Ana sayfa Eğitim Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Hakkında Bütün Bilgiler

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Hakkında Bütün Bilgiler

1905
0
yönetim bilişim sistemleri
yönetim bilişim sistemleri

Yönetim Bilişim Sistemleri (Management Information Systems) bölümü işletmelerde yönetici yetiştirme odaklı olarak bireylerin hem bilgisayar sistemleri üzerine hemde işletmedeki diğer branşlarda(muhasebe,finans,pazarlama,insan kaynakları vs.) uzmanlaşmış öğrenciler yetiştirmeyi amaçlar. Yönetim bilişim sistemleri maaşları,yönetim bilişim sistemleri taban puan,yönetim bilişim sistemleri hangi üniversitelerde var sorularının cevabı yazımızın devamında okumaya devam ediniz.

Neden Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünü Seçmelisiniz

Evet üniversite tercih dönemleri yaklaştığında öğrencilerin aklını en çok karıştıran konulardan biriside ileride hangi mesleği yapmak konusunda kararsız olmaları. Yönetim bilişim sistemi bölümünü daha önce duymayanlar için yukarıdaki tanımı okuduktan sonra sizlere bölüm hakkında detaylarıyla bilgi vericem.

Bölümü seçmeyi düşünenler neden bu bölümü seçmeli ? Yönetim bilişim sistemi bölümünden mezun olduktan sonra işsiz kalırmıyım ? Yönetim bilişim sistemleri bölüm mezunlarının çalıştığı alanlar ? Yönetim bilişim sistemleri bölümünün maaşları ne kadar ? gibi sorular aklınızda olabilir şimdi tek tek bu soruları cevaplandırmaya geçelim.

Yönetim bilişim sistemi bölümü daha çok işletmelerde IT departmanlarında çalışan öğrenci profili barındırır bu yüzdendir ki bölüm dersleri %60-70 bilgi sistemleri, %30-40 işletme derslerinden oluşmaktadır. Bölümü seçecek kişilerde analitik düşüncenin olması, bilgi sistemlerine ve işletme konulara(muhasebe,pazarlama, insan kaynakları vb.) ilgisi olması beklenir.

Yönetim bilişim sistemi 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Bölümü seçmeyi düşünen öğrenciler öncelikle yukarıda belirttiğim alanlara ilgisi olup olmadığını düşünmeliler. Bölümde çok geniş yelpazede bilgi öğrenciye sunulur ve öğrencinin istediği bir alanda uzmanlaşması beklenir. Yönetim bilişim sistemi bölümün temel amacı işletmelerde yöneticinin sadece bilgisayar konularında yada işletme konularında bilgi birikimi olması değil, her iki alanda da bilgilerini harmanlaştırdığı bir yönetici profili oluşturmaktır.

Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunları Nerede Çalışmaktadır ?

Yönetim bilişim sistemi bölümünden mezun olmuş kişiler kamu ve özel sektörde olmak üzere aşağıdaki alanların çoğunda rahatça çalışabilmelerinin yanında işletmelerdeki hemen hemen bütün departmanlarda iş görebilcek seviyede bilgi birikimiyle mezun olurlar.

  • İnsan Kaynakları Uzmanı / Yöneticisi
  • İş Geliştirme Uzmanı / Yöneticisi,
  • Proje Yöneticisi,
  • Satış Pazarlama Uzmanı / Yöneticisi,
  • İş Analisti,
  • ERP Uzmanı / Yöneticisi,
  • İş Zekâsı Uzmanı / Yöneticisi,
  • Sistem Uzmanı, Veri analisti, Network Uzmanı,
  • Yazılımcı
  • Üniversitelerde akademisyen, Kamuda Uzman vb. gibi unvanlarda görev yaparlar.

Yukarıdaki mesleklerde görüldüğü gibi yönetim bilişim sistemi bölümü öğrenciyi tam donanımlı bir yönetici adayı olarak iş dünyasına hazırlar. Günümüzde birçok şeyin bilgi teknolojileriyle yapıldığını ve geleceğin meslekleri arasında bilişim uzmanlarının olduğunu düşünürseniz bölüm mezunlarının işsiz kalma olasılığının çok düşük olduğu görülmektedir. Fakat burada açıkça belirtmeliyim ki bölümü tercih edecek kişiler bölümde okutulan derslerden anlaşılcağı üzere kesinlikle bilgi sistemlerine ağırlık vermeli ve bu alanda kendilerini geliştirmeleri bölümden mezun olucakların faydasına olucaktır.

Yönetim Bilişim Sistemi Bölüm Mezunu Ne Kadar Maaş Alır ?

Bölüm mezunlarının yukarıda belirttiğim gibi iş bulma kaygısı olmamalı bunun yerine kendini geliştirip daha farklı işlerde nasıl çalışabilirimi düşünmeleri gerekir. Mezun olduktan sonra çalıştığınız kuruma ve yaptığınız işe göre alacağınız ücret değişmekle birlikte gerçekleri görmekte fayda var.

Eğer kendinizi 4 yılda geliştirmiş bazı programlama dillerini bilip, iyi bir ingilizce bilgisine hakim olan kişilerin işletmelerde 5-6 bin TL maaşla işe başladıklarını biliyorum. Gelecekteki maaş hedefiniz ise bilgi birikiminiz ve tecrübelerinize bağlı olarak siz belirleyebilirsiniz 🙂

Yönetim Bilişim Sistemi Bölümü Hangi Üniversitelerde Var ?

Bölüm son yıllarda oldukça popülerleşmesi sebebiyle birçok devlet ve özel üniversitelerde açılarak 4 yıllık eğitim veriyor. Aşağıda sizler için oluşturduğum listeyi sunuyorum.

Yönetim Bilişim Sistemleri Olan Üniversiteler

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi , Akdeniz Üniversitesi , Aksaray Üniversitesi , Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi , Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi , Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi , Bursa Uludağ Üniversitesi , Dokuz Eylül Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, İzmir Bakırçay Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi (Beyşehir), Sivas Cumhuriyet Üniversitesi

Mutlaka bütün üniversitelerde nitelikli bir eğitim veriliyor. Fakat sizlere bu bölümü seçerken birkaç nacizane tavsiyede bulunmak istiyorum. Bölümü seçmeyi düşünen arkadaşlar üniversitenin akademik personel listesini, okulda okutulan dersleri, okulun laboratuvar imkanlarını araştırmasını öncelikle tavsiye ediyorum.

Yönetim Bilişim Sistemleri Taban Puanları 2020

Sizin için bölümün taban puanlarını içeren bir excel dökümanı hazırladım. Yönetim bilişim sistemi bölümü taban puanları 2020 indirmek için aşağıdaki indir butonuna basınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here