Ana sayfa Finans Dolar Neden Yükseliyor Dolar Ne Olur 2020

Dolar Neden Yükseliyor Dolar Ne Olur 2020

181
0
dolar neden yükseliyor
dolar neden yükseliyor

Malum coronavirüs sonrasında Dünya’da kıtlık göstergeleri hakim. Kıtlık göstergelerinden kastım daralan iç talep sonucu ithalat ve ihracat işlemlerinin zayıflaması üzerine tüm Dünya’da küresel bir küçülme söz konusu. Şimdi bu yazıları birçoğunuz biliyor olabilirsiniz. Ben bu yazıyı dolar çıkıcak mı, dolar inicek mi, dolar kaç lira olur diyenler peşinen söyliyim okumasın 🙂 Burada amacım sizlere birşeyler düşündürerek kendi yatırım kararlarınızı almanızı sağlamak olucaktır. Başlığımızdaki dolar neden yükseliyor, dolar nereye gider konularına değinmeden geçmicem.

Öncelikle 2020 yılında doların neden yükseldiğini ya da neden 5 liralara düştüğünü konuşmadan önce genel açıdan Dünya’da neler olduğuna ekonomik açıdan bakalım. Bu sayede dolar neden yükseliyor sorusuna cevap bulmaya yaklaşmış olucaz.

Farkındasınızdır neredeyse tüm gelişmiş ülkeler merkez bankaları sıfır hatta birkaçı negatif faizle yoluna devam ediyor. Merkez bankalarının bunu yapmasındaki temel mantık kahvedeki mehmet amcanın anlayacağı dille anlatmak gerekirse “bankalara parayı faize yatırmayın götürün reel piyasalara yani ekonominin işleyen çarkları olan iş gücüne yatırın demektir. Reel piyasalara bu sayede hem can suyu verilirken fon açığı olanlara da sermaye piyasaları aracılığıyla fon sağlanmaktadır”

Swap Limiti Nedir Swap Borsaya Etkisi Swap Doları Düşürür Mü

Dünya’da bunlar yaşanırken bizim merkez bankamızda boş durmuyor 2019 yılında başlayan faiz trendindeki düşüş 2020 yılında da devam ediyor. Bizdeki faiz indirmedeki mantık da gelişmiş ülkelerdekiyle benzer olmakla beraber biraz da kredi faizlerini kontrol etmek amacıyla tüketimi ve harcamaları arttırarak “al ver ekonomiye can ver” mantığıyla konut piyasası hareketlendirilmeye çalışıldı. Nispeten başarılıda olundu.

tcmb faiz oranları
tcmb faiz oranları

Şimdi diceksiniz ki madem ki faizi indirince herşey yoluna giriyor zaten dinimizce haram şakkadanak indirelim faizleri sıfıra olsun bitsin 🙂 Malesef ki bu şakkadanak diye mümkün olmuyor. Faiz dediğimiz olay ülkenin üretim gücünü gösteren en güzel mekanizmalardan birisidir. Dışa bağımlılığımızın olduğu bir dönemde faizi düşürmek gelişmiş ülkelerden olan para akışını ülkenin diğer riskleri göz önüne alınarak daraltıyor. Ve buna bağlı olarak faizleri kafamıza göre indiremiyoruz.

Dolar Neden Yükseliyor ?

Genel bir perspektifte doların nelere bağlı olduğunu yukarıda anlatmaya çalıştım. Şimdi gelelim asıl konumuza dolar yükselir mi , 2020 yılında dolar nereye gider, dolar almayalımıyım, dolar satmalımıyım ? En son BDDK’nın swap işlemlerinde bankalara özsermayenin %0,5’i kadar hacim tanınarak makas daraltıldı. Bu demek oluyor ki yurtdışındaki finansal kuruluşlar artık eskisi gibi TL bulamayacak daha doğrusu bulmakta zorlanacak. Amacımız spekülatif ataklarla dolara hucumu engellemek olurken içerde insanımızın dolar tevdiat hesaplarını unutmamakta fayda var. Okuduğum bilgileri göre en son dolar tevdiat hesapları her yıl artıyor. Yani dışarıdaki mekanizmaları tıkamak yerine önce içeriye güven vermenin daha mantıklı olucağını düşünüyorum 🙂

Dış kaynağa bağımlılık durumumuzu spekülatörlerde biliyor. Bu yüzden yapılan ataklarla ülkemizi imf ya da fed ile swap anlaşmasına itmeye çalışıyorlar. Tabi herşey bundan ibaret değil ülke risk primleri (cds) 600 leri buldu ve bu genel konjonkktürde kimse parasını sağa sola saçmaz ve güvenli yatırımlara yönelir. Haliyle dış kaynaktan dolar gelmeyince ülkemizde dolar kıtlığından dolayı dolar yükselmektedir. Peki 2020 yılında dolar ne olur, dolar nereye gider ?

bireysel döviz mevduatları nisan 2020
bireysel döviz mevduatları nisan 2020

Dolar Yükselecek Mi 2021

Dolar ne olur sorusunu cevaplamadan önce doların artışı hangi sebeplerden dolayı devam eder sorusunu cevaplarsak bir nebze olsun doların yönünü tahmin etmiş oluruz. Yetkililerden yapılan açıklamalara göre swap (para takası) işlemleri uzun bir süredir diğer ülkelerle görüşülmekte. Swap anlaşmasının tek bir ülke ile değil birden fazla ülke ile olabilceğinin sinyalini veren Bakan Berat ALBAYRAK, birkaç gün önce uluslararası yatırımcılarında aralarında olduğu bir video konferans görüşmesi yapmıştı.

Konut Fiyatları Düşer Mi Konut Fiyatları Ne Olur

Yapılan açıklamaları değerlendirdiğimizde swap anlaşması fed ile zor görünüyor. İmf ye biz ülke olarak sıcak bakmıyoruz 🙂 Bu durumda yönü avrupaya ya da uluslararası kuruluşlara (dünya bankası vb.) çevirmek olası ihtimaller arasında. Swap anlaşmalarının yapılması beklenen ülkemizde dolar her geçen gün yeni bir atak sergiliyor. Bu durumda anlaşmanın detayları belli olana kadar dolarının yeni zirveleri görmesi muhtemel diyebiliriz.

Dolar ne zaman düşer 2020 ? Bu sorunun cevabıda yukarıda saklı. Ne zaman ki küresel çapta çarklar dönmeye başlarsa, içeride risk ölçekleri düşmeye başlarsa ve herkesin beklediği swap anlaşması gelirse dolardaki köpük bir miktarda olsa alınmış olur.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here