Ana sayfa Finans Konut Fiyatları Düşer Mi Konut Fiyatları Ne Olur

Konut Fiyatları Düşer Mi Konut Fiyatları Ne Olur

978
0
konut fiyatları düşer mi
konut fiyatları düşer mi

Ülkemizde birçok konut,arsa,arazi yatırımı yapmak isteyen insan konut fiyatları düşer mi, konut fiyatları ne olur merak ediyor. 2020 yılının uğursuz geldiğini düşünerek yatırım kararlarından vazgeçenlerde var, hayat ne olursa olsun devam ediyor diyende. Sizlere konut piyasasını, konut fiyatları düşer mi , konut fiyatları artacak mı, konut fiyatları ne olur gibi sorularınızı matematiksel yaklaşarak cevaplandıracağım.

Yatırım yapmanın bir hayli zor olduğu dönemden geçiyoruz. 2020 yılında Dünya’da etkisini arttıran coronavirüs salgını sebebiyle Dünya ülkeleri sağlık sistemlerini ayakta tutarak vatandaşlarının yaralarını sarmaya çalışıyor. Ülkemizde de buna istinaden coronavirüs salgınları sonrasında bir dizi ekonomik tedbir paketleri uygulamaya konmuştu. Bildiğiniz üzere her kriz aynı zamanda fırsat demektir. Peki bu durumda gayrimenkul yatırımı yapılır mı , konut fiyatları düşer mi , konut fiyatları artacak mı ?

Son 10 Yılın En İyi Yatırım Araçları Nelerdir

Konut Fiyatları Düşer Mi

Konut fiyatlarının artacağı yada düşeceği beklentisinden önce gelin beraber konut piyasasına dair birtakım incelemelerde bulunalım.

konut fiyatları düşer mi
konut fiyatları düşer mi

Konut sektörünün geçmişini incelediğimizde 2001 bankacılık krizi sonrasında yeni bir siyasi iktidarın gelişiyle mevcut ekonomi yönetimi değişmiş ve farklı siyasi-ekonomik programlar ele alınmıştı. 2001 krizinde çöken bankacılık sistemi sonrasında yurtdışından kesilen sermaye akımlarını tekrar ülke ekonomisine kanalize etmeye çalışan iktidar, inşaat gibi içerisinde 100’den fazla iş kolunu destekleyen bir sektör yaratmaya başlamıştı.

Yapılan çalışmalar kısa sürede etkisini gösterdi ve lokomotif sektör denen inşaat, büyük bir hızla yükselişini yabancı alımlarının da desteğiyle 2017 yılına kadar sürdürmeye devam etti. Fakat 2017 yılından sonra şirketlerin ellerinde biriken konut fazlası içeride yaşanan faiz oranlarının yükselişi ve alım gücü konusunda enflasyona yenik düşen halkın satın alma gücü düşmesiyle konut stoğu beklenenden fazla artmıştı.

2020 Ekonomik Kriz-Corona Virüsün Dünya ve Türkiye’ye Etkileri

Konut fiyatları düşer mi ?

Artan konut arzlarının belirli bir süre talep bulamamasıyla konut fiyatlarının 2018-2019 yıllarında satılamadığını görmüştük. Nitekim ekonomik canlanmanın artması amacıyla hükümetin tekrar faiz oranlarını aşağı indirmesiyle konut satışlarında bir canlanma yaşandı ve konut arz fazlası piyasadan yavaş yavaş silinmeye başlamıştı. Herşey yoluna girmeye başlıyor dediğimiz zamanda birçok kişinin aklına konut fiyatları düşer mi, konut fiyatları ne olur soruları gelmeye başladı.

Evet çokta uzak değil faiz oranlarının düşme eğilimine girmesiyle tekrar ekonomik faaliyetlerin artmaya başladığı bir düzlüğe çıkmaya başlamıştık. Fakat 2020 yılında ülkemizde etkisini arttıran coronavirüs salgını ortaya çıktı. Coronavirüs salgınları sonrasında herkes konut fiyatları ne olur merak etmeye başladı.

konut fiyatları ne olur
konut fiyatları ne olur

Konut Fiyatları Ne Olur ?

Büyükşehirlerde (özellikle istanbul,ankara,izmir) artan konut stoğu fazlası 2019 yılında düşen faiz oranlarının etkisiyle birlikte büyük oranda eridi. Firmalarında ellerindeki konut stoklarının erimesine rağmen İstanbul gibi büyük bir megakent’in konut ihtiyacı artmaya devam ediyor. Peki konut fiyatları istanbul nasıl olucak ? İstanbul’un birçok bölgesinde hala kentsel dönüşüm projeleri başlamamış(daha çok kırsal bölgeler), başlayan projelerde önünü görememekten dolayı coronavirüs salgını, inşaat yapım maliyetlerindeki ve döviz kurlarındaki artış sebebiyle beklemeye alınıyor.

Herkesin Okuması Gereken En İyi 5 Finans Kitapları 2021

Hal böyle olunca konut arzının düşmesi, yeni konut yapımı olmaması sebebiyle daha öncededen konut yatırımı yapmış olanlar şanslı duruma geliyor. Birçok kişi geçmişte sert yükselen döviz kurlarına aldanıp dolar 10 lira olucak 15 lira olucak diyip ellerindeki arabaları, evleri satıp dolara çevirmişti. Bunu yakın çevrenizden de görmüşsünüzdür. Doların beklenilen seviyelere gelmemesine üzülenler şimdi de sert yükselişler beklenilen konut fiyatlarını muhtemelen izliyor olucak.

2021 Konut Fiyatları Ne Olur

Artık Dünya sizinde gördüğünüz gibi yeni bir düzene doğru evriliyor, alışkanlıklarımız ve insanların yatırım düşünceleri de artan risklere göre değişiyor. Şunu unutmayın Dünya’daki ekonomik enstrümanların birçoğu birbirine bağlı olarak matematiksel bir şekilde ilerliyor. Döviz kurlarında gerçekleşen yükselişler sadece dolar ve euro gibi para birimlerini etkilemiyor, oturduğumuz konuttan bindiğimiz arabaya kadar birçok şeyin fiyatını değiştiriyor.

Konut fiyatları konusunda amacım sizlere birtakım şeyleri düşündürmekti umarım sizlere faydalı olabilecek bir yazı ele almışımdır. Konut yatırımı konusunda aklınıza takılanları yorumda paylaşabilirsiniz.

UYARI:Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here