Ana sayfa Bilmiyorum Deme Sanal POS Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sanal POS Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

190
0
Sanal POS Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sanal POS alırken dikkat edilmesi gerekenler, Covid pandemisiyle birlikte daha çok merak edilir oldu. Salgın nedeniyle evlerinde kalmak zorunda olan insanlar alışverişlerini netten yapmaya başladı. E-Ticaretin kapasitesi oldukça genişledi. E-ticaret yapan işletmeler gittikçe artan satışlarında sanal POS kullanmaktadır. Şirketlerin, işletmelerin mağazalarının kepenklerini indirdiği salgın döneminde online satışlarda çok özenli davranmak gerekiyor.

Zarar etmek veya iflas bayrağını çekmek istemeyenler e-ticarete yöneldi. Daha öncesinden sistemini kurmuş olanlar yaşadığımız zor zamanları kolayca geçirmekte. Ancak e-ticarette aktif olmayanlar kendilerine yeni bir alan oluşturmaya çalışıyor. Alan açmaya çalışırken her adımı doğru ve yasal atmak gerekiyor. Yapılan satışların ödemeleri sanal POS ile alınmaktadır. Önemli araçlardan biri olmasından dolayı dikkat edilmesi gerekenler konusunda hassas davranılmalıdır.

Sanal POS Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sanal POS alırken dikkat edilmesi gerekenler ile avantajlarını artırmak mümkündür. İnsanlar internetten alışveriş yaparken banka kartlarını ya da kredi kartlarını kullanmaktadır. POS’lar alışverişler için geliştirilmiştir. Sanal ortama uyarlanmış olanlar Sanal POS olarak nitelendirilir. İşlem gerçekleştirilmeden evvel site, müşterisinden bazı bilgiler talep eder. Talep edilen bilgiler faturalandırma için gerekecektir. Siteden siteye talep edilen bilgiler değişebilir.

Sanal POS Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sitenin istediği ve alışveriş için gerekli olan bilgiler eksiksiz girilmelidir. Çünkü bu bilgiler direkt olarak kartın ilgili bankasına gönderilir. Kullanıcı adına banka onay verince işlem tamamlanır. Standart alışverişlere göre çok daha pratiktir. Bundan dolayı her geçen gün e-ticaret işlemleri artış göstermektedir. Küçük ölçekli birçok işletme de sanal ortamda ticarete geçmektedir. İnternette yapılacak olan ticaret için sanal POS’un avantajları kullanılmalıdır. Avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Şirketlerin, işletmelerin satış oranlarını artırır.
  • Yerel işletmeler dahi ülkemizin hatta dünyanın birçok yerine satış yapabilir.
  • Online satışların olması markanın prestijini artırır.
  • Saniyeler içinde alışveriş yapılarak zamandan tasarruf etmeye nedendir.
  • Bilgilerin güvenle saklanması müşteri memnuniyetini sağlar. Saklanan bilgiler sonraki alışverişlerde kişiye zaman kazandırır.
  • Yüksek güvenlik tedbirleri nedeniyle mağduriyet yaşatmaz.

Sanal POS nedir?

Sanal POS nedir? İnternette yapılan ticaretin ödemesini alan uygulamadır. Point Of Sale ifadesinin kısaltılmışı olan POS cihazlarını mağaza alışverişlerinde sıklıkla görmekteyiz. İşte bu cihazların internette kullanılanına Virtual Point Of Sale yahut Sanal Pos denmektedir. Banka veya kredi kartının bilgileri girilerek online olarak yapılan alışverişin ödemesi gerçekleştirilir. Mağazada kullanılanla aynı mantıkla işler. Alıcının kartından aldığı miktarı satısının hesabına aktarır.

Sanal POS Nasıl Kullanılır?

Sanal POS nasıl kullanılır? İle ilgili sorular sıklıkla gelmektedir. Kullanımı son derece basittir. Mağazalarda kart cihaza takılarak veya çekilerek bilgileri alınır. Sanal sürümünde ise bilgiler istenen müşteri tarafından girilir. İnternet üzerinden satış yapan bütün firmalar, markalar ve işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Fiziksel cihazda yapılan bütün işlemler sanal sürümde de yapılır.

Ödemelerin alınması yanında puan kullanımı, taksit gibi işlemler de gerçekleştirilir. Aslında POS, ürünü satın alan müşterinin kartı ile satıcının hesabı arasında bağlantı kurar. Alıcıdan alınan bilgiler yüksek güvenlik önlemleri ile saklanır. İlgili makama seri bir şekilde ulaştırılır. Alınan yanıt satıcıya ulaştırılır.

Sanal POS Alırken Neden Dikkat Etmeliyiz?

Sanal POS alırken neden dikkat etmeliyiz? Çünkü müşterilerin kart ve hesaplarıyla alakalı bir durum olduğundan hassasiyet gerektirmektedir. Sürüm farklı mağazalarda ve platformlarda kullanılabilir olması çok önemlidir. Entegrasyon bileşenlerine ve bütün kartları destekliyor olmasına dikkat edilmelidir. İnnova Play Flex ülkemizde hizmet veren 13 banka ile entegredir. İnternet sitesinden yapılan ödemelerin yanı sıra mail ve kısa mesajla dahi ödeme alabilmektedir.

Play Flex, ücretin alım hızını artırmak için birçok sunucu ile çalışmaktadır. Böylece yükü dağıttığından dolayı tahsilat daha kısa süre içinde gerçekleştirilir. Kredi kartı bilgileri çok güvenli bir şekilde saklanır. Güvenlik için PCI DSS Level 2 kullanılmaktadır. Aslında sertifikayı kurumların alması gerekir. Ancak Play Flex kullanıldığında sertifikanın ayrıca alınmasına gerek kalmaz.

Sanal POS Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşte sanal POS alırken dikkat edilmesi gerekenler! Maddeler halinde sıralayalım

Sanal POS alırken dikkat edilmesi gerekenler! Maddeler halinde sıralayalım;

  1. Birçok platformda, online mağazada kullanılabilecek esnek altyapısının olmasına dikkat edilmelidir. Programlama dilleri ile entegre olabilmesi için bazı detaylara da ihtiyaç duyulabilir.
  2. Yüksek güvenliğe sahip olmalıdır. Kart bilgileri girileceğinden güvenli ortamlarda saklanmalıdır. Depolama işlemlerinin güvenle yapılmasını sağlayan PCI DSS sertifikalı olmasına özen gösterilmelidir. Bu sertifika sürümle yapılan bütün işlemleri koruduğunu garanti etmektedir. Ayrıca dolandırıcılık, siber saldırı gibi tehditlere karşı ek tedbirler almış olmalıdır.
  3. Tek kartla ödemenin yeterli olmadığı noktalarda iki veya daha fazla kart kullanımına izin vermelidir. Yüksek tutardaki harcamalar için önemli bir husustur.

Mutlaka sanal POS alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda hassas bir çalışma izlemeyiz. Bu sayede güvenli alışveriş noktasında önemli bir kazanımla da sahip oluruz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here