Ana sayfa Eğitim Güncel Çizgi Film Karakterleri Hangileridir? En Çok Sevilen Karakterler

Güncel Çizgi Film Karakterleri Hangileridir? En Çok Sevilen Karakterler

1111
0
Güncel Çizgi Film Karakterleri

Güncel çizgi film karakterleri hangileridir? Çizgi film izlemeyen yoktur. 7’den 77’ye kadar herkesin dikkatini çeken çizgi filmler vardır. Tom ve Jerry en çok izlenen filmler arasındadır. Güncel çizgi film karakterleri birçok yönüyle dikkatlerimizi çekmektedir. Nasıl tasarlandığı, nasıl çizildiği ve nasıl oynatıldığı merak edilenler arasındadır. İzlediğimiz çizgi filmler bir sanattır. Görsel sanatlar arasında yer alan çizgi filmler, iki boyutlu olarak tasarlanmaktadır.

Filmlerde yer alan karakterler gerçekçi değildir. Defalarca ezilen Tom’un her defasında yeniden canlanması gerçekliğinin olmadığını ispatıdır. Bazılarında yarı gerçeklik görülebilir. Animasyon filmlerin daha fazla gündemde olduğu bir gerçek. Ancak çizgi filmler hiçbir zaman liderliğini bırakmayacaktır. Çizgi film karakterleri, karikatür olarak çizilmektedir. Çizilen karakterler bilgisayar ortamına aktarılır. Dijital ortamın teknikleri kullanılarak filmler ortaya çıkarılmaktadır. Karakterleri oluşturanlar karikatüristlerdir.

Güncel Çizgi Film Karakterleri

Çizgi Film Karakterleri Çizimi

Her çocuk izlediği çizgi filmdeki karakterleri kendince resmeder. Çocukça yapılan çizimlerin sanatsal değeri olmayabilir. Ancak insanlardaki bir isteğin göstergesidir. Çizgi film karakterleri çizimi arzusu olanlar tekniklerini öğrenerek gerçekleştirebilir. Karikatür ve resim sanatını profesyonel olarak yapabilmek için yetenek gerekir. Yeteneği olmayanlar amatör bir şekilde çizimle uğraşabilir.

Yeteneği olmadığı halde amatörce uğraşanlar için bazı teknikler bulunur. Teknikler kullanıldığında kolay bir şekilde basit karakterler çizilebilir. Çizim yaparken kalemin hızlı kullanılması gerekir. Ayrıntıya girmeden uygulanabilecek olan teknikler çizim yapmanızı sağlayacaktır.

Çizgi Film Karakterleri Boyama

El ve parmak kasları gelişmeye başladığı andan itibaren çocuklara kalem ve kağıt verilir. Çocuklar, kalem ve kağıdı kullanarak kendilerince resimler çizerler. Resim çizmek, her zaman için insanları rahatlatan bir etkinliktir. Profesyonelce ve sanatsal bir netice çıkmak zorunda değildir. İyi hissettirmesi yeterlidir. Amatörce yapılan çizimler zamanla çocukların bazılarında var olan çizim yeteneğinin gelişmesini sağlayacaktır.

Çizim teknikleri kullanılarak yapılırsa daha güzel sonuçlar elde edilir. Bazı insanlarda çok özel yetenekler vardır. Özel yeteneklilerin dışındaki insanlarda çizim kabiliyeti çalışarak geliştirilir. Adım adım yapılan çalışmalarla güzel sonuçlara ulaşılabilir. Çizim konusunda hiç yeteneği olmayanlar boyama ile kendilerini iyi hissedebilirler. Çizgi film karakterleri boyama faaliyetleri çocukların gelişimlerinde önemli yere sahiptir.

Çizgi Film Karakterleri Çizim

Televizyonlarda veya sinemalarda izlediğimiz çizgi filmleri yapmak zahmetli bir iştir. Çok basit gibi görünen filmlerin oluşması için binlerce çizgi film karakterleri çizim işlemlerinin yapılması gerekiyor. Çizgi filmler çeşitli aşamalardan geçerek oluşturulur. Aşamalarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Filmin senaryosunun oluşturulması ve yazıya dökülmesi; Senaryo yazımı sektörde sinopsis olarak adlandırılır. Yazar gruplarına gönderilen sinopsisler, değerlendirilir. Senaryoda eksiklerin olmaması için bu adım önemlidir.
  • Mekanların ve çizgi film karakterlerinin çizilmesi; Animatörler tarafından senaryoda geçen karakterler ve yerler çizilir. Karakterlerin çizilmesi bazen yıllar alır.
  • Çizilen karakterlerin hareketlendirilmesi; Saniyelik bir karenin hareketlendirilmesi için 12 çizim yapılması gerekiyor. Hareketin çeşidine göre çizim sayısı azalır veya artırılır. Çizimler bilgisayara aktarılarak canlandırılır.
  • En son aşama karakterlerin seslendirilmesi; Özel seslendirme mekanları kullanılarak karakterler seslendirilir. Seslendirmenin iyi yapılması film için çok önemlidir.

Görüldüğü üzere çizgi film karakterleri canlandırma aşamasına gelinceye kadar çok kapsamlı aşamalar mevcuttur. Bu aşamaların sorunsuz bir şekilde tamamlanması; nitelikli çizgi filmlerin karşımıza çıkmasını mümkün kılar. Böylece eğlenceli ve keyifli çizgi filmler günlük hayatımızın içerisinde yer alır.

Güncel Çizgi Film Karakterleri

Karakalem Çizimleri Çizgi Film Karakterleri

Çocukların kıyafetlerinde, kullandıkları çantalarda, ayakkabılarda popüler çizgi film kahramanlarını görmekteyiz. Bazen çocuklar kıyafetlerindeki karakterleri örnek alarak kendileri çizmeye çalışırlar. Yetişkin olup karakterler çizimini hobi haline getirenler de bulunmaktadır. Karakalem çizimleri çizgi film karakterleri çizimi için ideal bir tekniktir. Genellikle karakalem tekniği kullanılır. Karakterlerin gözlerini çizerken dört tane yöntem kullanılır. Kullanılan yöntemler şunlardır;

  • Karakterin gözlerini badem şeklini kullanarak oluşturma
  • Oval şekli kullanılarak gözlerin çizimi
  • Yuvarlak ve dairenin kullanılmasıyla gözlerin oluşturulması
  • Daire ile + işareti bulunan taban ile çizimi

Çizimle çizgi film karakterleri oluşturulurken önce başı çizilir. Baş kısmına gözler yerleştirilir. Unutmamak gerekir ki başın şekli gözlerin şeklini etkileyecektir. Uyuma dikkat edilerek çizim yapılmalıdır. Elbette ki güncel çizgi film karakterleri konusunda etkili bir araştırma yaptığımızda karşımıza farklı seçenekler çıkar. Çünkü son zamanlarda çizgi film karakterleri çizim teknoloji de gelişmiş seviyededir. Bu durum ise doğal olarak çizgi film karakterleri sayısını ciddi oranda arttırmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here