Ana sayfa Eğitim Üniversitede İngilizce Hazırlık Okumak

Üniversitede İngilizce Hazırlık Okumak

929
0
Üniversitede İngilizce Hazırlık Okumak
Üniversitede İngilizce Hazırlık Okumak

İngilizce hazırlık ne demek ? Başlık biraz ekşisözlük entry’si gibi olsada uzun bir yazı olacağından bu yazıma böyle bir başlık atmayı uygun gördüm. Üniversite hayatına 4 sene boyunca sıkı çalıştınız. Sınava girdiğiniz, tercihleri yaptınız ve hayırlısıyla bir bölümü kazandınız. Kazandığınız bölümün ingilizce hazırlık sınıfı olduğunu öğrendiniz bunada tamam. Peki üniversitede ingilizce hazırlık hakkında neler biliyoruz. Birçok kişinin kayıp olarak baktığı ingilizce hazırlık konusu farklı perspektiflerden baktığınızda aslında hiçte öyle değil. Üniversitede kazandığınız bölümde ingilizce hazırlık olması demek derslerin size muhtemelen %30 ya da %100 ingilizce olacağını işaret eder. Bana göre kesinlikle olması gereken bir kazanım fakat birçok öğrenciye göre dezavantaj olarak geliyor. Şimdi sizler için gelin üniversitede ingilizce hazırlık okumak avantajlımıdır ? İngilizce hazırlık nasıl çalışılır ? Hazırlık sınıfını geçmek için yapılması gerekenler nelerdir ve bunlar gibi ingilizce hazırlık konusunda aklınıza takılan birçok soruyu yanıtlayalım.

Üniversitede ingilizce hazırlık okumak ingilizce bilginizi geliştirmenin yanında sizi lise yıllarında zorlu üniversite sınavından çıktığınız için 1 yıllık arınma, dinlenme ve yabancı kaynak okuma imkanı sağlar. Benim ingilizce bilgim nasıl olsa yeterli bu yüzden ingilizce hazırlık okumak zaman kaybı değil mi diye düşünenler olabilir. Aslında öyle değil. Temel düzey ingilizce eğitimden başlayıp ileri düzeye kadar ilerleyen bir ingilizce eğitimi alarak hem bolca okuma imkanına sahip olmuş olursunuz. Hemde 4 yılın vermiş olduğu yorgunluğu üzerinizden atmış olacaksınız.

Üniversitede İngilizce Hazırlık Okumanın Avantajları Nelerdir ?

İngilizce hazırlık esnasında bölümünüzle ilgili araştırmalar yapabilir ve bu konuda yabancı makale ve yayınları okuyabilirsiniz. Bu hem ingilizce seviyenizi ilerletirken hemde akademik olarak doygunluk yaratacaktır. İngilizce bilginizi geliştirirken farklı bölümlerden arkadaşlıklarınız sayesinde Dünya’ya bakış açınızı ve misyonunuzu değiştirin. Farklı şehirlerden gelen ve farklı ilgi alanları olan arkadaşlarınızla tanışma fırsatı sunmanın yanında 1 yıllık süre zarfında okuduğunuz bölümle ilgili temel bir altyapı araştırması yapabilirsiniz.

üniversitede ingilizce hazırlık nasıl oluyor
üniversitede ingilizce hazırlık nasıl oluyor

Bunların hiçbirisini yapmadınız diyelim. İngilizce hazırlık bölümleri genelde farklı bölümlerden gelen öğrencilerden oluşur. Örnek vermek gerekirse siz ekonomi dersi alıyorsanız bir yandan işletme bölümü öğrencisi ile yan yana bulunur ve böylece birbirinizin görüş farklılıklarından faydalanarak vizyonunuzu geliştirebilirsiniz. İngilizce hazırlık sınıfı çoğu kişi tarafından boş görülse de asıl amacını uyguladığınızda oldukça faydalı olabilecek bir yıl geçirebilirsiniz.

Üniversitede ingilizce hazırlık okumak kolay mı ? Bazı üniversiteler ingilizce hazırlık yılını okulun hazırlamış olduğu ingilizce yeterlilik sınavı ile pas geçebiliyor. Bu sınava girip başarı sağlayabilen öğrencilere isteğe bağlı olarak ingilizce hazırlık sunulmaktadır. Eğer sınavda başarısız olursanız mecburen ingilizce hazırlık programına tabi oluyorsunuz. İngilizce hazırlık sınavları soruları genel olarak üniversitede çalışan akademik personel tarafından hazırlanmaktadır. Hazırlanan bu sorular çoktan seçmeli olarak öğrencinin ingilizce dil bilgisi, kelime bilgisi ve okuma bilgisini ölçmeye dayanmaktadır.

İngilizce hazırlık almayıpta daha sonradan çok pişman olup, ingilizce hazırlık alıp sular seller gibi ingilizce konuşabileceğini düşünen arkadaşlar vardır. Her iki grupta oldukça yanılıyor. Neden mi ? Burada alacağınız 1 yıllık ingilizce eğitimi sizi speaking konusunda mükemmel seviyelere taşımayacaktır. Birçok kişi ingilizce hazırlık alıyım güzel bir ingilizcem olsun kafasında başlamaktadır. Oldukça yanlış olan bakış açısı sonraları fark edilir. Bu programın amacı size yabancı bir makaleyi oldukça rahat okutabilmek ve öğrencinin ingilizce ders dinleyebilmesini kolaylaştırmak üzerine kurulmuştur.

Son olarak cümlelerimi toparlamam gerekirse ingilizce hazırlığın avantajları kadar ufak tefek sayılabilecek dezavantajları da bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse ingilizce hazırlık almayan kişiler sizden 1 yıl önce sektöre atılırlar. Bunları çok sorun etmenizi tavsiye etmem. Nedeni ise üniversiteden her konuda tam donanımlı olarak mezun olup kendinizi sektöre hazırlamak varken, bazı noktalarda gelişimini tamamlayamadan iş dünyasına atılmak ilerde sizlere sorun yaratabilir. Bu sebeple hayata 1 yıl geç başlayacağım, bütün arkadaşlarım çalışmaya başladı ben hala okuyorum diye düşünmeyin. Üniversitede zamanında öğrendiğiniz hiçbir şeyin gereksiz olmadığını iş hayatında anlayacaksınız.

Hepinize başarılar dilerim 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here