Ana sayfa Eğitim Kyk Borçları Ertelendi mi Kyk Sicil Affı Açıklaması

Kyk Borçları Ertelendi mi Kyk Sicil Affı Açıklaması

413
0
kredi borçları ertelendi mi
kredi borçları ertelendi mi

Kyk borçları ertelendi mi , kyk borç yapılandırma, kyk kredi erteleme konularında biÜniversite yıllarında hem eğitim hayatı hem de ekonomik sıkıntılar sonrasında gençlerin sıkıntıya düşmemesi için Kredi Yurtlar Kurumu’nun sunmuş olduğu kyk kredisi ve kyk bursu öğrenciler için bir nebze hayat kurtarıcı oluyor 🙂 Üniversiteye herkes gibi binbir hayalle başlayıp, okulun bitimine yakın öğrencilerde işsizlik 9orkusu, gelecek kaygısı ve iyi bir hayat sürme düşüncesi gitgide artmakla beraber bu sıkıntıları bir nebze olsun çözme adına herkesin kullanmış olduğu kyk bursları yada kyk kredileri öğrenciler için büyük önem taşımakta. Peki üniversiteden mezun olur olmaz yüklü bir borç sahibi olan öğrenciler bu kyk borçlarını nasıl ödeyecek ? Kyk borçları ertelendi mi ? kyk sicil affı, kyk borç yapılandırma haberimizin detayını okuyunuz.

kyk borçları ertelendi mi
kyk borçları ertelendimi

Kyk Borçları Silinecek Mi ?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK’ın son günlerde yapmış olduğu açıklama ile herkes kyk borçları ertelendi mi, kyk sicil affı olacak mı diye umutlanıp internette araştırmalara başladılar. Konu ile ilgili Bakan Berat ALBAYRAK’ın açıklamaları:

“Yapılandırma kararı verilirken bir mağduriyet var mı ona bakıyoruz. Borcunu düzenli ödeyen ile ödememeyi huy edinenleri ayırt edecek bir yaklaşım sergileyeceğiz. Bu konularda sahadan bize de bilgiler ve talepler geliyor. Başka bakanlıklarla birlikte toplumun geniş kesimini etkileyecek bir çalışma yürütülüyor”

Kyk Borçları Ertelendi mi,kyk borç yapılandırma yazımızın devamı…

Kyk Borçları ile İlgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Son Dakika Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilkent Üniversite’sinde katılmış olduğu İnsan Hakları Günü programında yöneltilen Kyk Borçları ile ilgili sorulara yanıt verdi.

“Bu konu şu anda bizim gündemimizde. Değerlendirmesini bütçe görüşmelerinden sonra masaya yatıracağız ve öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı inşaallah atacağız. Krediyi her müracaat eden alıyor ancak bursta böyle bir durum yok. Bu atılacak adımda bütün borçlu olanların beklentisi tamamıyla borçların silinmesi olacaktır. Burada başka bir tercih gündeme gelecektir. Demek ki kredi olayı ya kalkacaktır ya da sadece burs verme durumu söz konusu olacaktır. Onun değerlendirmelerini de yapıp adımımızı ona göre atacağız.”

Kyk Borçları Ertelendi mi ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ve Bakan ALBAYRAK’ın açıklamaları ile herkes umutlandı. 2020 yılında bir çalışma yapıldı söyleniyor. Olumlu bir gelişme açıklanırsa devlet milyonlarca kişiye yardım eli uzatmış olucak. Toplamda 5 milyon üniversite mezununun bu kapsamda olduğunu yaklaşık 6-7 milyar TL lik bir paketten söz ediliyor. Kyk kredilerine işlenen faizler sonucunda anaparanın birkaç katına çıkan borçlar var. Bu durumda faizlerin silinmesi yada yapılandırma için taksit sayısının da arttırılması gündemde. Umarım ki herkes için tatmin edici bir karar çıkar.

Kyk Borçları Ertelendi mi Açıklaması: İş Bulamayanlar Borçlarını Erteleyebilir

Gelen talepler üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda müjdeli haberi verdi. Bakan ALBAYRAK;

“KYK ile ilgili, gençlerimizle ilgili bir çalışma yapıyoruz; üniversiteden mezun olmuş arkadaşların borçlarıyla ilgili, yani bu konuda bir iyileştirme noktasında inşallah”

Kyk Borç Yapılandırma

Yaklaşık borçlarını ödeyemeyen 250 bin üniversite mezunu hakkında işlem başlatıldı. Borçların silinmesi için imza kampanyası başlatıldı, konu Meclisede taşındı. Yapılan kampanyaya yaklaşık 50 bin üniversite mezunu öğrenci imza attı.

Kyk Borçları Ne Zaman Ödenir ?

Almış olduğunuz kredi tutarları mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlıyorsunuz. Kredi TÜİK’in toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar sonucu hesaplanarak size belirli bir miktar faiz+anapara şeklinde ödettiriliyor. İş bulamayan gençler 1 yıllık ertelemeler yapabiliyor. Borçlarınızı ödemezseniz %1.40 gecikme faizi uygulanırken, geciken borçlar dolayı aldığınız krediler 2-3 katına çıkıyor.

Hangi Durumlarda Kredi Borcu Silinir ?

Kyk Borçları Ertelendi mi ?

Kyk borçları ertelendi mi ? Öğrenim veya katkı kredisinden borcu bulunanlar tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulundan “hayatını çalışarak kazanamaz” ibaresi bulunan bir sağlık raporu alması, kredi alıyorken yada aldıktan sonra vefat edenlerin borçları siliniyor.

Kredi Borcunuzu Sorgulamak ve Ödeme Yapmak İçin TIKLAYINIZ…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here