Ana sayfa Finans Karel Hisse Nedir? Karel Hisse Sahibi Kimdir? Karel Hisse Temettü Veriyor mu?...

Karel Hisse Nedir? Karel Hisse Sahibi Kimdir? Karel Hisse Temettü Veriyor mu? Ne Zaman Halka Arz Oldu?

104
0
Karel Hisse Nedir? Karel Hisse Sahibi Kimdir? Karel Hisse Temettü Veriyor mu? Karel Ne Zaman Halka Arz Oldu?

Karel hisse nedir sorusu özellikle Türkiye borsasında yatırım yapmak isteyen yatırımcılar tarafından internette aratılmaktadır. Karel genel olarak iletişim ve telekomünikasyon işleri üzerine üretim yapan bir firmadır. Günümüzde üretim yapmaya devam etmektedir. Hiçbir şirketin alt dalı değildir. Türkiye’nin en iyi 100 borsasının bulunduğu BIST100 sıralamasında da yer alan bir şirkettir.

Karel hisseleri satın alıp yatırım yapabilirsiniz. Bunun yanında günümüzde hala üretimi devam eden Karel ürünlerini satın alabilirsiniz. Karel, yalnızca kendi ürettiği ürünleri satan bir firma değildir. Telefon, tablet gibi birçok teknolojik alet için parça imalatı yapar. Şirket Türkiye’nin birçok bölgesinde yetkili satış ve teknik destek servislerine sahiptir. Bu sayede herhangi bir sorun ile karşılaşmanız haline kurum ile iletişiminiz oldukça rahat bir şekilde gerçekleşiyor.

Karel Hisse Sahibi Kimdir?

Karel yatırımcıların, kurucuların, yöneticilerin ve halkın ortak olduğu bir kurumdur. Hisselerin %50’sinden fazlası olması gerektiği gibi kurucu 3 üyeye aittir. Kurucu 3 üyenin hisseleri çıkarıldığında geriye %29,61’lik bir kısım kalıyor. Bu %29,61’lik dilimin %29,55’i halka arz edilen kısım iken geriye kalan kısım “Diğer” olarak adlandırılan insanlara aittir. Karel Şirketinin şu an sahip olduğu piyasa değeri 58 milyon 320 bin TL’dir.

Başta BIST100 içerisindeki şirketler olmak üzere birçok şirketten hisseler satın alma hakkına sahipsiniz. Bir şirketten bir hisse satın almak sizin o şirkete ortak olmanızı sağlar. Aldığınız hissenin ne kadar büyük ya da ne kadar küçük olduğunun hiçbir önemi yoktur.

Karel Hisse Nedir? Karel Hisse Sahibi Kimdir? Karel Hisse Temettü Veriyor mu? Karel Ne Zaman Halka Arz Oldu?

Bir hisse aldığınız an siz de o şirketin ortaklarından biri sayılırsınız. Bir şirketin ortağı olduğunuzda yıllık gerçekleştirilen kongrelerde oy kullanma hakkı kazanırsınız. Zaman zaman gerçekleşen organizasyonlara da kazanma hakkınız olur. Bir hisse aldığınızda siz de o şirketin bir sahibi, bir parçası olmuş olursunuz.

Karel Hisse Ne Zaman Halka Arz Oldu?

Bir şirket, kurum veya kuruluşun borsalarda işlem görebilmesi için halka arz edilmesi gerekmektedir. Halka arz edilen bir kurum halka hisselerini satabilir. Halkın satılan bu hisseleri alması durumunda halk da artık şirketin bir parçası haline gelir. Halkın borsada şirketlerin ortakları olması son derece önemlidir. Çünkü bir hisseye olan talebin artması, şirkete olan talebin de artmasını sağlar. Artan talepler şirketin ürünlerinin ya da satışlarının artmasını sağlar.

Artan satışlar şirketin değer kazanmasını sağlar. Bu zincirleme reaksiyon herkesin kazanmasını sağlar. Tabii ki aksi durumlarda da halkın talebinin olmaması halinde şirketin hisselerinde düşüş yaşanır. Bu zincirleme reaksiyonlar çoğu zaman hızlı gerçekleşmez. Tüm reaksiyon evrelerinin gerçekleşmesi minimum 2 ay sürer. Bu yüzden borsada işlem yapmak sabır işidir.

Karel şirketinin halka arz olması borsaya girmesi ile gerçekleşti. Tüm insanlar tarafından bilinmese de borsaya ilk açıldığı zamanlar yeterli popülariteye sahip bir şirketti. Bu sayede şirket hisselerinin yaklaşık %10’u halka arz edildi. Halkın büyük ilgisi sonucu şirket hisselerinde büyük artışlar gerçekleşti. Bu sayede şirket birkaç sene içerisinde hızla büyümeyi başardı.

Karel Hisse Nedir? Karel Hisse Sahibi Kimdir? Karel Hisse Temettü Veriyor mu? Karel Ne Zaman Halka Arz Oldu?

Karel, günümüzde 3000’den fazla çalışanı ile ülkemizin lider teknolojik ürünler üreticilerinden birisi. Halka arzının gerçekleşmesinden günümüze halkın sahip olduğu hisse oranı %30’lara kadar ulaşmış durumda. Şirket borsaya açıldığı günden beri yükselişini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor.

Karel Hisse Temettü Veriyor mu?

Karel hisse senedi nedir sorusunun cevabını alan ve bu şirketten hisse almaya karar veren birçok kişinin aklına başka bir soru yerleşiyor. Karel hisse temettü veriyor mu? Öncelikle temettünün ne olduğunu bilmek gerekiyor. Temettü, şirketin satışlarından ya da yaptığı işten elde ettiği karı hisse sahipleri ile paylaşmasıdır. Yatırımcılar genellikle çok daha fazla kar elde etmek için temettü imkanı sunan şirketleri tercih etmektedir. Temettüler şirket tarafından nakit, hisse senedi ya da çek olarak ödenebiliyor. Bu tamamen temettü alacak kişinin isteğine kalmış bir şey.

Ülkemiz borsasının önde gelen şirketlerinin bazıları temettü ödemeleri yapmaktadır. Ancak temettü ödemesi yapmak yasal bir zorunluluk değildir. Tamamen şirketlerin insiyatifine kalmış bir olaydır. Karel şirketi, 2019 yazında gerçekleştirdiği genel kongre ile artık temettü vermediğini açıklamıştır. Şirket, hisse sahiplerine son temettü ödemelerini 2019 yılında gerçekleştirmiştir. Yeni bir karar alınana kadar hisse sahibi olsanız bile şirketten temettü ödemesi almanız mümkün değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here