Ana sayfa Eğitim KPSS Çalışma Programı Nasıl Olmalı ?

KPSS Çalışma Programı Nasıl Olmalı ?

232
0
KPSS Çalışma Programı
KPSS Çalışma Programı

Milyonlarca insanın her yıl girmiş olduğu KPSS Devlet memuru olmak isteyenler için oldukça zorlu bir sınav. Konuşmaya biraz karamsar gibi bir giriş yapmış olabilirim. Aslında değil. Son yıllarda artan genç işsiz sayısı insanları tek umut olarak Devlet memurluğuna tekrar yöneltti. Tekrar diyorum çünkü Devlet memurluğu dönemsel popülerliği olan bir meslek grubudur. 90’lı yıllarda popülerliğini yitirmişken 2000’li yıllarda maaşlara yapılan iyileştirmeler sonrasında tekrar popülerlik kazanmıştır. KPSS ile ilgili zorlu bir maratondan geçmiş bir kişi olarak sizlere 2 senelik tecrübelerimi ve kazanımlarımı aktarmak istiyorum. Etrafımdaki birçok kişide KPSS sınavı ile ilgili bir yol haritası çizemediğini gördüm. Bu sebeple sizler için KPSS çalışma programı nasıl olmalı, KPSS çalışma teknikleri, KPSS çalışma yöntemleri, KPSS alan çalışma önerileri gibi konularda naçizane fikirlerimle yardımcı olmaya çalışacağım.

KPSS alana nasıl çalışılır ? KPSS bana göre stratejik bir çalışma planı ile başarılı olunabilecek bir sınavdır. Dikkat ederseniz cümlemde stratejik ifadesini kullanıyorum. Neden ? KPSS’ye hazırlanırken herkes gibi bende dershane desteği almıştım. Etrafımdaki birçok kişinin o sırada hiçbir plan çizmeden gelişi güzel genel yetenek-genel kültür ve a grubu derslerine çalıştığını farkettim. Ben ise sınava çalışacağıma karar verdiğim günden itibaren KPSS çalışma programı çizelgesi hazırlamıştım. Hazırlamış olduğum KPSS çalışma programı ile hem alan derslerime hem de genel yetenek genel kültür derslerime planlı bir şekilde çalışmaya başladım. Ve yapmış olduğum bu planlı çalışmanın sonucunu başarılı bir şekilde aldım.

ÖSYM’nin yapmış olduğu birçok sınav bilgiyi ölçmenin yanında ciddi bir çalışma düzeni istiyor. Emek verenlerin kazandığı KPSS bu açıdan bakıldığında birden fazla dersi barındırdığı için başarılı olmak isteyenlerin kesinlikle bir strateji üzerine hazırlık yapabileceği bir sınavdır. Sözü daha fazla uzatmadan zamanında aynı yollardan geçmiş birisi olarak KPSS’de başarılı olmanın püf noktalarını sizlerle paylaşıyorum.

KPSS Çalışma Planı Nasıl Yapılmalı ?

a)KPSS B Grubu Çalışma Programı Nasıl Olmalı ?

KPSS sınavında sadece B grubuna hazırlanan kişilerin alan sınavına hazırlanan kişilere göre hem ders sayısı bakımından hem de göstermeniz gereken performans bakımından işleri oldukça kolay diyebilirim. KPSS alan grubunda B grubu derslerinin yanında muhasebe, iktisat, hukuk, maliye, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, istatistik, kamu yönetimi, işletme ve uluslararası ilişkiler gibi testler varken, B grubunda ise sadece türkçe, matematik, tarih, cografya ve vatandaşlık dersleri bulunmaktadır.

KPSS B grubuna hazırlanacak olan kişiler yukarıda saymış olduğum 5 dersten sorumludurlar. KPSS B grubuna hazırlanan kişilerde sıklıkla gördüğüm 2 tip öğrenci var. Bunlardan biri matematiği iyi olmayanlar diğeri ise sözel kısmı iyi yapamayanlar. Hangi sınavlara hazırlanırsanız hazırlanın kendinizi iyi tanımanızı tavsiye ederim. KPSS maratonu sadece çalışmak değil iyi bir disiplin ister. Disiplini ise sağlam temeller üzerine doğru yollar üzerinde ilerlemek size performans ve kolaylık sağlar. Şimdi yukarıda örnek verdiğim iki tip öğrenci üzerinden gidelim.

1)KPSS matematiği yapamıyorum diyenler

B grubunda en çok karşılaşmış olduğum öğrenci tipi ülkemizinde en büyük sorunlarından birisi insanların matematiğe karşı zorlanmaları. KPSS matematik nasıl çalışılır ? KPSS’de matematik bölümünde 30 soru bulunmaktadır. 30 sorudan eğer 3-10 net yapabiliyorsanız sizlere tavsiyem matematik-1 konularıyla ilgilenmeniz. Burada yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışın. Bunun için temel kavramlar, bölme ve bölünebilme kuralları, asal çarpanlara ayırma, OBEB, EKOK, rasyonel ve ondalık sayılar, basit eşitsizlikler, mutlak değer, üslü sayılar, köklü sayılar gibi öncelik vermeniz sizin lehinize olacaktır. Sebebi ise bu gibi soruları çözmek denklem, problem çözme, permütasyon-olasılık gibi sorulardan oldukça kolaydır. Yapabildiğiniz konulardaki eksiklerinizi tamamladıktan sonra, problemler, denklem çözme, sayısal mantık ve kombinasyon gibi testlere ağırlık verebilirsiniz. Aksi taktirde yapamadığınız konular üzerinden bir yoğunlaşma sağlarsanız moraliniz bozulacak ve sevmediğiniz ders matematikten daha çok soğuyacaksınız.

kpss hazırlık rehberi
kpss hazırlık rehberi

2)KPSS genel kültür yapamayanlar

KPSS de matematik yapamıyorum diyen arkadaşlara oranla daha az olan bir diğer grup ise genel kültür sorularını yapamayanlar. Genel kültür testinde bildiğiniz gibi tarih, coğrafya ve vatandaşlık soruları bulunmaktadır. Bu gibi sözel konularda başarılı olmak için sizlere tavsiyem sadece 1 kaynak üzerinden değil 2-3 farklı kaynak üzerinden çalışmanız yönünde olacaktır. Farklı yayınevlerinin kaynaklarını aynı anda açıp kendinize dolu bir özet çıkarabilir, yazarak çalışabilirsiniz. Bu sayede KPSS genel kültür sorularını kaçırma olasılığınız oldukça azalacaktır. Nitekim ben böyle yaptım 🙂

KPSS’de genel kültür derslerine çalışılırken en sık yapılan hatalardan biriside önce konu çalışılır arkasından test çözülmeden başka bir konuya geçilir. Bu şekilde yaptığınızda çalışmış olduğunuz konu neredeyse boşa gidecektir. Bu sebeple ister tarih ister coğrafya çalışırken adım adım ilerleyip konu arkasından test çözmek çalıştığınız konuların aklınızda tam oturup oturmadığını size gösterecektir.


Asıl konumuza geri dönelim ve KPSS B grubu çalışma programı nasıl olmalı devam edelim. B grubundan hazırlanırken sizlere tavsiyem 1 gün boyunca aynı dersi çalışmayın. Sabah 2 saat tarih çalışıyorsanız öğleden sonra ki 2 saat coğrafya akşama vaktiniz kalırsa da matematik çalışabilirsiniz. Böylece zihniniz yorulmayacaktır. Gün içerisinde sürekli türkçe sorusu çözmek ya da tarih okumak beyninizi yoracaktır. Yapmış olduğunuz yöntemle beynin farklı noktalarını çalıştırmış hemde sıkılmamış olursunuz.

KPSS’ye çalışılırken en sık yapılan hatalardan biriside onlarca kitap alınır çözülmeden yığınla kenarda beklenir. Bunu yapmayın. Test kitaplarınız bittikçe yenisini ekleyebilir ya da bitmeden 1 hafta öncesinde sipariş verebilirsiniz. Bitmeyen kitaplar kenarda gözünüze büyük bir yük gelecek psikolojik olarak sizi etkileyecektir.

b)KPSS Alan Çalışma Programı

KPSS alan derslerine çalışmak yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi B grubuna hazırlanmaktan oldukça zor ve günlük hayatınızdan birçok konuda feragat isteyen bir sınavdır. B grubu derslerinin yanında alan sınavına hazırlanmak günlük ders çalışma temponuzu en az 2 katına çıkartır. Peki KPSS A grubu çalışma programı nasıl olmalı, çalışan bir kişi KPSS’de başarı sağlayabilir mi ?, çalışanlar KPSS’ye nasıl hazırlanmalı buyrun bakalım.

KPSS ders çalışma programı ile cümlelerime ilk başlarda belirli bir strateji kurmanın öneminden bahsettim. Alan dersleri birden fazla hatta kendi içerisinde de 3 yada 4 e bölündüğü için uygulayabileceğiniz günlük hayatınızı bozmayacak bir program hazırlamalısınız. KPSS alan çalışma yöntemleri demişken hazırlayacağınız program günlük 10-12 saatlik ders çalışmak şeklinde olmamalı. Günlük hayatınızı sıkacak olan programlar belirli bir noktadan sonra psikolojik olarak yorgunluk verecek ve birçok sınava hazırlanan kişiler gibi yarı yolda bırakmanıza sebep olacaktır. Ders çalışma temponuzu kademeli bir şekilde arttırmak, sindire sindire bilgileri yüklemek daha başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olur. Örnek vermek gerekirse KPSS a grubu kadroları için önünüzde 1 yıllık hazırlık süreci olduğunu varsayalım. Bu 1 yıllık süre içerisinde her gün 6 saat ders çalışmalıyım yerine ilk 2 ay 3 saat, sonraki 3 ay günde 4 saat, sonraki 3 ay ise 5 saat şeklinde hafifçe kademeli bir şekilde artış olmalıdır.

KPSS Alan Çalışma Teknikleri

KPSS alan çalışma planı hazırlamak kişiden kişiye değişecektir. Sizlere tavsiyem yukarı olduğu gibi beyninizi yoran dersleri tüm gün çalışmamak belirli dilimlere bölerek farklı ders grupları şeklinde ilerlemek sınav için daha iyi sonuçlar almanıza yarayacaktır. Naçizane tavsiyem olarak işletme,hukuk, tarih, coğrafya, maliye gibi daha çok sözel bilgi niteliğinde olan derslerinizi sabah çalışıp uyumadan önce tekrar yapmanız çok daha iyi olacaktır. Gün içerisinde zihninizin en açık olduğu zaman dilimi sabah 08:00-12:00 olacağından kahvaltı sonrasında bu dersleri çalışıp akşamına tekrar yapmanız çok faydalı olacaktır.

KPSS alan sınavında nasıl başarılı olunur ? Herkes sınavda başarılı olmak için yarışıyor. Sizde herkes gibi başarılı olmak istiyor istediğiniz a grubu kadrolara yerleşmek ve iyi bir kariyer imkanı sunan kamu kurumlarında çalışmak istiyorsunuz. Buraya kadar herşey normal 🙂 Yukarıda KPSS alan sınavı için hayatınızdan birçok şeyi feragat etmenizi belirtmiştim. Malesef ki bu tür zorlu sınavlar günlük hayatınızı ciddi derecede değiştirecektir. Zaten değiştirmeyip eski hayatınıza devam etmeye çalışırsanız ben hepsini birarada götürürüm derseniz başarılı olma şansınız malesef ki oldukça azalacaktır.

kpss alan çalışma yöntemleri
kpss alan çalışma yöntemleri

KPSS alan için hazırlamış olduğunuz KPSS alan çalışma programı çizelgesine kesinlikle uymalısınız. Bir günden bir şey olmaz diye ufak bir kaçamağın sonuçları bir daha hiç toparlayamayacağınız yerlere gidebilir. Kendinize günlük hedefler koymalısınız. Örnek vermek gerekirse çalıştığınız ders ile ilgili günlük 100 soru çözülmeli. Bu gibi hedefler motivasyonunuzu arttıracak ve daha sıkı çalışmanıza sebep olacaktır. Şimdi kpss alan derslerine tek tek nasıl çalışmanız gerektiği konusunda sizlere birkaç fikir vereceğim.

KPSS muhasebe nasıl çalışılır ?

KPSS alan çalışanların korkulu rüyalarından birisi olan muhasebe dersi aslında sadece sayısal zekaya sahip olabilenlerin yapabileceği bir ders değildir. Muhasebe dendiğinde herkes büyük bir önyargıyla “benim matematiğim iyi değil” der. Aslında çokta matematikle ilgili olmadğını işin içine girince görür çünkü muhasebede sadece dört işlem vardır. KPSS’de muhasebe ile ilgili temel bilgilere sahip olsanız bile 10-12 ye yakın net yapabilirsiniz. Bu sebeple anlamasanız dahi hiçbir ders için havlu atmayınız. Muhasebenin temel kavramları ve TFRS gibi sözel kısımlara hakim olduğunuzda 7-10 soru mutlaka çözmüş olursunuz. Muhasebe soruları en kolay unutulan bilgiler arasındadır. Bu sebeple ayda 1 genel tarama testleri çözmek geçmişe dönük bilgilerinizi tazelemeniz açısından sizlere büyük başarı sağlayacaktır.

KPSS iktisat nasıl çalışılır ?

KPSS a grubu çalışma planı hazırlarken birçok kişinin en çok zorlanmış olduğu derslerden birisi olan iktisat içinde muhasebe gibi önyargılı olmamanızı tavsiye ederim. Nasıl yani ? İktisat konuları içerisinde yer alan Türkiye ekonomisi, büyüme, kalkınma gibi konular iyi okumalarla 8-10 tane çözülebilecek sorulardır. Bunun yanında çözeceğiniz 5-6 mikro-makro iktisat sorusu sizi %50 hedefine ulaştıracaktır. KPSS alan grubunda tüm derslerden iyi yapmanız oldukça zordur. Bu nedenle başarısız olduğunuz dersleri %50 bandına çıkarıp, iyi netler yaptığınız dersleri de %70-80 bandına taşıyarak 85 ve üstü puanlara ulaşmaya çalışmalıyız. İktisat gibi sayısal analiz becerisi gerektiren dersleri günün en yorgun olduğunuz saatlere (akşam) bırakmayınız. Sabah-öğle saatlerinde muhasebe ya da iktisat çalışmak sizler için daha iyi olacaktır.

KPSS hukuk nasıl çalışılır ?

KPSS’de benim görmüş olduğum en belirgin konulardan biriside hukuk sorularının eleyici bir ders olması. Hukuk sorularından iyi netler yapanlar genelde standart sapmanın vermiş olduğu yüksek puanla oldukça iyi puanlar elde ettiğini gördüm. KPSS hukuk nasıl çalışılır sorusuna gelecek olursak sizlere tavsiyem özellikle icra hukuku konusunda süreleri iyi bilmeniz olacaktır. Her yıl değişmeyen şeylerden birisi de hukukta sürelerdir. Süreleri bildiğiniz taktirde size çok rahatlıklı 3-5 net kazandıracaktır. KPSS hukuk çalışırken sakın üniversitelerin hukuk derslerindeki kitaplardan ilerlemeyin. Bu tür kitaplar oldukça derinlemesine ineceği için KPSS formatında değildir. Eğer idari yargı hakimliği vs gibi sınavlar düşünüyorsanız o zaman bu tür kitaplara yönelebilirsiniz. KPSS hukuk çalışırken öğrendiğiniz şeyleri belirli bir mantığa dayandırmaya çalışın bütün herşeyi ezberlemeye kalkarsanız sınavda hepsini karıştırırsınız.

KPSS maliye nasıl çalışılır ?

KPSS maliye a grubunda yer alan kolay derslerden birisi olarak bakılır ve netlerin en yüksek yapıldığı derslerden birisidir. KPSS maliye nasıl çalışmalı ? KPSS alan hazırlık döneminde maliye dersini önceden bitirirseniz ileriki dönemler için diğer derslere daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Maliye çalışırken vergi hukuku ve ardından Türk Vergi Sistemini önden bitirmenizi tavsiye ederim. Ardından maliye politikası vb. konulara geçebilirsiniz. Maliyede ne kadar çok soru tipi görürseniz o kadar şanslısınız bu yüzden en çok soru çözmeniz gereken ders maliye olmalıdır.

KPSS alan çalışmaya ne zaman başlanmalı ?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişmekle birlikte sınav esnasında kişinin bir işte çalışıp çalışmadığı durumuna göre önem teşkil etmektedir. Bana kalırsa eğer kişi herhangi bir işte çalışıyorsa ve KPSS’ye hazırlanmaya karar vermişse 1,5 sene öncesinden hazırlanmaya başlamalıdır. Eğer kişi herhangi bir işte çalışmıyorsa ve uygulamış olduğu stratejilere bağlı kalacağını ve üniversitede almış olduğu iktisat,maliye, işletme ve hukuk gibi derslerin yeterli olduğunu düşünüyorsa 1 yıl öncesinden çalışmaya başlamak yeterli olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here