödemesi yapan taraf Intel’in yapacağı LIBOR ödemesidir.

faiz swapı nedir
faiz swapı nedir

Kaynak: Hull, J. (2018),Options, Futures and Other Derivatives. Pearson Publishing.,s:175

Para Swapı (FX) İşlemleri Nedir

Para swaplarında faiz swaplarının aksine faiz oranlarının değişimi yerine direkt olarak paraların değiş-dokuşunu konu alır.

Aşağıdaki örnekte görüldüğü üzere A şirketi a günkü anlık Euro/Dolar spot kurundan Euro satmış ve karşılığında Dolar Almıştır. B şirketi ise A şirketinden almış olduğu Euro ile o günkü Euro/Dolar spot kurunda karşılık gelen tutar kadar Dolar ödemesi yapmaktadır.

swap limiti nedir
swap limiti nedir

Sözleşme bittiğinde ise karşılıklı olarak kararlaştırılan kur üzerinden paralar geri veriliyor. Bu sayede faiz oranı kullanılmadan, iki farklı paranın gelecekte kararlaştırılan bir kur oranı ile değiş-dokuşu sözleşmeye konu olmaktadır.

Kaynak: BIS (2008), ‘The basic mechanics of FX swaps and cross-currency basis swaps’, BIS Quarterly Review, March 2008.

2020 Ekonomik Kriz Corona Virüsün Dünya ve Türkiye’ye Etkileri

Çapraz Döviz Swapı Nedir

Sözleşmeye konu olan iki taraf arasındaki iki farklı para biriminin kur oranları sabit olmak koşuluyla düzenli olarak ilgili para birimi cinslerine faiz ödemeleri yapması anlamına gelmektedir. Örnekle açıklamak gerekirse A bankası B bankasına başlangıçta 100 Sterlin verdiğini düşünelim. B bankasıda buna karşılık A bankasına 150 Dolar veriyor.

İki banka arasında Sterlin/Dolar kuru vade sonuna kadar 1.5 olarak sabitlenmiştir. (1 sterlin=1.5 dolar) Her 3 aylık dönemlerde A bankası B bankasına Sterlin faizi öderken B bankasıda A bankasına dolar faizi ödemektedir. Vade tamamlandığında A bankası elindeki 100 doları verip B bankası da elindeki 150 sterlini vererek sözleşmeyi tamamlar. Finans literatüründe bu işlemler genelde hedging(korunma) ve spekülasyon amaçlı yapılmaktadır.

çapraz döviz swapı
çapraz döviz swapı

Kaynak: Yılmaz, E. (2018), Türk Bankacılık Sektöründe Krediler ile Mevduatlar Arasındaki Açığın Kaynağı Nedir? Çapraz Kur Swapları, Vergi Dünyası, 445, 09/2018.

Yukarıda sizlere swap limiti nedir, swap borsaya etkisi, swap doları düşürür mü, BDDK swap kararı, swap hamlesi nedir, swap line, swap hattı ne demek gibi konularda yardımcı olmaya çalıştık. Aklınıza takılan konuları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yazımızın içeriğinde paraanaliz.com sayfasından yararlanılmıştır.

UYARI:Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here