Ana sayfa Bilmiyorum Deme Düşük Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir? Pratik Yöntemler!

Düşük Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir? Pratik Yöntemler!

201
0
Düşük Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Düşük kredi notu ne kadar sürede yükselir? Normal şartlarda kredi notunuz 1-6 ay arasında yükselir. Genellikle yapılan borcun uzun süreler ödenmemesi sonucunda düşen kredi notu sabit ödemeler ile de yükselebilir. Ancak bazı kullanıcılar uzun süreli geri ödeme yapmadıklarından kara listeye alınırlar. Eğer kara listede iseniz kredi notunuzun yükselmesi 2 yılı bulabilir. Ancak borç ödemelerinizi düzenli bir şekilde eksiksiz yaparsanız çok çabuk şekilde notunuz yükselecektir. Banka ile yapılan görüşme sonrası kredi limitinizi yükseltebilir ya da yeni bir kredi talebinde bulunabilirsiniz.

İnsanlar kredi kartı ile alışveriş yaptıklarında genellikle satın aldıkları ürünleri taksitle ödemeyi tercih eder. Bankalarda bu taksitlere oranla belirli bir düzeyde faiz uygularlar. Taksitlerini zamanında ödemeyen kullanıcıların kredi notu banka tarafından düşürülür. Kredi notu bankadan tekrar bir kredi çekmek istediğiniz de size sorun yaratacaktır. Ayrıca elinizde bulunan mevcut kartın kredi limiti de düşürülecektir. Bu nedenle taksitlerinizi zamanında ödemeniz en azından asgari ücreti yatırmanız kredi notunuz açısından önemlidir.

Düşük Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Düşük Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Düşük kredi notu ne zaman güncellenir? Kredi notunun yükselme süresi bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ancak bir genel düzenlemeye göre en az 30 gün içerisinde güncellenmesi gerekmektedir. Kişisel notunuzun yükselmesi 30 gün alsa da banka değerlendirmelerine işlemesi 45 günü bulabilmektedir. Kapatılan krediler de kredi notunun belirlenmesinde önemli rol oynar. Kapattığınız kredinin ardından kısa sürede yeni bir kart alamazsınız. Kredi notunuz kartınızın kapanması sonrası da oldukça düşecektir.

Kullandığınız kredinin borcunun tamamının ödendiğine dair belge yeni krediye başvurabilirsiniz. Bu sayede kredi notunuz kısa süre içerisinde yükselecektir. Kredi notunuzun yüksek olması sadece tek bir banka içerisinde değil tüm bankalarca önemlidir. Kredi notunuz hiçbir zaman sıfırlanmayacağından oldukça dikkat etmeniz gereken bir konudur. Eğer dönem içerisindeki borcunuz sizi sıkıştırıyor ise harcama yaptıktan sonra bankanızdan ek taksit uygulayabilirsiniz. Belirli faiz işlemleri uygulansa da her ay borcunuzun tamamını ödediğinizden kredi notunuz artacaktır.

Kredi Reddi Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi reddi kredi notunu düşürür mü? Banka fark etmeksizin alacağınız bir kredi reddi tabi ki kredi notunuzu düşürür. Bankalar sizlere kredi vermeden önce aylık gelirinizi ve kredi notunuzu baz alarak bir limit belirler. Bu limit siz kartı kullanmaya devam ettikçe ve düzenli borçlarınızı ödedikçe artabilir. Ancak ilk kullanımda bankaya borcunuzu kolaylıkla ödeyebileceğinizi kanıtlamanız gerekir. Eğer bir banka yaptığınız başvuruya ret kararı vermiş ise diğer başvurularınız için olumsuz etki yaratır. Bu nedenle başvuru yaparken kredi notunuzu durumunu kolayca siteler üzerinden hesaplayabilirsiniz.

Her banka farklı yöntemler ve faiz oranları ile ilerlese de hepsi kredi notu ile çalışırlar. Eğer bir bankayla kötü bir ödeme geçmişiniz varsa bu tüm bankaların erişebildiği bir durum olacaktır. Bu nedenle yaptığınız diğer başvurularda kredi notu ve ret kararı yüzünden olumsuz sonuçlanabilir. Kredi notunuzun düşüklüğü ile ilgili bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız kullandığınız kredi kartının ödeme günlerini aksatmamalısınız. Geç ödeseniz dahi yapacağınız asgari ödemeler bankalar tarafından hoş karşılanmakta, kredi notunuza büyük etki etmemektedir.

Düşük Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Findeks Düşük Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Findeks düşük kredi notu ne kadar sürede yükselir? Findeks tarafından belirlenen kredi notları günlük olarak yenilenir. Ancak bankalar 45 güne varan yaptıkları değerlendirmeler sonrasında işleme geçmektedirler. Bu nedenle siz bir iki ay içerisinde yerinde ödeme yapsanız da işleme geç yansıyabilir. Findeks gün gün yenilense de bankaların değerlendirme süreçleri kesin bilinmediğinden tarih vermek mümkün değildir. Ancak genellikle aylık olarak bir beklenti içerisine girebilirsiniz. Bankaların değerlendirmeleri farklılık gösterse de her biri aylık raporlar sunmak zorundadır.

Findeks kredi notu, kredi notundan farklı olarak gelecek 12 ay içerisindeki borçlarınızı ödeme olasılığınızı tutar. Findeks kredi notu hesaplanırken kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarına dikkat eder. Bu borçlara karşı nasıl bir ödeme planı izlediğiniz olasılıkları etkiler. Ayrıca borçlu olma durumu, yeni kredi ve kredi kullanım yoğunluğu da dikkate alınmaktadır. Findeks kredi notu da kredi notu gibi 1 ila 1900 arasında değişiklik göstermektedir. Bankalar notunuza bakarken ne kadar yüksek olduğuna dikkat edecektir. Ne kadar yüksek kredi notu o kadar risksiz kullanıcı demektir. Acil kredi ihtiyaçlarınız için kredi notunuzu birçok seçenek ile yükseltmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here