Ana sayfa Eğitim Tüm Yönleriyle Ermeni Soykırımı İddiası

Tüm Yönleriyle Ermeni Soykırımı İddiası

723
0
sözde ermeni soykırımı ne demek
sözde ermeni soykırımı ne demek

Her yıl 1915 olayları neticesinde 24 nisan tarihi ermeni soykırımını anma günü olarak hatırlanmaktadır. Ermeni soykırımı kabul eden ülkeler hangileridir ? Dünya’da başta Ermenistan olmak üzere Kanada, Fransa ve Ermeni diasporası her yıl ermeni tehcirinde hayatını kaybeden ermeni vatandaşları için ulusal törenler düzenler. Bu törenler Ermenistan’ın başkenti olan Erivan’da binlerce insanın Tsitsernakabert Soykırım Anıtı’na yürüyerek çiçek konmasıyla sona erer. Tarihte birçok kişinin merak ettiği ermeni soykırımı varmıdır ? Ermeni soykırımı nedir ? Ermeni tehciri ne demek ? konularını paylaşıma açılan devlet arşivlerinin yardımıyla sizlere sunacağız.

Tehcir ne demek ? Tehcir kelime anlamı olarak göç ettirme, göç etmesine yol açma olarak bilinmektedir. Ermeni tehciri nedir ? 24 nisan 1915’de İstanbul’daki 2234 ermeninin tehcir edilmesi olayıdır. Devlet arşivlerinde savaş bölgelerine yakın olan ermenilerin düşman ile işbirliği içerisine girip osmanlı ordusunun milli mücadele hareketini sabote etmeleriyle sınır bölgelerinde yaşayan ermenilerin güney kesimlere göç ettirilmesi işlemi olarak geçmektedir.

Ermeni Soykırımı İddiası Nedir

Osmanlı ordusunun milli mücadele yıllarında (1915 olayları) düşmanla mücadelesini sabote eden ermeni toplumu ülkenin birçok yerine tehcir(göç) ettirilmiştir. Çeşitli devlet arşivlerinde yer alan ermeni soykırımı iddiası belgelerle yalanlanmıştır.

ermeni soykırımı gerçeği nedir
ermeni soykırımı gerçeği nedir

Türkice Cumhuriyeti Devlet Arşivleri’ndeki belgelerinde padişahtan vatikandaki papaya gönderilen mektupta “devletin hiçbir şekilde ırk,dil,din ayrımı yapmaksızın herkese eşit muamele yapıldığı fakat meşrutiyetten sonra oluşan ermeni komitelerinin siyasi bir hareket gibi düşmanla işbirliği içindeki tutumları ve bu davranışlar neticesinde hükümetin bu tür ayaklanmaları bastırmak için önlemler aldığı” mektupta bildirilmiştir.

Sözde ermeni soykırımı nerede yapıldı ? Ülkenin birçok vilatinde yaşayan ermeni toplumu Adapazarı, İzmit, İstanbul, Ankara, Şanlıurfa,Adana,Sivas,Afyon gibi şehirlerden daha güvenli ve kontrol altında tutulan sınırlara yönlendirilmiştir.

Ermeni soykırımı ne zaman başladı ? 1915 yılında örgütlenen ermeni komitelerinin ayaklanmaları sonucu Osmanlı Devleti’nin düşman ordularıyla mücadelesini sekteye uğratmamak için çeşitli şehirlere tehciri uygulanmıştır.

Ermeni Tehciri Kaç Kişi Öldü

Ermeni tehciri kaç kişi öldü sorusu birçok kişinin merak konusu. İşte size abartılan rakamların gerçeği. Tehcirden önce ve tehcirden sonra birçok yetkili kurum ermeni toplumunun nufüs bilgisini paylaşıyor. Fakat işin diğer bir gerçek tarafı ise tehcir esnasında çeşitli hastalıklar sebebiyle yaşamını yitiren nir nüfus söz konusuydu. Tehcir kanunu bilgilerinde yer alan kayıtlara göre 428 bin 758 kişi göç ettirilen kişi sayısı olarak Osmanlı Devleti kaynaklarında yer alıyor. Tehcir ettirilen kişilerden 56.610 kişi ise ermeni iskan bölgelerine ulaşamadığı kayıtlarda yer almakta.

Anneler Günü Hediye Önerileri Anneme Ne Hediye Alabilirim

Konu ile ilgili birçok ülke farklı sayılar vermekte fakat tehcir ettirilen kişilerin 25-30 bini tehcir esnasında salgın hastalıklardan öldüğünü söylememektedir.

Tehcir Kanunu Nedir

Tehcir kanunu nedir ? Resmi adıyla sevk ve iskan kanunu 27 mayıs 1915’de Osmanlı Devleti’ne karşı ayaklanmalar başlatan ve hıyanet içerisinde olan bazı ermeni toplumunun ayrı ayrı yada topluca savaş alanından uzaklaştırılarak başka yerlere göç ettirilmesi kanunudur.

Tehcir kanunu maddeleri:

  • Savaş sırasında orduya ve hükümete karşı yapılan isyan yada mücadeleyi sabote eden davranışlar ve direnişte orduya isyancıları yok etme etkisi verilmiştir.
  • Ordudaki komutanlara herhangi bir köy yada mahallede casusluk ve vatana ihanet ettikleri konusunda yargıya varılanlara toplu yada tek tek sevk ve iskan ettirme hakkı tanınmıştır.

10 haziran 1915’de yayınlanan emir yazısı ile göçe tabi tutulan ermenilerin malları güvence altına alınmış, bunun için terkedilmiş mallar komisyonu kurulmuştur.

Kaynak: Türkie Cumhuriyeti Devlet Arşivleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here