Ana sayfa Bilmiyorum Deme İngiltere Asgari Ücret Ne Kadar, İngiltere’de En Az Maaş Ne Kadardır?

İngiltere Asgari Ücret Ne Kadar, İngiltere’de En Az Maaş Ne Kadardır?

256
0
İngiltere Asgari Ücret Ne Kadar?

İngiltere asgari ücret ne kadar? Sorusuna genel geçer bir rakam söylemek mümkün değildir. Zira güneşin batmadığı ülkede herkese aynı uygulanan eşit bir ücret politikası bulunmamaktadır. Burada Avrupa’daki diğer ülkelerden daha farklı bir şekilde ücret belirlemesi olmaktadır. Saate göre olduğu kadar çalışan kişinin yaşı da ücret belirlerken göz önüne alınan unsurlardandır.

Çalışana ay sonu için ödenmesi gereken tutarı hesaplarken toplamda kaç saat çalıştığı önem taşımaktadır. Ancak tek kıstas bu değildir. Patron işçinin yaşı da dikkate almaktadır. Doğru orantı olacak şekilde çalışan işçinin yaşının artmasıyla alacağı ücrette kademeli biçimde artış gösteriyor. Bu artış saat başı olacak şekilde ayarlanmak durumundadır. Saatlik ücretlendirme yaşı ise on sekiz yaş ile başlıyor.

İngiltere Asgari Ücret 2021

İngiltere asgari ücret 2021 yılı itibariyle merak edilen konuların başında gelmektedir. En düşük işçi maşının 18 ile 20 yaş aralığındaki gençlere verildiğini söylemek mümkündür. En düşük maaş da çıraklarla stajyerler hariç tutularsa bu grubun oluyor. Stajyer ya da çırak olarak sistemde yer alan bir kimse bunlardan ayrı olarak saat başı sabit 4.15 Euro alır.

İngiltere Asgari Ücret Ne Kadar?

18 yaş altı çalışanlara ayrılan miktar 672 Euro olmaktadır. 18 – 20 yaş kesiminin aylık maaşı ise 944 Euro kadardır. Genel çalışma durumu ise haftada kırk saat civarındadır. Vergilendirmede, senelik toplam ücretin 12.500 Pound kadarki kısmı muaftır. Bu rakamdan daha yüksek olan maaşlar söz konusu olursa kişi gelir vergisi kapsamına dahil edilir.

İngiltere Asgari Ücret Kaç Pound

İngiltere asgari ücret hesaplamalarında yaş faktörü de katıldığı için tek bir rakam söylemek zordur. Ortalama bir haftada 40 saat kadar çalışıldığı düşünülürse aylık olarak yaklaşık 1400 Euro alındığı söylenebilir. Pound olarak ücretlendirmeler ise 18 yaş altına 4.20 iken 18 – 20 yaş arası işçilere 5.90 oluyor.

İşçi eğer 21 ve 24 yaş arasında yer alıyorsa ücretlendirmesi 7.38 Pound üzerinden olacaktır. 25 yaş ve üzeri çalışanların maaş hesaplaması ise 7.83 Pound üzerinden hesaplanmaktadır. Vergiden muafiyet için kişinin yıllık maaşının 12.500 Euro’dan az olmalıdır. Geliri bu miktardan yüksek olanların gelirlerine %20 oranında bir kesinti uygulanmaktadır.

İngiltere Asgari Ücret Kaç Sterlin

İngiltere asgari ücret sektöre bağlı olarak da farklı aralıklara sahip oluyor. Ülkenin refah seviyesinin hayli yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Hayat standardı olarak düşünüldüğünde maaşlar büyük önem taşıyor. Büyük Britanya ülkelerinin merkezi ve en büyük olanı olduğundan oradaki işçilerin refahı merak konusu oluyor. Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerin pek çoğu burada çalışmak istemektedir.

Sterlin ülkenin resmi para birimidir. Nüfusun %40 kadarı sanayi kollarında çalışıyor. Nüfus yoğunluğunun çok olduğu bir ülkedir. İngiltere 2021 yılı itibariyle askeri ücrette &2.2 gibi bir oranda artış göstermiştir. Bu da saatlik ortalama ücretin 8.91 Pound olması anlamına geliyor. Böylece AB İstatistik Kurumu verilerine göre askeri ücreti en yüksek olan yedinci ülke İngiltere olmuştur.

İngiltere Asgari Ücret Aylık Ne Kadar?

İngiltere asgari ücret aylık ne kadar? Yirmi beş yaşın üzerinde olan bir işçinin aylık kazancı 1315 Pound olarak öne çıkmaktadır. Resmi rakamlar böyle olsa da gerçekte bu tutara çalışan kişi sayısı azdır. Zira işverenler bu ücretlerden daha fazla ödüyor. İşinde verimli olan bir işçinin aylık olarak 1500 Pound kadar maaş alıyor.

İngiltere’de günlük sekiz saatlik bir çalışma durumu söz konusudur. On sekiz yaşın altındaki çalışanların aylık kazançları 672 Euro civarında seyretmektedir. On sekiz ile yirmi yaş arası çalışanların eline aylık olarak 944 Euro para geçiyor. İngiltere’de asgari ücret gibi çırak ve stajyer maaşları da Avrupa Ülkeleri’nin çoğuna kıyasla daha yüksektir.

İngiltere Asgari Ücret Ne Kadar?

İngiltere Asgari Ücretle Çalışan Sayısı Kaç?

Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok asgari ücretli kişiye sahip ülke, 42.9 yüzdesiyle Türkiye Cumhuriyeti’dir. Slovenya ise 19,2 yüzdesiyle ülkemizi takip etmektedir. Yüzde 16,8 ile Portekiz gelirken Fransa %8,3 oranına sahiptir. Çekya’da ise asgari ücretle çalışan yüzdesi %1,9’a kadar düşüyor. İspanya’da ise nüfusun yalnızca %1,1 kadarı asgari ücretle çalışmaktadır.

Özellikle İngiltere asgari ücret ne kadar? Sorusu sorulduğunda İngiltere’de asgari ücretli olarak kaç kişinin çalıştığı da merak edilmektedir. İngiltere asgari ücretle çalışan sayısı %4,9 kadar görünmektedir. Yani ülkenin küçük bir kısmının bu maaşla geçindiğini söyleyebiliriz. Dünya üzerinde yaşamanın en rahat olduğu yerlerden biridir. Asgari ücret alarak insanlar kolaylıkla geçimini sağlamaktadır. Her sene bu konu üzerindeki düzenlemeler nisan ayında gerçekleşiyor. Yapılan artışlar nisan ayı sonrasını kapsayacak şekilde olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here