Ana sayfa Eğitim Video Mülakat Uygulamaları İşe Alınmada 10 Altın Kural

Video Mülakat Uygulamaları İşe Alınmada 10 Altın Kural

655
0
video mülakat
video mülakat

Hayallerinizi süsleyen iş için başvuru yaptınız ve yaptığınız başvuruya istinaden olumlu bir dönüş alıp video mülakat daveti mi aldınız ? Heyecanlandığınızın farkındayım sizler için online iş görüşmelerinde dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında 10 altın kuraldan bahsedicem. Aşağıda belirttiğim kurallara dikkat ettiğiniz taktirde karşınızda duran İK personeline profesyonel bir izlenim vericeksiniz.

Birçok kurumsal şirket artık ilk görüşmelerini bilgisayar ortamında video mülakat şeklinde gerçekleştiriyor. Dijitalleşen çağa ayak uydurmak, zaman kaybı yapmamak için şirketlerde de İK uzmanları bu dönüşüme ayak uyduranlardan oldu. Zaman kaybı olmaması açısından video mülakat uygulaması her iki tarafada pozitif anlamda kolaylık sağlıyor.

Video Mülakat Görüşmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

1.Yapmanız gereken ilk şey bilgisayarınızın teknik olarak video mülakat uygulaması için buna uygun olup olmadığı konusunun test edilmesi olmalıdır. Bilgisayarınızın mikrofon sistemi, internet hızı, höparlör ses düzeyi gibi akla ilk gelen konularda video mülakat öncesinde kontrol yapmanızı tavsiye ederim. Test esnasında internetin sürekli kopma yapması yada mikrofonda sesinizin gitmemesi problemi karşı tarafa oldukça amatör bir izlenim yaratıcak sizin bu işi yapmak isteme konusundaki isteğiniz sorgulanacaktır.

online mülakatta dikkat edilmesi gerekenler
online mülakatta dikkat edilmesi gerekenler

2.Video mülakat yapmadan yaklaşık yarım saat öncesinde etrafınızda bulunan bir arkadaşınız yada aile yakınınıza nasıl göründüğünüzü sorun. Dış görünümünüze abartılı olmadan özen gösterin, yüzyüze olan iş görüşmelerinde nasıl görünüyorsanız aynı uygulamayı dış görünümünüz için uygulayın.

Video Mülakat Esnasında Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

3.Görüşmeye başlamadan önce kameranın açısını mutlaka baş hizanıza orantılayın. Eğer yamukluk varsa mutlaka düzeltin çünkü başın duruşu karakterinize yönelik birçok konuda sizle ilgili bilgi verir.

4.Gülümsemeyi unutmayın. Video mülakatı uygulamasında belki sizi işe alıcak kişiyle yan yana değilsiniz fakat enerjinizi karşıdaki insana hissettirmenizin en iyi yollarından biriside gülümsemenizdir. Duruşunuzu mutlaka kontrol edin, hayattan bezmiş, kambur bir duruş sergilemeyin. Daima dik bir şekilde enerji dolu olduğunuzu hissettirin.

5.Video mülakat için görüşme yapacağınız odayı iyi seçin. Görüşme odası aydınlık ve sade bir arkaplanlı bir bölge seçmelisiniz. Arkaplanında karmakarışık bir ortam bulunan standart ev halinizi yansıtmayın.

Online Mülakatta Dikkat Edilmesi Gerekenler

6.Mülakat esnasında ne kadar zor sorular sorulsada mutlaka kameraya bakmayı unutmayın. Hepimizin en sık yaptığı davranışlardan birisi düşünürken gözlerinizi kaçırma alışkanlığını video mülakat esnasında kesinlikle yapmayın.

7.Görüşme esnasında herkesle iletişiminizi kesmek için telefon,televizyon,müzik çalar gibi aletleri kapatın. Mümkünse birçok kişiye o gün mülakatınız olucağını haber verin. Siz görüşme yaparken üst katınızda evin içinde top oynayan çocukların bağrışma seslerini görüşme esnasında sizin ve ik uzmanının duyması dikkat dağıtıcı nitelikte olucaktır.

8.Sorularda vereceğiniz cevaplara dikkat edin, zamanlama konusuna önem verin. Zaman sınırını aşmadan net ve anlaşılır cevap vermeye özen gösterin.

9.Muhtemel sorulacak soruları küçük not kağıtlarına yazın. Size tavsiyem özgeçmişinizi yanınızda kağıt olarak bulundurun. Çünkü video mülakatı esnasında heyecandan adınızı dahi unutabilirsiniz 🙂

10.Online mülakatta dikkat edilmesi gerekenler konusunda yapmanız gereken en önemli kurallardan biriside görüşme sonlanırken kesinlikle arkadaşınızla ayrılır gibi el sallamayın, ciddiyetinizi koruyun. “Teşekkür ederim, iyi günler, kolay gelsin” gibi standart cümleler kullanın. Görüşmenin bittiğinden emin olun görüşme bitmeden olmaması gereken bir hareket yapmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here