Ana sayfa Finans Konut Kredisi Yapılandırma 2020

Konut Kredisi Yapılandırma 2020

353
0
konut kredisi yapılandırma 2020
konut kredisi yapılandırma 2020

Ülkemizde ev almak herkesin en büyük hayallerinden biri. Fakat son yıllarda yükselen enflasyonla birlikte faiz oranlarınında artmasıyla birlikte kredi hacminde ciddi bir daralma olmuştu ve bankalarda faiz oranlarını arttırmıştı. Faiz oranlarının artması konut almak isteyenleri kötü etkilemiş, inşaat şirketleride ellerindeki konut stoklarını eritememe sorunu ile karşı karşıya kalmışlardı. 2019 yılından beri başlayan faiz indirim trendi ile konut kredisi kullananlara güzel haberler var. Kredi faizlerinin düşmesiyle beraber kredi kullanan kişiler ardı ardına gelen faiz haberleriyle konut kredisi yapılandırma 2020 diye aratmaya başladılar.

2019 yılında başlayan faiz indirimleri ile birçok kişi yüksek faiz oranından almış olduğu konutları yapılandırmak istediği için kredi yapılandırma haberlerini aratmaya başladı. Konut kredisi yapılandırma şartları, konut kredisi 0.79 adlı haberin devamı aşağı…

kredi yapılandırma 2020
kredi yapılandırma 2020

Konut Kredisi Yapılandırma Müjdesi Gelecek mi ?

Kamu bankaları öncülüğünde sıfır alınan evlerde yani ilk satışı mütahitten alıcıya olan evlerde konut kredisi faizleri 0.79 oldu. Ziraatbank, Vakıfbank ve Halkbank’dan sonra özel bankalarda bu trende uyum sağlayarak kredi faizlerinde 0.79 kampanyası başlattı. Bu kampanyadan sonra 0.99 faiz oranından kredi çekenlerde 0.79 faiz oranından borç transferi(kredi yapılandırması) haberini beklemeye ümitlenmeye başladılar. Fakat devlet bu konuda sessizliğini korudu şuan için yapılandırma müjdesi gelmiş değil.

Konut Kredisi Yapılandırma 2020 – Borç Transferi Faiz Oranı

Şuan için kamu bankaları (Ziraat,Vakıf ve Halkbankası) borç transferi yani konut kredisi yapılandırmak isteyen müşterilere 0.99 faiz oranından yardımcı oluyor. Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, TEB ve ING Bankalarıda kredi yapılandırması yapıyor fakat 0.99 üzerinden değil, kişinin kendisine özel olarak belirlenen faiz oranı üzerinden kredi yapılandırması yapabiliyor. Kredi yapılandırma konusunda şuan için en uygun banka 0.89 faiz oranı ile TEB ve Qnb Finansbak olarak görünüyor. Her iki bankada 60 ay vadeli 0.89 faiz oranından borç yapılandırma yapmakta.

Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır ?

Kredi yapılandırması için ilk şart bankanın size özel uygun bir faiz oranından tekrar kredi vermesini kabul etmesi gerekir. Şimdi gelin bir örnekle kredi yapılandırması nasıl olur anlatalım.

Ahmet bey 1.30 faiz oranından 500.000 TL konut kredisi çektiğini düşünelim. Piyasadaki faiz oranınlarının düşmesinden yararlanmak istediğinde bankaların 0.99 kampanyasına koşan ahmet beyin kredi risk durumu incelenip bankadan onay geldikten sonra kredi yapılandırmasını yapabilceğini bilmek gerekir. Banka 0.99 oranından değilde kişiye özel 1.10 faiz oranıda belirleyebilir. Bu bankanın nezdinde olan bir durumdur. Bu durumda yukarıda belirttiğim kişi kişinin gelir-gider dengesi, kredi borç ödeme alışkanlığı, kredi kullanım sıklığı vs gibi finansal durumuna bakılarak bir faiz oranı belirlenir. Yeni verilen faiz oranı ile eski kullanmış olduğunuz faiz oranı arasında bir fark olmalı. Ve bu fark dosya, hayat sigortası, dask, erken ödeme cezası gibi masrafların toplamını geçmeli. Aksi taktirde yapmış olduğunuz yapılandırmanın bir anlamı kalmamış olur.

Konut almadan önce yapılması gereken birtakım şeyleri gözardı etmemek gerekir. Bunlardan en önemliside ev alırken nelere dikkat edilmeli. İlgili yazımızı okumanız faydanıza olucaktır. Yazımızı okumak için tıklayınız…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here