Ana sayfa Eğitim KPSS Düzenli Çalışma Programı Nasıl Olmalıdır? Dikkat Edilecekler!

KPSS Düzenli Çalışma Programı Nasıl Olmalıdır? Dikkat Edilecekler!

313
0
KPSS Düzenli Çalışma Programı

KPSS düzenli çalışma programı nasıl olmalıdır? Okulu bitirip iş telaşına düşüldüğünde devlet memuru olmak ilk sıradaki hedeflerdendir. KPSS(Kamu Personeli Seçme Sınavı) memur olma sürecinin geçerli şartıdır. KPSS düzenli çalışma programı hazırlayıp uygulanmalıdır. Zorlu bir sınav olan KPSS’ye her yıl fazlaca aday girdiğinden elenme riski o oranda artmaktadır. Günümüzde özlük haklarının iyileştirilmesi ile devlet memurluğu eskiye göre daha popüler olmuştur.

Sınav başlı başına stres getirdiğinden paniğe kapılıp, yanlış ve eksik çalışmalar yapılmamalıdır. Belli bir çalışma programı yapmakta zorlanıp nerden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Yazıda size KPSS alan gruplarına göre dersler gruplanır ve plan yapılır. Kurs desteği de alınsa çalışmalar düzen içerisinde gitmezse arada boşluklar olacak ve başarı şansı azalacaktır. Kurslar sınav stratejisini anlatır ama düzenli çalışmak kendi çabamıza kalmıştır.

KPSS Düzenli Çalışma Programı

KPSS B Grubu Çalışma Planı

KPSS B grubu sınav hazırlığı ders sayısının azlığı ve zorluk derecesi bakımından daha kolay olacaktır. KPSS düzenli çalışma programı içinde B grubu için Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık dersleri vardır. Bu sınavda öğrenciler kendi arasında sözel dersleri başarılı olanlar ve matematiği başarılı olanlar şeklinde 2’ye ayrılır.

KPSS Matematikten 30 soru gelir. Deneme sınavlarında 10 netten fazla çıkaramıyor iseniz, matematiğe daha fazla zaman ayırmalısınız. OBEB, EKOK, rasyonel, ondalık sayılar ve formül içeren konular çalışılmalıdır. Muhakeme yeteneği isteyen denklem problemlerini çözmekten daha kolay olacaktır.

KPSS genel kültür dalında sorun yaşıyor iseniz, sözel konularda bir değil birden fazla kaynağa bağlı olarak çalışmalısınız. Sözel konulara çalışırken akılda kalıcı olması için özetler, tablolar çıkarabilirsiniz. Her çalıştığınız konunun ardından çözebildiğiniz kadar test çözmelisiniz. Testlerdeki net sayısı konuyu özümseyip özümsemediğinizi gösterecektir.

KPSS A Grubu Çalışma Planı

KPSS alan grubu adı da verilen A grubu alan dersleri yoğun ders çalışmayı gerektirir. KPSS düzenli çalışma programı A grubu için hazırlanırken ders çalışma saatleri basamak basamak artırılmalıdır. 1 senelik bir çalışma süresi var ise her gün 7-8 saat yoğun ders çalışmak bıkkınlık verecektir. Bu sebeple ilk 2 ay 4 saat sonraları 5 ya da 6 diye kendimize bir hedef belirlemeliyiz.

İktisadi idari bilimler alan derslerinden sözel olanları sabah saatlerinde zihin açıkken çalışmakta fayda vardır. Muhasebe, istatistik derslerine de gün içerisinde zaman ayırmak doğru olacaktır. Her konu sonrası çeşitli kaynakların test sorularını, sınavlarda geçmişte çıkan soruları çözüp, göz atmakta fayda olacaktır. Muhasebe çalışırken her konu sonrası soru çözmenin yanında aylık testleri de çözmelisiniz. Çünkü muhasebe çabuk unutulan bilgiler arasındadır.

KPSS Düzenli Çalışma Programı

KPSS Sınavında Başarılı Olmak

KPSS’de her iki grup sınavında da başarılı olmak derslerin üzerine daha fazla düşmek ve sosyal hayatımızı biraz da olsa kısıtlamaktan geçer. KPSS düzenli çalışma programı ile belli bir düzende devam edilir ise başarılı olmamak için bir sebep yoktur. Özellikle KPSS alan grubu dersleri için yoğun çalışmak şarttır. Soru çözerken ya da konu bitirirken önceden planladığınız hedeflere uymalısınız. KPSS çalışmaya karar verdiğinizde eğer tam zamanlı bir işte çalışıyor iseniz , 1,5-2 sene önceden hazırlanmaya başlamanız yerinde olur. Çalışma hayatında değilseniz 1 sene öncesinde plan dahilinde çalışmaya başlamak avantaj getirir.

Kitap tedarik ederken elimizdeki konu ve test kitaplarını bitirdikten sonra yenisini almak yerinde olur. Masada okunmamış ve çözülmemiş bir yığın kitap motivasyonumuzu düşürebilir. Çalışma programı hazırlarken zayıf olduğunuzu düşündüğünüz derslere ağırlık verilmelidir. Çok başarılı olduğumuz dersleri de tekrar edip soru çözerek pekiştirebiliriz. Çalışma yaparken tüm gün aynı derse çalışmak yerine sınav hazırlık konularına göre saatler arasında paylaşım yapmak zihni daha az yorar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here