Ana sayfa Finans Kredi Kartı Aidatı İade Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kredi Kartı Aidatı İade Başvurusu Nasıl Yapılır ?

3551
0
kredi kartı aidatı iade
kredi kartı aidatı iade

Yıllardır ödediğiniz kredi kartı aidatları Yargıtay’ın vermiş olduğu kararla artık geri alınabiliyor. Kredi kartı aidatı bankaların kart kullanımından kaynaklı müşterilerinden 6 aylık ya da yıllık periyotlarda tahsil etmiş olduğu tutarlardır. Bu tutarların iadesi söz konusu olduğunda birçok özel banka işi tabir-i caizse yokuşa sürerek şartlı iade hakkı tanıyordu. Son yapılan düzenlemeler neticesinde kredi kartı aidatı iade başvurusu E-devlet üzerinden yapılarak yaklaşık 1 ay içerisinde iadesi mümkün hale geldi. E devlet üzerinden yapacağınız kredi kartı aidatı geri alma başvurusu ile tüketici hakem heyeti dilekçenizi 15 gün içerisinde ilgili banka müdürlüğüne gönderir. 15 gün içerisinde de bankadan geri dönüş yapılır ve 30 gün içerisinde kredi kartı aidatınız geri ödenmiş olur. Kredi kartı aidatı iade başvuru dilekçesi, kredi kartı aidatı nasıl geri alınır, tüketici hakem heyeti kredi kartı aidatı dilekçe örneği yazımızın devamında yer almaktadır.

Bankaların müşterilerinden aldığı kullanım bedellerinden birisi de kredi kart aidatlarıdır. Bankadan bankaya göre değişebilen 70-150 TL tutarında kart kullanım aidatı adı altında vatandaşlardan para kesintisi yapılmaktadır. Bazı bankalar son zamanlarda artan tüketici hakem heyeti kararlarından ötürü 700-1500 TL arasında harcama sözüne kredi kartı aidatı talep etmemektedir. Normal bir aile yaşantısını düşündüğümüzde her ay sadece kredi kartından 1500 TL gibi bir tutar harcama yapılmayabileceğinden kredi kartı aidatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kredi kartı aidatını e devlet üzerinden tüketici hakem heyetleri aracılığıyla yazacağınız bir dilekçe ile başvurusunu yapabilirsiniz. E devlet hizmeti olmadan önce belediyelerin hükümet konakları içerisinde yer alan tüketici hakem heyetlerine başvurular artık internet ortamında da yapılabilmektedir. Tüketici hakem heyeti kredi kartı aidatı iade dilekçesi yazabilmek için e devlet şifreniz yok ise 2 TL karşılığında PTT şubelerinden satın alabilirsiniz. Sözü daha fazla uzatmadan kredi kartı aidatı iade 2020 yılında nasıl yapılır başlayalım.

Tüketici Hakem Heyeti Kredi Kartı Aidatı İade Başvurusu

Tüketici hakem heyeti kredi kartı aidatı başvurusu için yukarıda e devlet üzerinden başvuru yapabileceğinizi belirtmiştik. Şimdi e devlet üzerinden kart aidatı iadesi nasıl yapılır adım adım ilerleyelim.

Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapıyoruz. Ve ardından arama butonuna “tüketici hakem heyeti” yazıp çıkan sonuçlarda Tüketici hakem heyetlerine başvuru işlemi (Ticaret Bakanlığı) sekmesine tıklıyoruz. Açılan ekrandan uygulamaya git butonuna tıklayarak başvuru ekranına ulaşalım.

tüketici hakem heyeti kredi kart aidatı iade başvurusu
tüketici hakem heyeti kredi kart aidatı iade başvurusu

Açılan ekranda tüketici başvuruları butonuna tıklayalım.

tüketici hakem heyeti başvuru
tüketici hakem heyeti başvuru

Önünüze açılan tüketici hakem heyeti şikayet ekranında firma bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Burada hangi banka sizden kredi kartı aidatı kesimi yaptıysa bağlı bulunduğunuz banka müdürlüğünün adres bilgileri yazılacaktır. Örnek vermek gerekirse beşiktaş ilçesindeki x bankasına bağlı kredi kartınız için x bankasının şube adres bilgileri yazılacaktır. (Genel müdürlük adresi değil) Bütün bilgileri doldurduktan sonra sağ alt köşede yer alan kaydet ve ilerle butonuna basınız.

kredi kartı aidatı iade 2021
kredi kartı aidatı iade 2021

Daha sonra şikayetin konusuna dair sizden bilgiler girmeniz istenecektir. Burada yer alan bilgiler;

  • Fatura tarihi: bankanın sizden kredi kartı aidatı kestiği tarih
  • Uyuşmazlık tutarı ise bankanın sizden kesmiş olduğu kart aidatı tutarıdır.
  • Talep türü: 6502 sayılı kanunda yer alan diğer talepler
  • Şikayetin konusu kısmına ise aşağıda kredi kartı aidatı geri alma dilekçe örneğini yazınız.
kredi kartı iadatı geri alma dilekçesi
kredi kartı iadatı geri alma dilekçesi

Kredi kartı aidatı iade dilekçe örneği

4688 1884 5662 5577 6132 numaralı kredi kartım xxx bankasına aittir. ../../.. tarihinde tarafımdan kesilen … TL tutarındaki kredi kartı aidatının ilgili kartıma iadesi hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz kredi kartı aidatı iade dilekçesini şikayetin konusu kısmına ilgili alanları düzenleyerek yazınız ve ardından bilgileri kontrol ettikten sonra kaydet ve ilerle butonuna basınız.

Üçüncü adımda sizden kredi kartı aidatının kesilmesine yönelik elinizde bulunan belgeleri sisteme yüklemeniz istenecektir. Burası oldukça önemlidir. Kartınızdan kesinti yapılan tutarı belgelemeniz tüketici hakem heyetinin sizi savunabilmesi için elzemdir. Bu sebeple bu adımı kesinlikle dikkatli bir şekilde doldurunuz. Yapmanız gereken şey kredi kartı hesap özetini pdf formatında ya da kesinti yapılan tutarı dekontunu internet bankacılığından alarak sisteme yüklemektir.

kredi kartı aidatı iade e devlet
kredi kartı aidatı iade e devlet

Kredi kartı aidatı itiraz başvurusu nasıl yapılır ? Bu adımları yaptıktan sonra aşağıda ilerle butonuna bastığınızda şikayetinizin önizlemesini size gösterecektir. Burada şikayetiniz ile ilgili tüm adımları titizlikle inceleyiniz ve eğer doğru ise bir sonraki adım olan tüketici hakem heyeti seçme ekranına geliniz.

Burada karşınıza çıkan ekranda tüketici hakem heyetini ikametgah adresine göre ya da tüketici işleminin yapıldığı yere göre seçme işlemi tanımlanmıştır. Bizler ikametgahınızın bulunduğu yere göre şikayetinizi bildirmenizi tavsiye ediyoruz. Burada bu kısmı tıkladığınızda mernisden ikametgah bilgilerinize göre otomatik olarak tüketici hakem heyeti seçilecek ve size yapmanız gereken tek şey başvuruyu tamamla seçeneğine basmak kalacaktır.

tüketici hakem heyeti kredi kartı aidatı dilekçesi
tüketici hakem heyeti kredi kartı aidatı dilekçesi

Kredi kartı aidatı başvuru işlemini tamamladıktan sonra dilerseniz başvurunuzun durumunu incelemek için sol tarafta yer alan tüketici başvuru > yapılan başvurular seçeneklerini takip ederek başvurunuzun son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

kredi kartı aidatı iade başvuru sonuç
kredi kartı aidatı iade başvuru sonuç

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here