Ana sayfa Bilmiyorum Deme ÖSYM Aday İşlemleri Nelerdir, ÖSYM Başvuruları Nasıl Yapılır?

ÖSYM Aday İşlemleri Nelerdir, ÖSYM Başvuruları Nasıl Yapılır?

143
0
ÖSYM Aday İşlemleri Nelerdir?

ÖSYM aday işlemleri nelerdir? ÖSYM adaylık işlemleri ÖSYM sınavına hazırlanan öğrenciler ve yeniden hazırlanan kişiler tarafından oldukça merak ediliyor. Kişiler ÖSYM aday işlemlerini internet üzerinden pratik bir şekilde yapmaktadır. İnternet üzerinden aday işlemleri iki farklı şekilde oluyor. Bunlardan ilki ÖSYM internet sitesinden olmaktadır.

ÖSYM internet sitesine girildikten sonra T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş sağlanıyor. Bununla birlikte ikinci aday işlemi ise e-devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Kişiler e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ÖSYM arama sonucu aday işlemlerini yapmaktadır. Bu iki yol sayesinde de kişiler ÖSYM aday işlemlerini hızlı bir şekilde yapmaktadır. Burada önemli olan etken ise ÖSYM şifresinin alınması ve şifrenin güncel kalmasıdır.

ÖSYM Aday İşlemleri Nelerdir?

ÖSYM Aday İşlemleri Nasıl Yapılır?

ÖSYM aday işlemleri sınava hazırlanan kişiler tarafından oldukça merak ediliyor. Bu sorunun araştırılmasının en büyük etkeni de sistemin değişmiş olmasıdır. ÖSYM adaylık işlemleri e-devlet sistemi üzerine taşınarak güncellenmiştir. Elbette ki ÖSYM sitesinin kendine ait sitesinden de işlem yapılıyor. Fakat yeni kimlik kartına sahip kişiler e-devlet üzerinden ÖSYM ve diğer tüm sınav başvurularına ulaşabiliyor. Bununla birlikte ÖSYM aday işlemlerinin nasıl yapıldığı aşağıdaki gibidir.

 • ÖSYM internet sitesi üzerinden aday başvuru formu oluşturulması,
 • Aday başvuru formu var ise güncel fotoğraf ile başvuru,
 • Okul bilgilerinin girilmesi,
 • Sınav ücretinin belirtilen yere yatırılması.

Bununla birlikte ÖSYM adaylık işlemleri yapılırken herhangi bir kayıt bulunmaması halinde işlem değişmektedir. ÖSYM aday işlem kaydını ilk kez yapacaklar ise aşağıdaki yolları izlemelidir.

 • C. kimlik numarası ile e-devlet sistemine giriş yapılması,
 • E-devlet şifresinin olmaması halinde temin edilmesi,
 • ÖSYM aday işleminin oluşturulması,
 • Okul bilgilerinin girilmesi,
 • Sınav ücretinin belirtilen yere yatırılması.

Her iki aşamadan sonra ÖSYM adaylık işlemleri başarılı şekilde gerçekleştirilir.

ÖSYM Aday İşlemleri Giriş Nasıl Yapılır?

ÖSYM aday işlemleri giriş nasıl yapılır? ÖSYM adaylık işlemleri girişi ÖSYM sitesi üzerinden gerçekleşir. Aynı zamanda e-devlet sistemi üzerinden de ulaşmak da mümkün olmaktadır. ÖSYM aday işlemlerine giriş yapmak için adımlar aşağıdaki gibidir.

 • ÖSYM internet sitesine gidilmesi
 • ÖSYM internet sitesinde adaylık işlemleri kısmı,
 • Aday işlemlerine tıkladıktan sonra kişisel bilgiler,
 • Girilecek sınavın bulunması

Bu adımların yapılması ile aday işlemleri giriş kısmına ulaşmak mümkündür. Aday işlemlerine ulaştıktan sonra da ilgili sınav için başvuru yapılır.

ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması Var Mı?

ÖSYM adaylık işlemleri mobil uygulaması bulunuyor. Her telefon kapasitesine göre tasarlanmış olan mobil uygulama ile kişiler işlemlerini yapmaktadır. Mobil uygulama oldukça güvenli olmasının yanı sıra hızlı olmaktadır. Öğrenciler ve sınavlara yeniden hazırlanan kişiler cep telefonları üzerinden başvurularını da yapabiliyor.

Aynı zamanda mobil uygulama üzerinden pek çok detay ile süreç hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Bu mobil uygulama üzerinde son dakika haberleri ve sonuç belgesi gibi durumlar öğrenilebiliyor. Kişiler başvuru ödemelerini, ÖSYM takvimi ve yeni başvuruları gibi tüm süreçlerini buradan yönetmektedir.

ÖSYM Aday İşlemleri Şifre Alma Nasıldır?

ÖSYM aday işlemleri şifre alma işlemi sınava hazırlanan kişiler tarafından oldukça merak ediliyor. ÖSYM sistemi ile kişiler birçok sınava başvuru yapmak ve sonuçlarını öğrenmek için bu sistemi kullanmaktadır. Bununla birlikte her kişinin kişisel bilgileriyle girmesinin yanı sıra site oldukça güvenlidir. ÖSYM aday şifresi almak ve yeniden belirlemek için adımları farklı olmaktadır. ÖSYM aday şifresini ilk kez alacak kişilerin izleyeceği adımlar aşağıdaki gibidir.

 • T.C. kimlik numarası ile şifrenin başvuru merkezi tarafından verilmesi,
 • Şifre sahibinin geçici şifreyi aldıktan sonra şifresini güncellemesi,

Bununla birlikte önceden ÖSYM sistemine kayıtlı fakat şifresini unutan kişilerde aşağıdaki adımları izleyerek şifre almaktadır.

 • ÖSYM internet sitesine girilmesi,
 • Şifremi unuttum kısmına tıklaması,
 • Sorulan sorulara doğru yanıt verilmesi.

Bu adımlar sonrasında yanıtların tutarlı olması dahilinde yeni şifre ücretsiz bir şekilde kişiye verilmektedir. Bu şifrenin alınmasının ardından kişi kendine ait özel bir şifre belirlemelidir.

ÖSYM Aday İşlemleri Nelerdir?

ÖSYM Aday İşlemleri APK İndir Uygulaması Var Mı?

ÖSYM aday işlemleri APK indir olarak arattığı zaman Android kullanan kişiler uygulamayı indirmektedir. Bu uygulama Android kullanan kişiler için özel tasarlanan bir uygulama olup oldukça güvenlidir. Aynı zamanda son derece hızlı olması ile kişiler ÖSYM ile alakalı pek çok durumu buradan takip edebiliyor. Bu uygulama sayesinde başvuru işlemleri, sınav sonuçları ve ÖSYM takvimi gibi haberleri takip etmek mümkündür. Uygulama tıpkı internet üzerinden girildiği gibi T.C. kimlik ve şifre ile aktif olmaktadır. ÖSYM aday işlemlerinin günümüz koşullarında online bir şekilde yapılabilmektedir. Dolayısıyla ÖSYM işlemlerinin pratik bir şekilde yapılması mümkün olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here