Ana sayfa Finans Instagramdan E-Ticaret Nasıl Yapılır, E-Ticaret İçin Gerekenler Nelerdir?

Instagramdan E-Ticaret Nasıl Yapılır, E-Ticaret İçin Gerekenler Nelerdir?

213
0
Instagram’dan E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Instagramdan e-ticaret nasıl yapılır? Sorusu gelir elde etmek isteyenler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Çok yaygın kullanılmasından dolayı Instgaram üzerinden e-ticaret yapmak son derece karlı görünmektedir. Daha fazla kişiye ulaşmak ve daha fazla satış yapmak isteyenler tarafından soru yoğun olarak sorulmaktadır. Her konuda olduğu gibi platform üzerinden e-ticaret yapmanın da bazı püf noktaları var. Satışı artırmak için bazı tüyolara daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

Akıllı cihaza sahip olan hemen hemen herkes tarafından Instagram kullanılmaktadır. Hesabı olanlar hesaplarından fotoğraflar ve kısa videolara paylaşmaktadır. Yeni yapılan düzenlemelerle hikaye koyma özelliği de eklendi. Özelden mesaj yazabilme özelliği e-ticarette çok etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Her geçen gün popülerliği artan platform üzerinden yapılan ticaretin kazancı da yüksek olabilmektedir. Günde 300 milyon kişinin aktif olduğu platformu güzel değerlendirmek kişinin elindedir. Sadece eğlence için kullanılabileceği gibi gelir elde etmeye de yardımcıdır.

Instagram’dan E-Ticaret İçin Gerekenler Nelerdir?

Instagram’dan e-ticaret için gerekenler nelerdir? Hususunda öncelik hesabın açılmasındadır. Hesap açılmadan işlem yapmak mümkün değildir. Çok uzak değil bundan birkaç yıl öncesine kadar Instagram diye bir platformdan haberimiz dahi yoktu. Yaygın kullanımı, internetin hayatımızda çok önemli bir yere sahip olmasıyla birlikte büyük gelişmeler oldu.

Instagram’dan E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Günümüzde yaklaşık olarak yarım milyon insan veya kurum Instagram üzerinden satış yapmaktadır. Üreticiler, el ürünleri yapanlar, doğal ürünler hazırlayanlar ve daha fazlası platformdan satış yapmaktadır. Yasal olan her türlü ürün platform üzerinden satılabilmektedir. Dijital ortamda var olabilmek ve kazanç elde edebilmek için gerekenler şunlardır:

 • Açılacak hesabın kurumsal olması hedef kitleye güven verecektir. Kişisel hesabında çok fazla takipçisi olanlar takipçilerini kaybetmek istemez. Bu durumda hesap düzenlenebilir. Takipçilere yeniden istek gönderilerek var olan potansiyel aktif olarak kullanılır. Kurumsal hesabınızda ürünlerinize, ayrıntılı bilgilerine yer vermelisiniz.
 • Satılacak ürünlerin tanıtımı çok dikkatli yapılmalıdır. Sade, net ve anlaşılır bir dil kullanılmalı. Resimleri çok özenli çekilmeli. İçten olarak yazılan ürün tanıtımları dikkat çekecektir. Ürünler hakkındaki sorular siz diliyle cevaplanmalı.
 • Ürün ve diğer fotoğraflar çok kaliteli olmalı. Çözünürlüğü yüksek ve görsel etkisi iyi fotolar müşterileri cezbeder. Gerekirse fotoğrafçılık eğitimi alınmalı. Müşterilerin ürünü satın almadan önce incelemek isteyeceğini unutmamalısınız. Fotoğraflar bu hassasiyet üzerine seçilmelidir.
 • Ürünleriniz için profesyonel, detaylı bir web sitesi hazırlayın. Instagam hesabından müşterilerinizi web sitenize yönlendirin. Satış alanı etkinleştirilirse web sitesinden satış yapmak çok daha profesyonel olacaktır. Ayrıca web sitesi müşterilerde daha fazla güven oluşturur.
 • Platformun tanıtıma yönelik özelliklerini kullanın. Müşterilerden gelen soruları asla es geçmeyin. Hikayelerde hiç aksatmadan ürünlerinizin reklamını ve tanıtımını yapın.
 • Ürünlerinizi kullanan müşterilerinizden yorum yapmasını talep ederek prestij elde edin. Dokunma imkanının olmaması nedeniyle birçok kişi yorumlara çok önem verir. Yorumlarla itibar elde etmeye bakmalısınız.
 • Daha fazla kişinin görmesi ve daha fazla insana ulaşabilmek için olabildiğince hashtag kullanılmalı.
 • Instagram reklamcılığını aktif olarak kullanın. Yapacağınız reklamların etkisi daha fazla insanın sizi tercih etmesini sağlayacaktır. Takipçi kazanmak, ürünlerinizi tanıtmak ve daha fazla satış için reklama önem verilmelidir.

Instagram’dan E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Instagram’dan e-ticaret yaparken nelere dikkat edilir? Maddeler halinde sıralayalım;

 • Yasal sorumluluklar asla ihmal edilmemelidir. Her türlü yasal sorumluluk yerine getirilerek e-ticarete girilmelidir. Bazı kişiler e-ticaretin vergi yükümlülüğü olduğunu kulak ardı ederler. Oysaki satış yapılan her ortam bir dükkan ve şirket hükmündedir. Vergi sorumluluğu vardır. Dijital platformda satış yapabilmek için şirket kurma zorunluluğu yoktur. Ancak limited şirketi kurulabilir. Şirket kurmakla uğraşmak istemeyenler şahıs asına vergi yükümlülüğünü yerine getirmelidir. Satılan ürüne ve yapılan ticaret miktarına göre vergi verilir.
 • Dikkat çekici, farklı, yeni tasarımların satışları daha yüksektir. Sıradan ürünleri herkes her yerden bulabilmektedir. Farklı ve dikkat çekici olmakta fayda vardır. Örneğin son zamanlarda birçok kişi doğala dönüş yaptı. Organik yiyecekler ve özel lezzetler çok talep görmekte.
 • Başarılı olarak gördüğünüz hesapları inceleyin. Başarısını etkilediğini düşündüğünüz noktaları siz de hesabınızda kullanın. Fazla takipçinin olması başarının bir göstergesidir. Beğenilen hesapların takipçi sayısı artmaktadır.
 • Ürünlerinizi, markanızı ve sizi temsil edecek anlamlı ve dikkat çekici bir ad belirleyin. Akılda kalıcı olması çok önemlidir. Müşterilerin kolayca hatırlayabileceği ama etkili bir isim olması önemli.
 • Mağazanıza veya ürünlerinize ait bir profil resmi kullanılmalı. Hatırda kalıcı profil resmi, müşterilerin size daha çabuk ulaşmasını sağlayacaktır. Profilin düzenlemesi profesyoneller tarafından yapılırsa daha etkili olur.

Görüldüğü üzere Instagramdan e-ticaret nasıl yapılır? Sorusu geniş kapsamlı yanıtları bulunan bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Instagram ortamında etkili bir düzeyde ticaret yapabilmek için de bu sorulara net bir şekilde yanıt bulmak da şarttır!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here