Ana sayfa Eğitim Redis Nedir, Nerelerde Kullanılır? Açık Kaynak Kodu ve Veri Tabanı Nedir?

Redis Nedir, Nerelerde Kullanılır? Açık Kaynak Kodu ve Veri Tabanı Nedir?

300
0
Redis Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Redis nedir? Bir özel veri yapısı sunucu olarak karşımıza çıkan Redis nerelerde kullanılır? İşte yanıtı merak edilen bu sorunların en ayrıntılı yanıtları!

Günümüzde her şeyin dijitale dönüşmesi ile her insanın internet üzerinde verileri bulunmaya başlamıştır. Veriler dijital ortamlarda özel olarak korunmaktadır. Bu koruma işleminin yanı sıra erişimin de kolaylaşması için sınıflandırmalar yapılabilmektedir. Bu noktada verilerin korunması için en çok kullanılan araç ise Redis olmaktadır. Peki, Redis nedir, nerelerde kullanılır?

Redis bir veri yapısı sunucusu olarak işlem görmektedir. Verileri birer sözlük yapısında saklamaktadır. Saklanan bu verilerin anahtar değerleri ile diğer tüm değerlerine erişmek mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda veri yapısı sunucusu kısaca anahtarlar üzerinden çalışan özel bir yapıya sahiptir. En temeline indiğimizde ise Redis bizler için birer veri tabanı olarak işlevlenmiş bir yapı olmaktadır.

Redis Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Veri Tabanı Nedir?

Veriler dijital ortamda doğru şekilde saklanmalıdır. Bu noktada doğru tanımı değişiklik gösterebilmektedir. Veri tabanları genel olarak büyük verilere hizmet etmek için tasarlanmış özel yapılardır. Burada bu büyük verilerin tek tek aranarak bulunması oldukça zorlu bir süreç olabilmektedir. Bu nedenle veri tabanları kendi içlerinde özel arama sorguları kullanmaktadır. Redis’de bu veri tabanlarından biridir.

Redis’in diğerlerinden daha sık kullanılmasının birçok farklı sebebi olabilmektedir. Redis veri yapısı sunucusu genel olarak diğer veri tabanlarından farklı şekilde depolanmaktadır. Bilgisayarların hızlı bellek olarak adlandırılan RAM bölgesinde çalıştırılan bir veri sunucusudur. Bu da Redis’i rakiplerinden çok daha hızlı bir noktaya getirmektedir. Sağlamış olduğu hız Redis’i bu kadar önemli bir tercih yapmaktadır.

Redis Nerelerde Kullanılıyor?

Söz konusu veri tabanı olduğu zaman gelişmiş veri tabanları her zaman için özel sistemlerde kullanılmak ister. Güncel olarak Redis nedir, nerelerde kullanılır? Hepimizin aşina olduğu sosyal medya uygulaması olan Twitter, Redis kullanmaktadır. Tabi ki her sistem için değil bir kullanıcının belirli bir sayıda verilerini saklamak için kullanılmaktadır.

Öte yandan Pinterest uygulaması da veri sunucusu olarak Redis kullanmaktadır. Kullanıcıların genel bilgileri olan takipçi ve takip edilen sayısının verilerini genel olarak Redis üzerinde saklamaktadır. Pinterest’in günümüzde 80 milyona yakın bir kullanıcısı bulunmaktadır. Redis her kullanıcı için bu bilgileri oldukça güvenilir ve hızlı bir şekilde depolayabilmektedir. Bu nedenle Redis önemli bir yapı olabiliyor.

Redis Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Açık Kaynak Kodu

Redis’i bu kadar özel yapan bir diğer işlev ise açık kaynak kodlu olmasıdır. Açık kaynak kodlu olması kullanacak olan kişiler için önemli bir değer taşımaktadır. Kodların değiştirilip geliştirilmesine önem veren bir firma olan Redis bu noktada kullanıcılarına özgürlük sunmaktadır. Performans açısından oldukça yüksek bir etki veren Redis aynı zamanda kullanım sırasında da destek sunmaktadır.

Redis’in bu kadar fazla kullanılmasının bir diğer ana sebebi ise popüler olan çoğu yazılım dili ile entegre bir çalışma sistemi olmasıdır. Veriye ulaşma aralığını en kısa sürede tutmak için RAM üzerinde çalışmaktadır. Bu da CPU kullanımının en aza indirilebilmesi için önemli olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here