Ana sayfa Eğitim Üniversite Tercih Sıralaması Nasıl Olmalı Altın Değerinde Tavsiyeler

Üniversite Tercih Sıralaması Nasıl Olmalı Altın Değerinde Tavsiyeler

1466
0
üniversite tercih sıralaması nasıl olmalı
üniversite tercih sıralaması nasıl olmalı

Geçtiğimiz günlerde milyonlarca genç arkadaşım ilerideki hayatlarının neredeyse tamamını etkileyecek zor bir sınava girdi. Bazılarınızın sınavı iyi, bazılarının ise tahmin ettiğim üzere çok kötü geçti. Zamanında ülkemizdeki sınav süreçlerinin %80 ine katılmış birisi olarak sizlere üniversite tercih rehberliği konusunda üniversite tercih sıralaması nasıl olmalı sorusunu nacizene fikirlerimle cevaplandıracağım. Öncelikle şunu unutmayın ÖSYM’nin yaptığı bütün sınavlarda eleme sistemi uygulanır. Bu ne demektir ? Kolay,orta ve zor soru gruplarından oluşan bir sınav sistemi oluşturulur ve bu soru tipleriyle öğrencilerin başarısı ölçülmeye çalışılır. Sistemin ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğuna değinmeden üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli konusuna başlamak istiyorum.

Üniversite tercih konusu ülkemizde malesef ki aileler ile sınava giren öğrenciler arasında büyük bir problem olmakta. Peki neden ? En iyi örneğini yaşamış birisi olarak öğrenci istediği bölümü yazıp ilgili olduğu alana yönelmek isterken, aile ise kendisine göre “gelecek vaad eden” bir meslek tercihini yapmasını istemektedir. Çatışma burada başlamaktadır. Peki burada üniversite tercihi yapacak öğrencinin psikolojisi düşünülüyor mu ? Benim düşünülmemişti 🙂

üniversite tercihi göre yapılmalı
üniversite tercihi göre yapılmalı

Üniversite Tercih Sıralaması Nasıl Olmalı ?

Üniversite tercihi yapacak aileler çocuklara nasıl davranmalı ? Yıllar boyunca emek verirsiniz, 4 yıl eve kapanırsınız monoton bir hayatla hayatınızın en güzel yıllarını belkide sistematik bir düzen içerisinde daha iyi bir gelecek ümidiyle geçirmeyi göze almışsınızdır. Sınava girersiniz iyi bir puan alırsınız. Fakat ortada bir sorun vardır. Aile tıp, siz ise farklı bir alana yönelmek istediğinizi belirtirsiniz. Burada çocuğunuza nasıl davranmalısınız ? Gerçekten çocuğunuz için düşündüğünüz, gelecek vaad eden meslek çocuğunuz için uygun mu ? Herşeyden önemlisi öğrenci bu mesleği yapmak istiyor mu ?

Üniversite tercihi yapacaklara altın tavsiyeler. Ebeveyn olarak mutlaka çocuğunuzun ileride iyi bir hayat süreceği mesleği tercih etmesini istersiniz fakat burada şu unutulmamalıdır. Sizin çocuğununuz için düşündüğünüz meslek çocuğunuz için en iyi meslek mi ? Üniversite öğrencilik yıllarımda tıp fakültelerini 5.sınıfta bırakıp bilgisayar mühendisliği okuyan insanlarıda gördüm. işletme,iktisat vb sosyal bilim okuyup 3.sınıfta okulu bırakıp tekrar sınava hazırlananıda. Bunların sebebini bulmak oldukça kolay. “Sevmediğiniz işi yapamazsınız” bu kadar basit. Ömür boyu sevemeyeceğiniz mesleği yaptığınızı düşünün. Hergün işe zorla gittiğinizi ya da akşamları eve dönmek için saatleri saydığınızı düşünün. Ne kadar zor dimi. Yapılan araştırmalar ülkemizde çoğu kişinin okuduğu mesleği yapmadığını gösteriyor. En büyük sebebi ise yanlış meslek seçimi.

Üniversite tercih sıralaması nasıl olmalı sorusundan önce aileler üniversite tercihlerinde öğrencilere nasıl davranmalı sorusunu cevaplandırmak gerekiyor. Tüm yılın zorluğunu göğüsleyen genç arkadaşlarımızın hayallerini ve ideallerini hor görmeyip, onların ne istediğini dinleyerek varsa yanlışları doğru eleştirel bir yöntemle onları ikna yöntemleri uygulanabilir. Hayır şu üniversitenin şu bölümünü yazmalısın demekle bireyin kendine olan özgüvenini ve hayallerini suya düşürmekten başka hiçbirşey yapmazsınız.

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

  • Öğrencinin istediği meslek ve üniversite tercihi ön planda tutulmalı, varsa yanlışları ısrar edici davranışlarla değil kendisininde yanlış düşündüğünü anlatarak yumuşak tonlarda alternatif fikirler vererek ikna edilmeye çalışılmalı.
  • Öğrenciler hayallerinden vazgeçmemeli ve hiçbir zaman popülizm uğruna dönemin en iyi getirisi kafasıyla meslek tercihi yapılmamalı.
  • Meslek tercihi yaparken gelecek 50-100 yıllık perspektiflerde öngörülü olmaya çalışın.
  • Sevmeyeceğiniz ya da bugüne kadar adını dahi hiç duymadığınız mesleklere yönelmemeye çalışın.
  • Üniversite okumak için üniversite okumayın, gerekiyorsa 1 sene daha hazırlanın.
  • Hayatta herşeyin üniversite okumaktan ibaret olduğunu düşünmeyin. Üniversitenin asıl amacı sizlere araştırma yapmayı ve eleştirel düşünmeyi öğretmektir. (En azından yurtdışından böyle 🙂 )
  • Tercih sıralamasını yaparken kötü bölüm-iyi üniversite yerine iyi üniversite-kötü bölüm seçeneğini tavsiye ederim. Çünkü yukarıda dediğim gibi üniversitenin asıl amacı araştırma ve eleştirel düşünmeyi öğretmektir. Üniversite sayesinde kendinize iyi bir çevre oluşturmak istersiniz. İyi bir çevreyide vasat puan almış kişilerin buluştuğu bir üniversite yerine iyi puan almış öğrencilerin buluştuğu üniversitenin tercih edilmesi daha uygun olacağı kanatindeyim.
  • Üniversite tercihinde bulunurken mutlaka sosyal imkanlarına bakın. Balıkesire deniz vardır diye gidipte geri dönen gençlerden biriside siz olmayın 🙂
  • Aklınızdaki bölüm net ise üniversitedeki hocaların akademik kariyerine ve özel sektördeki tecrübelerine bakın. Sizin ufkunuzu açıcak en önemli kaynaklardan biriside sizleri yönlendirecek akademisyenlerdir.
üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler psikoloji
üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler psikoloji

Üniversite Tercihi Yaparken Sıralama Mı Puan Mı ?

Her sınava giren öğrencinin yıllardır aklındaki değişmeyen sorusu üniversite tercihi yaparken sıralama mı puan mı ? Sistem çok basit. Üniversite kontejyanlarını düşünün. Kontejyanlar yayınlanırken kişi sayısı olarak yayınlanır. X üniversitesi Y bölümünden bu yıl 60 kişi alıcaktır yazar. Burada gördüğünüz gibi bu bölüme yerleşmek için o puan türünden o üniversiteyi tercih eden maksimum 60 ıncı olmalısınızdır. Yani gördüğünüz üzere üniversite tercihi yaparken sıralama faktörü baz alınmaktadır.

Birkaç gün sonra açıklanacak olan YKS puanları öncesinde umarım öğrencilere ve ailelere üniversite tercihleri konusunda bir nebze olsun yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan soruları yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Sevgiler…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here