Ana sayfa Eğitim İşletme Bilgi Yönetimi Bölümü Hakkında Bütün Bilgiler

İşletme Bilgi Yönetimi Bölümü Hakkında Bütün Bilgiler

1488
0
işletme bilgi yönetimi
işletme bilgi yönetimi

İşletme bilgi yönetimi işletme yönetimi ve bilişim teknolojileri alanlarınlarında bütünleşik eğitim programı ile nitelikli yönetici adayları yetiştirerek uygulamalı eğitim yaklaşımı ile iş dünyasına bu alanda donanımlı olarak yetişmiş iş gücü sağlamayı hedefleyen 4 yıllık bir eğitim veren bölümdür. İşletme bilgi yönetimi (business information management) bölümü hakkında bütün bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Bölüm dersleri, işletme bilgi yönetimi dgs, işletme bilgi yönetimi denklik,kpss, taban puanlar

İşletme Bilgi Yönetimi Bölüm Tanıtımı

İşletme bilgi yönetim bölümü yukarıda yazdığımız gibi işletmelerde hem bilgi teknolojilerini(web tasarım,programlama vb.) kullanabilen hemde işletme yönetim konularında(muhasebe,insan kaynakları,satış,pazarlama vb.) bilgi sahibi uzman nitelikli işgücü oluşturmayı hedefler. Bölümü tercih edicek kişilerin yukarıda yazdığım konulara ilgisi varsa bölümü detaylı inceleyebilirler.

Bölümün bir mezunu olarak sizlere bütün açıklığı ile eksi ve artı yönlerini paylaşacağım. Bölüm herşeyden önce ülkemizde çok bilindik, adı duyulmuş bir bölüm değil fakat yabancı ülkelerde özellikle bilişim konusunda açığı olan ülkelerde değer verildiğini duymuştum. Yabancı forum sitelerinden de bunu araştırabilirsiniz.

Programda bilişim teknolojileri %30-40, işletme yönetimi dersleri ise genelde %60-70 oranlarında uygulanmakta ve müfredat bu şekilde gitmektedir. Örnek vermek gerekirse bir dönemde 5 ders alıyorsanız bunun 3-4 tanesi işletme yönetimi 1-2 dersiniz bilişim teknolojileriyle ilgili olur.

İşletme Bilgi Yönetimi Dersler

Programda okutulan derslere yüzeysel olarak yukarıda değindim. Fakat biraz detaya inmek isterseniz bölümde görebilceğiniz dersleri ayrı ayrı sizler için paylaşıyorum.

Bilişim Teknolojileri Dersleri

 • Bilişim Sistemleri Ve Teknolojileri
 • Veri Tabanı Yönetim Sistemleri
 • Bilgi Sistemleri Analizi
 • Bilgisayarlı Görsel Tasarım
 • Teknolojide Güncel Konular
 • Bilgisayar Ofis Uygulamaları
 • Web Sitesi Tasarımı
 • Yönetim Bilişim Sistemleri

İşletme Yönetimi Dersleri

 • İktisat Dersleri
 • Genel İşletme
 • İstatistik
 • Yönetim Ve Organizasyon
 • Maliyet Muhasebesi Ve Yönetim Muhasebesi
 • Hukuk Dersleri
 • Finansal Yönetim
 • Risk Yönetimi
 • Türk Vergi Sistemi

UYARI:Yukarıda saymış olduğum dersler herhangi bir üniversitede görebilceğiniz derslerin isimleridir. Gidiceğiniz üniversiteye göre ders müfredatları değişmekle birlikte aklınızda genel çerçeve oluşturmak için alacağınız muhtemel ders listesini yazdım.

İşletme Bilgi Yönetimi Dgs

İşletme bilgi yönetimi bölümüne dikey geçiş sınavı ile geçiş yapabilirsiniz. Aşağıda sizler için hangi bölümlerden mezun olduğunuz taktirde işletme bilgi yönetiminini dikey geçiş sınavıyla tercih edebilirsiniz bunları paylaşıyorum.

Büro Yönetimi
Büro Yönetimi ve Sekreterlik
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı
Çağrı Merkezi Hizmetleri
Dış Ticaret
Emlak Ve Emlak Yönetimi
İşletme Yönetimi
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümlerinin herhangi birinden 2 yıllık mezuniyet diploması olan öğrenciler dikey geçiş sınavıyla bölüme girmeye hak kazanabilir.

Yada yukarıda saymış olduğum bölümlerin herhangi birinden mezun olan öğrenciler açıköğretim fakültesinin sınavsız geçiş hakkı tanımasıyla İktisat,Maliye,Kamu Yönetimi,İşletme, Uluslararası İlişkiler, Konaklama İşletmeciliği , Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri gibi bölümlere geçiş yapabilirsiniz.

İşletme Bilgi Yönetimi Denklik

Bölümün ülkemizde kamu kuruluşları yada özel sektörde başvuru esnasında iktisadi idari bilimler fakülte denkliği mevcut. Yani bölümden mezun oldunuz kpss sınavına hazırlanıcaksınız hazine ve maliye bakanlığı uzman personel alım ilanında iktisadi idari bilimler fakültesi mezunu olmak şartını arıyorsa bu ilana başvurabilirsiniz. Fakat bölümün en çok karıştırılan sorunlarından biriside işletme bölümü ile denkliğinin olduğu sanılmasıdır. Bölüm işletme ve yönetim bilişim sistemleri bölümleri ile denk değildir.

İşletme Bilgi Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar

Bölüm mezunlarının almış olduğu dersler itibarile kişinin kenidini hangi yönde geliştirmek uzmanlaştırmak istediğini öğrenci kendisi karar vermelidir. Bölümde işletme ve bilişim dersleri olduğu için öğrenci bilişim yada işletme alanlarından birisini tercih ederek o alanda uzmanlaşmaya gidebilir. Bölüm mezunları genelde özel sektörü tercih etmekte. Ve iktisadi idari bilimler fakültesi mezunlarının çalışabilceği hemen hemen her alanda kendilerine uygun pozisyonlarda iş bulabilmektedir. Bankalarda,iletişim sektöründe,vergi denetmenliği,veri analistliği özel sektörde bölüm mezunlarının çoğunlukla tercih ettiği alanlar olmuştur.

İşletme Bilgi Yönetimi KPSS

Bölümden mezun olan birisi olarak şuan kamuda çalışmaktayım. Fakat bölümün kamuda alımları yok denicek kadar az olduğunu burada herkese söylemeyelim. Bölüm üniversitede sizi çoğunlukla özel sektöre hazırlar. Kamuda 4437 nitelik koduyla geçmişte yayınlanan ilanları görebilirsiniz. Her atama döneminde 1-2 kişi alınır. Bölümü tercih edicek kişiler ilerde çalışma alanı olarak kamuyu düşünüyolarsa işiniz çok zor fakat özel sektörde almış olduğu dersler itibariyle iş bulamaması biraz zor gibi.

İşletme Bilgi Yönetiminin Taban Puanları

Bölümün YÖK ve ÖSYM’nin yayınlamış olduğu son taban puanları 2019 aşağıdaki gibidir.

ösym taban puanlar
ösym taban puanlar

Dikey geçiş sınavıile tercih etmek isteyenler için taban puan sıralaması 2019 aşağıdaki gibidir.

dgs taban puanlar
dgs taban puanlar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here