Ana sayfa Eğitim YDS Çalışma Teknikleri Başarılı Olmanın En İyi Yolları

YDS Çalışma Teknikleri Başarılı Olmanın En İyi Yolları

10708
2
yds çalışma tüyoları
yds çalışma tüyoları

Arama motorlarında yds çalışma teknikleri, yds çalışmaya nereden başlamalıyım, yds çalışma stratejileri diye aratanlar doğru yerdesiniz. YDS nam-ı diğer yabancı dil sınavı, yolu üniversiteden geçen birçok kişinin uğrak noktalarından olmuştur. Adına kurs programları düzenlenen ve ülkemizde birçok kişinin kazanmak için ter döktüğü YDS aslında düşündüğünüz kadar zor bir sınav değildir. Temel ingilizce ya da farklı bir dil bilgisi olmayanların bile yds sınavını nasıl kazanacağını sınavdan geçer not almış birisi olarak anlatacağım 🙂 Sözü uzatmadan şimdi sizlere yds çalışma planı, yds çalışma tüyoları, yds ye çalışma yöntemleri hakkında neler yapabilceğinizi sırasıyla paylaşalım.

YDS ye hazırlık konusuna başlamadan önce sınav hakkında biraz konuşmak istiyorum. YDS sizin o dili konuşabilmenizi test etmez sadece ama sadece yazılı dil bilginizi kontrol eden bir sınavdır. Anlayacağınız yurtdışında 3-5 yıl yaşamış bir insan bile yds ye girince afallaması çok normaldir çünkü sınavın beklediği şey sizden farklıdır. Yds ye çalışmak herkesin hatta yukarıda belirttiğim gibi daha önce yabancı dil sınavlarına yönelik bir hazırlık yapmayanların bile yapabileceği türden bir sınavdır. Hadi şimdi gelin yds sınavına çalışmak nasıl olur, yds çalışma tavsiyeleri nelerdir tek tek inceleyelim.

yds çalışma teknikleri
yds çalışma teknikleri

YDS Çalışma Teknikleri

Yazıma başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum yukarıda değindiğim gibi eğer gerçekten belirttiğim şekilde yds çalışma programı yaparsanız ve bu kurallara uyarsanız sıfırdan başlayarak bu sınavı rahat bir şekilde yenebilirsiniz. Şimdi dönelim yds ye hazırlanma konusuna;

 • YDS çalışma teknikleri olarak yapabileceğiniz ilk şey başlangıç için bir gramer kitabı almak olucaktır. Çünkü YDS içerisinde sizin kolaydan zora doğru gramer bilginizi ölçecek sorular yer alacaktır. Bunun için seviyenize göre bir gramer kitabı almanızı tavsiye ederim. Seviyelere göre yds tavsiye kitapları aşağıda ayrıca belirtiyor olacağım.
 • İkinci yapmanız gereken şey yine aynı şekilde seviyenize göre yds soru bankası almak olucaktır. Bunları seviyenize göre dememin amacı ilk başlangıçta zor kitapları alırsanız muhtemelen çalışmadan sınavdan vazgeçme isteğiniz olucaktır.
 • Üçüncü tavsiyem ise aynı şekilde mutlaka hızlı okuma yapabilmek ve paragraf sorularını kolay çözebilmek için okuma kitapları almanız olucaktır. Burada standart yabancı dilde hikaye kitapları almak yerine çeşitli yayınevlerinin bu tarz sınavlar için hazırlamış olduğu yds okuma kitapları bulunmaktadır bunları almanızı tavsiye ederim.
yds nasıl çalışılır
yds nasıl çalışılır

YDS çalışma stratejileri olarak yapabilceğiniz en temel adımları attınız ve kaynakları edindiniz. Bundan sonra nasıl bir program sürdürmeniz gerekiyor ? yds ye hazırlanma yöntemleri konusunda nereden başlamak gerekir, yds sınavına nasıl çalışılır yazımızı okumaya devam edelim…

 • YDS sınavı ağırlıklı olarak sizlerin kelime ve gramer bilginizi, paragrafları okuyup anlayabilme ve bu paragrafları ne kadar doğru anladığınızı, karşılıklı birtakım diyalog doldurmaları gibi sorular içermektedir. Sıfırdan yds çalışma programı yapmayı düşünenler mutlaka öncelikle kelime bilgisini geliştirmelidirler. Kelime bilgisi zayıf olan bir kişi ne gramer sorularını anlayıp çözebilir ne de paragraf sorularından okuduğunu anlayabilir. YDS de başarılı olmak isteyenlerin hazırlık boyunca %40 kelime bilgisine ağırlık vermesi sınav esnasında işini bir hayli kolaylaştırcaktır.

Yds Çalışma Tavsiyeleri

Peki kelime bilgimizi nasıl geliştiricez diyenleri duyar gibiyim. Yöntem çok basit; yapmanız gereken şey arama motorunda yds de en çok çıkan kelimeler diye aratıp önünüze çıkan pdf leri türkçe-ingilizce ingilizce-türkçe çalışmak olmalıdır. Çalışma yaparken kendinize ufak bir sepet yapabilir ve tüm kelimeleri keserek bu sepetin içine atabilirsiniz. Gün içinde bu kelimeleri 10 tane sepetten çekip eş anlamlarıyla öğrenmek size sınavda büyük hız kazandırır. Tavsiye ettiğim kelime kaynaklarını yazının en altında kitaplarla beraber görebilirsiniz.

yds çalışma stratejileri
yds çalışma stratejileri

Video Mülakat Uygulamaları İşe Alınmada 10 Altın Kural

Kelimeleri ezberlerken onları anlamlandırmaya çalışmak ve başka nesnelerle ilişkilendirme aklınızda daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. Ve mutlaka kelime öğrenirken unuttuğunuz kelimeleri bir kenra ayırın onları uyumadan 15 dk önce tekrar çalışın. YDS kelime ezberleme yollarından biriside kesmiş olduğunuz kelimeleri işyerinizde,evinizde, okulda, toplu taşıma araçlarında mutlaka tekrar edin. Farklı mekanlarda çalışma yapmak aklınızda o kelime ile ilgili bir ilişkilendirme yapabilir ve daha fazla kalıcı olabilir. Bunların yanında kendinize eş anlamlılar ve yakın anlamlılar kelime defteri hazırlayabilirsiniz.

 • Yds’ye hazırlananlara tavsiyeler olarak diğer bir konu ise gramer bilgisini halletmeleri olucaktır. İngilizce gramer çalışmadan önce iyi bir Türkçe gramere sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü kendi dilinizdeki fiil,sıfat,özne,tümleç gibikonuları bilmeden yabancı bir dile hakim olmanız açıkça söylemek gerekirse mümkün değil. Temel Türkçe dilbilgisi konularını hallettikten sonra gramer bilgisi olarak başlangıç seviyesindeki ingilizce dil bilgisini çalışın. Çalışma yöntemi tamamen size kalmış fakat ben kitaplardan gidilmesini anlayamadığınız zamanlarda ise internette yer alan videoları izlemenizi tavsiye ederim.
 • YDS sınavı size kolaydan başlayarak zora doğru giden bir gramer yapısını bilip bilmediğinizi test edecektir. Ben gramer yapamam demeyin kolay sorularda mevcut. Elementary(başlangıç) konularını öğrendikten sonra pekiştirmek için hemen arkasından soru bankasındaki soruları çözün yada alıştırma yapın. Bu yöntemi kendinizi ilerleterek advanced (ileri) seviye konulara kadar devam edin.

YDS Sınavına Nasıl Çalışılmalı

Gramer konularını çalışırken bir konuyu tam öğrenmeden kesinlikle diğer bir konuya geçmeyin. Bu size vakit kaybettirmekten başka birşey yapmaz. Çünkü temel konularda yapacağınız yanlışlar ilerde büyüyerek daha büyük sorun haline gelicektir. Gramer konularında kesinlikle iyi öğrenin diyebileceğim konular zamanlar ve bağlaçlar konusudur. İngilizcede zamanları ve bağlaçları düzgün bir şekilde kullanarak cümle kurabilmek sınav için iyi bir yere geldiğinizin göstergesidir.

yds ye çalışma yöntemleri
yds ye çalışma yöntemleri

Şuana kadar yds nasıl çalışılır konusunu neredeyse %60 ını halletmiş bulunuyoruz. Gördüğünüz gibi yds ye hızlı hazırlanma diye birşey olmadığını anlamış oldunuz. YDS emek isteyen bir sınavdır. Hazırlık sürecinde çoğu zaman asosyallik gerektirebilir 🙂 Umutsuzluğa düştüğünüz zaman sınavdan alacağınız yüksek puanın getireceği rahatlama hissini düşünün ve kendinizi motive edin 🙂

Herkesin Okuması Gereken En İyi 5 Finans Kitapları 2020

 • YDS çalışma teknikleri olarak kelime ve gramer konularında nasıl çalışmanız gerektiğini sizlere gösterdim. Şimdi son olarak YDS paragraf sorularını nasıl çalışmanız gerektiği konusunda nacizane fikirlerimi iletiyor olacağım. Paragraf soruları sınavda oldukça fazla çıkan soru tiplerinden biridir. Sınavda kelime ve gramer sorularını yapsanızda paragraf sorularında başarı gösteremezseniz iyi bir puan alamazsınız. Benim burada amacım sizlere tüm soru tiplerinden optimum düzeyde yaparak yds de 70 ve üzeri nasıl alınır bunu göstermek.

Paragraf sorularını çözerken ilk zamanlar zorlanabilirsiniz çok normal çünkü kelime biliniz çok az ya da gramer bilginiz çok zayıftır. İlerleyen zamanlarda artan kelime haznenizle paragraf sorunularını çözmeye başlayacaksınız. Bu soru tiplerinde dikkat etmeniz gereken şey hızlı okuma ve anlama yapabilmenizdir. Hızlı okuma için ise yukarıda değindiğim gibi yds çalışma kitabı alıp günlük okumalar yapıp okuduğunuz hikayenin alıştırma sorularını yapmanız olucaktır. Bu konuda da yds’ye hazırlanmak için en iyi kitap tavsiyelerimi aşağıda bırakıyor olacağım.

YDS Tavsiye Kaynak Kitap Listesi

Gramer konu anlatımı başlangıç ve orta seviye için:

Akın Dil & Yargı Yayınları YDS Grammar İngilizce Ders Notları kitabı

Gramer konu anlatımı advance seviye için ise:

Cesur Öztürk’ün yazdığı Pelikan Advanced English Grammar And Vocabulary

Paragraf soruları için okuma kitabı:

Akın Dil & Yargı Yayınları Read For Speed kitabı

Kelime bilgisi için :

Akın Dil & Yargı Yayınları Reading Words for YDS YÖKDİL TOEFL IBT IELTS kitabı

NOT: YDS çalışma teknikleri konusunda umarım sizlere faydalı olabilecek fikirler sunabilmişimdir. Yukarıda bahsettiğim çalışmaları yaparken gün içinde belirli saatlere bölerek uygulayın. Örnek vermek gerekirse günlük 2 saatkelime çalışması 1 saat gramer ve 2 saat ise okuma yapmak olmalı. Burada yazdığım saatler kişinin seviyesine göre değişecektir. Dil bilgisi seviyesi başlangıç olanlar daha fazla çalışma yapmaları gerekirken Intermediate (orta) ve advanced(ileri) olanlar daha az çalışma yapabilirler.

2 YORUMLAR

  • Başka bir dili öğrenmemiz için öncelikle kendi dilimizdeki gramer yapısını iyi bilmemiz gerektiğini düşünüyorum.
   İyi çalışmalar dilerim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here