Ana sayfa Eğitim Karışık Kelime Bulucu Nedir, Neden Önemlidir? Güncel Bilgi

Karışık Kelime Bulucu Nedir, Neden Önemlidir? Güncel Bilgi

293
0
Karışık Kelime Bulucu

Karışık kelime bulucu nedir? Elinizde bulunan karışık harfleri kullanarak kelime bulucu ile kelimeler üretebilirsiniz. Kelime üretmek için sadece elinizdeki harfleri değil joker harfi de kullanabilirsiniz. Elinizde bulunan jokerler sizin için avantajdır. Uygulamada, joker harflerin yerine * işareti konulur. Oyunu oynarken uygulamada sadece harfler ve * işareti kullanılabilir. Bunların dışında herhangi bir simge veya sembol kullanılmaz. Tam da bu noktada karışık kelime bulucu devreye girmektedir.

Kelime üretebilmek için kişinin bir birikimi olmalıdır. Birikimi olanlar çok daha hızlı bir şekilde kelime üretmektedir. Kelime bulucu ile uzun süre uğraşanlar kısa sürede zengin bir birikime sahip olurlar. Harfler ve jokerler kullanılarak saniyenin de altında bir süre içinde kelimeler türetilmelidir. Kelime bulma makinesi olarak da adlandırılan uygulama Android, İOS işletim sistemi yüklü bütün cihazlarda kullanılabilir.

İnternet arama motorlarından herhangi birine kelime oyunları yazıldığında uygulamaya ulaşmak mümkündür. Oyun web tabanlıdır. Web tabanlı olduğundan dolayı kullanmak isteyenler daha kolay ulaşırlar. Ücretsiz sunulan bir uygulamadır. Oynanan oyunlarda bulucuyu kullanmak hile gibi anlaşılabilir. Oysaki yeni kelimeler öğrenmek için fırsat oluşturmaktadır. Bu kapsamda jokerli kelime bulucular da son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Jokerli Kelime Bulucu

Eğlenmek, yeni kelimeler öğrenmek ve üretebilmenin mutluluğunu yaşayabilmek için kelime oyunları oynanır. Özellikle insanların evlere kapandığı pandemi zamanında kelime oyunlarına olan talebin arttığı gözlenmektedir. Kelime oyunlarında size yardımcı olacak bir uygulama var. Jokerli kelime bulucu, elinizdeki harfleri ve jokeri girerek kelimeler üretmenizde siz yardımcı olacaktır.

Jokerli kelime bulucu da joker yerine * işaretinin konulması yeterlidir. Elinizdeki harfler ve joker yerine * koyduğunuzda size kelimeler üretecektir. Joker, kelime oyunlarını daha eğlenceli ve daha geniş seçenekli olması için konulur. Yarışmacı joker sayesinde üretebileceği alanı genişletir. Bazen elinizdeki harfler hiçbir kelime üretemezken joker bütün dengeyi değiştirir.

Karışık Kelime Bulucu

Joker kullanılabildiğinde harf seçeneğinin fazla olması bazen işi zorlaştırabilir. Genellikle kelime oyunlarında jokerin hemen kullanılması gerekmez. Birkaç oyunda elinizde tutabilirsiniz. Avantajınızı artırmak ve daha yüksek puanlar elde etmek için zamanı geldiğinde jokerinizi kullanılmalısınız. Jokerin puan olarak getirisi yoktur. Ancak daha yüksek karelere ulaşmak için joker kullanıldığında avantajı çok yüksek olacaktır.

Uygulamada joker yerine * işareti konulur. Eldeki diğer harfler de yazılır. Alt kısmında bulunan alana bağlamak istenilen harfler veya kelimeler girilir. Bul butonuna basıldığında kelime seçenekleri ve size getireceği puan ihtimalleri gösterilir.

Işık Kelime Bulucu

Elinizde Ş, I, I, K harfleri varsa hangi kelimeleri üretebilirsiniz? Harfleri görenlerin aklına hemen IŞIK kelimesi geldi. Doğru harflerden üretilebilen en doğru kelime IŞIK’tır. IŞIK kelime bulucu kullanılarak kaç harfli kelimeye dönüştürülebilir. Scrabble gibi oyunlarda başında veya sonunda ışık geçen kelimeleri bulmak için uygulama kullanılabilir. 16 tane ışıkla başlayan kelime üretilebilir.

Kelimelik Kelime Bulucu

İki kişinin sırayla oynadığı kelime oyunu çeşidine kelimelik denmektedir. Kelimelik oyununda alfabemizdeki bütün harfler kullanılır. 29 harfe ilave olarak 2 tane de joker bulunur. Oyunda joker harfler puan olarak değerlendirilmez. Diğer harflerin her birinin puan değeri vardır. Oyun sırası kimdeyse o oyuncu oynar. Elindeki harfleri kullanarak yatay ya da dikey dizerek en fazla puanı almasını sağlayacak kelimeler üretir.

Oyun sırasında dikkat edilmesi gereken husus dikey ya da yatay olarak üretilen kelimelerin bir anlamının olmasıdır. Kelimelik kelime bulucu kullanılarak anlamlı kelimeler üretebilir daha fazla puanlar kazanabilirsiniz. Oyunda kullanılan oyun tahtası 15*15 hücreden oluşur. Oyunda 100 karakter kullanılmaktadır. Yere bırakılan harfler bitinceye kadar oyun devam eder. Her turda oyunculara 7 tane harf verilir.

Yerde bulunan harfler bitmelidir. Elindeki harfleri tamamen bitiren oyuncu olduğunda oyun biter. Puan olarak yüksek olan oyun kazanır. Çok zevkli ve eğlenceli olan oyunu kelime bulucu ile daha keyifli hale getirebilirsiniz. Elbette ki karışık kelime bulucu sayesinde eğlenceli vakit geçirmek de mümkün olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here