Ana sayfa Eğitim İlkbahar Başlangıcı Ne Zaman Olur 2021 İlkbahar Ekinoksu

İlkbahar Başlangıcı Ne Zaman Olur 2021 İlkbahar Ekinoksu

926
0
ilkbahar başlangıcı ne zaman
ilkbahar başlangıcı ne zaman

Mevsimsel değişikliklerin sürmesiyle beraber içimizi açan ilkbahar mevsimi yaklaştı. Google anasayfasında bugün ilkbahar geldi mesajını “doodle” ile verdi. Birçok kişinin merak konusu olan soru ilkbahar başlangıcı ne zaman, ilkbahar ne zaman gelecek gibi konuları yazımızın devamında bulabilirsiniz… İlkbahar ekinoksu nedir, bahar ekinoksu nedir ?

Google bugün bütün herkesi şaşırtacak bir resim ile anasayfasına girenleri şaşırttı. Anasayfasında bizlere “doodle” ile ilkbaharın gelişini müjdeleyen google, ilkbahar başlangıcı ne zaman diye merak eden kullanıcıları sevindirdi.

ilkbahar ekinoksu
ilkbahar ekinoksu

İlkbahar Başlangıcı Ne Zaman ?

İlkbahar mevsimi 21 mart ekinoksu ile başlar 23 Haziran yaz ekinoksu ile sona erer. İlkbahar başlangıcı çeşitli kültürlerde farklı şekillerde karşılanmaktadır. Bu sene 21 mart 2020 tarihi ilkbahar başlangıcı olarak kabul edilmekte. Bu tarih aynı zamanda ilkbahar ekinoksu ve nevruz bayramı ifade etmektedir. Peki ilkbahar ekinoksu nedir, nevruz bayramı ne ifade eder ? nevruz bayramında ne yapılır ? nevruz bayramı mesajları konularını aşağıda bulabilirsiniz…

İlkbahar Ekinoksu Ne Demek ?

21 martta yaşadığımız ekinoks kuzey yarım kürede yaklaşık olarak 21 mart tarihinde güneş ışınlarının öğle vaktinde ekvatora dik açıyla düşmesi sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği andır. Bu tarihte kuzey yarım kürede gölge boyu sıfır olur. Dünyamızı ısıtan güneş ışınları bu tarihten sonra kuzey yarım küreye dik açıyla düşmeye başlar. İlkbahar ekinoksu kuzey yarım kürede baharın gelişini, kış mevsiminin bittiğini ifade etmektedir. Bu tarihten sonra kuzey yarım kürede bahar, güney yarım kürede ise sonbahar başlar. İlkbahar başlangıcı ne zaman sorusunu soran kullanıcılar için ayrıca ilkbahar ekinoksu ile kuzey yarım kürede gündüzler gecelerden daha uzun olmaya başlar.

  • Kuzey Yarıküre’de yaklaşık 21 Mart İlkbahar Ekinoksu – 23 Eylül Sonbahar Ekinoksudur.
  • Güney Yarıküre’de ise 21 Mart Sonbahar Ekinoksu – 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu’dur.

Nevruz Bayramı’nın Önemi

Türk topluluklarında önemi büyük olan nevruz bayramını baharın gelişini, dostluğun,birliğin, beraberliğin müjdeleyicisi olarak karşılarlar. Nevruz bayramı ne zaman ? Nevruz bayramı her yıl 21 mart tarihinde kutlanır fakat bu sene koronavirüs salgını sebebiyle hiçbir ülkeden kutlama ile ilgili bir bildirim olmamakta.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here